اجتماعی و فرهنگی

افزایش ۲۰ درصدی طلاق در تهران

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین سیاوش شهریور در کارگروه پیشگیری در طلاق که روز چهارشنبه در استانداری تهران برگزار شد ، افزود: طلاق در سایر جوامع یک واقعیت است اما در جامعه ما به دلایل متفاوتی در حوزه آسیب‌های اجتماعی جای گرفته و نیازمند کالبدشکافی است.

 

وی با اشاره به تهیه طرح جامع ازدواج پایدار در استانداری تهران گفت: کشور ما به عنوان جامعه در حال گذار آسیب‌های زیادی را تجربه کرده است که از جمله آنها به مواد مخدر، مشروبات الکلی، طلاق و کاهش ازدواج می‌توان اشاره کرد.

 

مدیر کل امور اجتماعی استانداری تهران تاکید کرد: طلاق بسیار پیچیده است و نمی‌توان به آن از یک منظر نگریست.

 

شهریور با اشاره به ارتباط کاهش اعتماد و افزایش اعتیاد، گفت: تنها در حوزه معامله و تجارت شاهد کاهش اعتماد نیستیم. از سوی دیگر دلایل بسیار زیادی برای افزایش اعتیاد وجود دارد که از آن جمله می‌توان به افسردگی، نبود شریک زندگی و بیکاری اشاره کرد.

 

شهریور در ادامه گفت: دخالت خانواده‌ها و نبود تعهد جنسیتی نیز در موضوع طلاق مطرح است البته ما نمی‌توانیم نسخه خاصی را در این زمینه بپیچیم. لازم است همه جوانب ازدواج و طلاق را مورد توجه قرار دهیم. در زمینه ازدواج ایمان،‌ اخلاق، شغل، مهارت‌های زندگی، سبک زندگی از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی با اشاره به اقدامات استانداری تهران در حوزه خانواده اظهار کرد: با توجه به دغدغه استاندار تلاش می شود در حوزه خانواده و افزایش امید به زندگی و ازدواج و کاهش طلاق، برنامه‌هایی را اجرا کنیم. بضاعت ما در استانداری تهران کم نیست و این استان یک پنجم جمعیت کشور را شامل می‌شود.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری تهران افزود: ما تلاش کرده‌ایم یک کار زیرساختی انجام دهیم و پروتکلی به منظور کاهش طلاق تهیه کنیم. در این زمینه وزارتخانه‌های دادگستری، ورزش و جوانان، سازمان بهزیستی و… با ما در قالب یک کمیته همکاری کرده‌اند. با آنها جلسات متعددی را برگزار کردیم تا به نقطه تفاهم دست یابیم. هفته آینده قرار است با مرتضی میرباقری قائم مقام امور اجتماعی وزارت کشور درباره طرح جامع ازدواج پایدار جلسه‌ای برگزار کنیم.

شهریور با اشاره به بودجه این طرح اظهار کرد: مشکل ما تامین اعتبار برای این طرح است و تلاش کرده‌ایم در این زمینه از ظرفیت‌های خیرین و سازمان‌های مردم‌نهاد بهره ببریم.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری تهران با بیان اینکه غفلت از اهمیت خانواده خطرناک است، تاکید کرد: باید حوزه آموزش و اقدامات عملیاتی را جدی کرده و تلاش کنیم آیندگان از استحکام خانواده برخوردار باشند. مدرنیته ما را در می‌نوردد اگر به خردجمعی بی‌توجه باشیم، اما در صورتی که از سرمایه‌های معنوی و دانشگاهی خود بهره‌ ببریم به موفقیت دست پیدا می‌کنیم.

 
 
 
 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن