اجتماعی و فرهنگی

افزایش ۱۰۰ هزار نفری مهاجرین کشور از سال گذشته تاکنون

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین عزیز کاظمی در همایش "مدیریت بحران و حمایت از پناهندگان که روز پنجشنبه (۹بهمن) با حضور معاون امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور در کرمانشاه برگزار شد، گفت: بر اساس آمارهای رسمی حدود ۴۳ میلیون نفر پناهنده در جهان وجود دارد که آمار‌های غیررسمی این عدد را تا ۵۰ میلیون نفر برآورد کرده‌ است.

 

وی جمهوری اسلامی ایران را از جمله کشورهایی دانست که در سال‌های اخیر به دلیل مشکلاتی که برای کشورهای همسایه رخ داده همواره پذیرنده پناهندگان بوده‌است.

 

به گفته این مسئول در ۳۳ سال اخیر بیش از ۳۳ میلیون پناهنده مهاجر وارد ایران شده‌اند که این عدد بسیار بزرگ و در حد جمعیت یک کشور است.

 

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور از این جمعیت به عنوان یک جمعیت شناور یاد کرد و ادامه داد: عده‌ای از این افراد از ایران خارج شده‌ و برخی نیز هنوز در کشور حضور دارند.

کاظمی تعداد دانش‌آموزان فعلی پناهندگان کشور را ۳۵۰ هزار نفر، دانشجویان را یازده هزار نفر و دانشجویان فارغ التحصیل را ۱۵ هزار نفر عنوان کرد.

 

وی با رد این ادعا که گفته می‌شود جمهوری اسلامی مهاجرپذیر نیست، تاکید کرد: از سال گذشته تاکنون ۱۰۰ هزار نفر به مهاجرین داخل کشور ما افزوده‌ شده و این در حالیست که ما می‌توانستیم این افراد را نپذیریم.

 

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین وزارت کشور با بیان اینکه هرگونه ورود و خروج به داخل کشور باید بر اساس قوانین صورت گیرد، افزود: ما نمی‌پذیریم هر کس از هرجایی که دوست دارد به اسم مهاجر وارد کشور شود و قوانین ما را نپذیرد.

 

کاظمی معتقد است: دولت‌های مقابل نیز که افراد از کشور آنها به ایران می‌آیند باید مسائل قانونی و حقوقی را رعایت کنند و مراقبت دو طرفه در مرزها صورت گیرد.

 

وی تصریح کرد: امروزه پناهندگی و مهاجرت نه تنها به ایران بلکه به هر کشور دیگر مراحل خاص خودش را دارد و فرد باید درخواست پناهندگی بدهد.

 

این مسئول با تاکید بر لزوم حفظ کرامت انسانی پناهندگان، یادآوری کرد: اصل اول در مورد پناهندگان این است که کاری کنیم کرامت آنها حفظ شود و بعد باید علت‌یابی کرد که مهاجرت و پناهندگی چرا رخ می‌دهد.

 

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور با بیان اینکه هیچ‌کس حق ندارد شرایط زندگی عادی و طبیعی افراد را مگر به دلایل قانونی و جزایی از آنها سلب کند، خاطرنشان کرد: وضع همه پناهندگان در دنیا مانند وضع پناهندگان ساکن در ایران نیست و بسیاری از پناهندگان دنیا، زنان و کودکان آنها از حق بهداشت و درمان و آموزش محرومند.

 

کاظمی گفت: در اجلاس سوئیس که نمایندگان ۱۵۰ کشور در آن حضور داشتند کمیسر عالی امور پناهندگان سازمان ملل اذعان کرد که خدماتی که در ایران به پناهندگان ارائه می‌شود بابد برای سایر کشورها الگو باشد.

 

وی ادامه داد: باید دلایل پناهندگی را بررسی کرد و دید چرا برخی از کشورها مهاجر پذیرند و برخی مهاجرفرست و این دلایل را رفع کرد تا دیگر شاهد بحران‌های پناهندگی در کشورها نباشیم.

 

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور با انتقاد از کسانی که لوله تفنگ‌ آنها به ایده‌های پشت پرده متصل است(تکفیری‌ها)، اظهار کرد: کاری کرده‌اند که تا پیچ رادیو و تلویزیون را باز می‌کنیم، شاهد صحنه‌های کشتار وحشیانه در کشورهای مسلمان باشیم و این تنها زمانی پایان می‌یابد که خودکامگی، زیاده‌خواهی، دیکتاتوری و … در دنیا حذف شود و هرکس به حق خود قانع باشد.

 
 
 
 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا