اجتماعی و فرهنگی

رفع تصرف ۳۰ هکتار از اراضی ملی تا پایان سال

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاینعزت‌الله خانمحمدی درباره رفع تصرف اراضی دولتی و پدیده زمینخواری در شهرستان شمیرانات اظهار داشت: در طول ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته پدیده زمینخواری، تصرف اراضی دولتی و ساخت و سازهای غیرمجاز در این شهرستان وحشتناک بوده است و قابل مقایسه با دهه هفتاد نیست.

وی ادامه داد: در این مدت، از سال ۸۶ تا ۹۲، ۱۳۰ هکتار اراضی ملی و زیست‌محیطی مورد تصرف قرار گرفته است که علی‌رغم احکام قضایی مبنی بر رفع تصرف، این احکام اجرایی نشده است.

خانمحمدی با اشاره به اینکه احکام قضایی ۱۳۰ هکتار رفع تصرف اراضی ملی حدود ۴۲ فقره است، گفت: براساس اعلام محیط‌زیست، ستادی متشکل از دستگاه‌های مختلف از جمله امنیتی، حقوقی، قضایی تشکیل شد و نسبت به اجرای هر چه سریع‌تر احکام قضایی و رفع تصرف آن اقدام شد.

فرماندار شمیرانات بیان داشت: با برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، کمیته امنیت بخش‌ها نیز تشکیل و نهایتاً احکام قضایی اجرایی شد. وی بیان داشت: منابع طبیعی و سایر بخش‌ها همکاری لازم را تاکنون برای اجرای احکامی که تاکنون محقق نشده است، داشته‌اند و تاکنون حدود ۱۰۰ هکتار از اراضی ملی شمیرانات دفع‌تصرف شده است.

فرماندار شمیرانات با اشاره به اینکه ۳۰ هکتار از اراضی ملی در منطقه شمیرانات تا پایان سال رفع تصرف و احکام قضایی اجرایی می‌شود، گفت: در بخش تغییر کاربری اراضی ملی تعداد تخلفات زیاد بوده است و در شش ماهه اخیر در این بخش ۳۰ هکتار از اراضی که کاربری آنها تغییر کرده بود به حالت قبل بازگشت.

وی درباره ساخت و سازهای غیرمجاز نیز بیان داشت: احکام قضایی برای ساخت و سازهای غیرمجاز ۹۹ مورد بوده است که رفع تصرف شده است.

خانمحمدی درباره تعداد احکام قضایی در حریم رودخانه‌ها نیز بیان داشت: حداقل ۲۰ فقره رفع تصرف در حریم رودخانه‌ها صورت گرفته است. فرماندار شمیرانات یادآور شد: در راستای اجرای احکام قضایی شورای حفظ حقوق بیت‌المال برگزار می‌شود و در این شورا دستگاه‌های قضایی و سایر مسئولان ذیربط حضور دارند.

خانمحمدی گفت: دستگاه‌های اجرایی از جمله منابع طبیعی، محیط‌زیست، جهاد سازندگی، بخشداری‌ها، شهرداری‌ها و مقامات قضایی برای برخورد با متخلفین، همسو شده‌اند و اقدامات بی‌نظیری نیز تاکنون رخ داده است.

وی یادآور شد: در سال جاری ۷۰ درصد تخلفات در بخش ساخت و ساز غیرمجاز کاهش یافته و تعرض به اراضی دولتی نیز به صفر رسیده است، ولی همچنان اراضی دولتی در تصرف مردم وجود دارد که امیدواریم تا پایان سال پرونده‌های موجود در این بخش به اجرا برسد.

فرماندار شمیرانات خاطرنشان کرد: براساس آسیب‌شناسی صورت‌گرفته در راستای نگهداری اراضی ملی در منطقه شمیرانات از جمله فشن، شمشک و شمیران مقرر شد منابع طبیعی بخشی از اراضی ملی در حریم را به شهرداری‌ها واگذار کنند تا شهرداری با رویکرد ایجاد فضای سبز و کمربند ایمنی اقدام کند و باید هر چه سریع‌تر این اقدامات عملیاتی شود.

وی گفت: در همین راستا ۲۵ هکتار از اراضی ملی واقع در ولنجک به شهرداری منطقه یک برای ایجاد تفرجگاه داده شد.

خانمحمدی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه بزرگترین زمینخواری صورت‌گرفته در شمیرانات در کدام بخش واقع شده است، گفت: در لواسانات یک فقره زمین به وسعت ۳۰ هکتار تصرف شده بود که اخیراً با حضور رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست رفع تصرف شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن