اجتماعی و فرهنگی

آزادسازی بلیت هواپیما در گرو ثبات بازار

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین پس از آغاز اجرای طرح متنوع سازی رییس سازمان هواپیمایی کشوری رسما اعلام کرد این طرح شش ماه به طول خواهد انجامید و پس از آن با در نظر گرفتن شرایط دقیق بازار آزادسازی بلیت هواپیما عملی می‌شود.

اما پس از این اظهارات و به دنبال مشخص شدن محدودیت‌های بازار هواپیماهای داخلی در ایران سازمان هواپیمایی رسما اعلام کرد تا زمانی که شرایط بازار فراهم نشود نمی توان نسبت به آزادسازی نرخ ها اقدام خاصی صورت داد.

فراهم نبودن زیرساخت‌های لازم برای اجرای طرح آزادسازی و نبود یک تناسب حداقلی بین ظرفیت‌های عرضه و تقاضای موجود باعث شده که تا زمان فراهم آمدن شرایط لازم و اضافه شدن هواپیماهای جدید به ناوگان عملا طرح آزادسازی به بایگانی سپرده شود.

با وجود این اما طرح متنوع سازی بلیت هواپیما نیز که براساس آن شرکت ها می توانستند ۳۰ درصد بالاتر و یا پایین تر از نرخ مصوب قبلی بلیت‌های هواپیمای خود را بفروشند نیز تاکنون با ابهام های مختلفی همراه شده که یکی از اصلی ترین آن‌ها گرانفروشی و یا دور زدن قانون از سوی برخی شرکت ها است.

شبکه سراسری فروش بلیت هواپیما در ایران این امکان را به برخی از آژانس‌های هواپیمایی داده که با استفاده از زمان‌های پیک سفر و یا اضافه کردن نام مسافران به برنامه های پروازی جدید خود اقدام به فروش بلیت با قیمتی بیشتر کنند.

مساله‌ای که از ابتدای سال تاکنون به شکل مداوم از سوی سازمان هواپیمایی با آن برخورد شده و منجر به تعطیلی برخی آژانس‌های متخلف شده است.

همان طور که روز گذشته نیز طبق اعلام سازمان با ۵۵ آژانس هواپیمایی برخورد صورت گرفته و پروانه کار آن‌ها باطل شده است.

البته تعداد آژانس‌هایی که در این زمینه تذکر کتبی گرفته و باید در آینده نزدیک روال کار خود را تصحیح کنند نیز بیش از این عدد است.

هر چند هنوز برنامه خاصی برای آغاز آزادسازی بلیت هواپیما وجود ندارد اما اقدامات این چنینی برخی از آژانس‌های هواپیمایی نشان می دهد در صورت بالا نبردن اهرم های نظارتی و کنترل بازار قطعا در اجرای آزادسازی این مردم خواهند بود که ضربه می‌خورند و مسافرانی که باید برای برنامه‌های سفری خود بسیار بیشتر از آنچه که معمول بهای بلیت هواپیما است پرداخت کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن