اجتماعی و فرهنگی

بودجه سلامت روان دانشجویان علوم پزشکی صفر است

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین دکتر نبی مطلبی افزود:در لایحه بودجه سال ۹۴، پیشنهادهای اصلاحی برای این لایحه ارائه کرده ایم اما مشخص نیست تصویب شود یا خیر. امیدواریم مسئولان محترم سازمان مدیریت و نمایندگان محترم مجلس به این بخش حیاتی سلامت هم توجه کنند و پیشنهادات را تصویب نمایند.

 

وی ادامه داد: تاکنون هر هزینه‌ای در این زمینه صورت گرفته است، بنا به تصمیم و علاقه‌مندی روسای دانشگاهها و معاونان دانشجویی فرهنگی بوده که بخشی از بودجه سرفصل های دیگر را در این زمینه صرف کرده اند.

 

مدیرکل امور دانشجویان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورد آسیب شناسی مشکلات حوزه دانشجویی وزارت بهداشت توضیح داد: وزارت بهداشت در حد سه وزارتخانه ماموریت دارد. در این وزارتخانه ابتدا بهداشت و بعد درمان و بعد از آن آموزش پزشکی مد نظر قرار می‌گیرد. در بحث آموزش پزشکی، ابتدا آموزش، بعد پژوهش و در پایان حوزه دانشجویی در اولویت هستند و در اولویت بندی حوزه دانشجویی مسائلی مانند تغذیه، خوابگاه، ایاب و ذهاب و بعد از همه این مسائل، سلامت روان و ورزش قرار دارند. به همین دلیل با وجود اینکه آینده‌سازان حوزه سلامت این کشور باید از لحاظ روان و جسم سالم ترین باشند در بخش سلامت روان یک ریال هم بودجه نداریم و در بخش ورزش هر سال بودجه ما تحلیل می رود.

 

دکتر مطلبی از وجود ۵۰۴ کارشناس مشاور در دانشگاه علوم پزشکی خبر داد و گفت: در حال حاضر دانشگاه‌های علوم پزشکی دارای ۳۰۴ کارشناس استخدامی و ۲۰۰ کارشناس حق‌الزحمه‌ای است. ۳۷۴ اتاق مشاوره وجود دارد که ۱۸۵ عدد آنها در خوابگاه‌ها و ۱۶۹ عدد آنها در دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها مستقر است.

 

وی با بیان اینکه سالیانه ۲۵ هزار دانشجو از خدمات مشاوره‌ای بهره‌مند می‌شوند، اظهار کرد: علت اصلی مراجعات بیشتر دانشجویان به اتاق‌های مشاوره موارد تحصیلی، ازدواج و خانواده است. به طور کلی ۵۵ هزار ساعت نفر مشاوره در سال در دانشگاه‌های علوم پزشکی صورت می‌گیرد.

 

مدیر کل امور دانشجویان وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه هر ساله همه دانشجویان جدیدالورود از لحاظ سلامت روان پایش می‌شوند و برای آنها پرونده سلامت تشکیل می‌شود، گفت: براساس غربالگری که هر سال صورت می‌گیرد، دانشجویانی که آسیب‌پذیر یا خود آسیب‌رسان هستند یا در معرض آسیب قرار دارند و یا ممکن است مشکلات تطابقات فرهنگی و قومیتی برای آنها وجود داشته باشد، شناسایی شده و در صورت لزوم به دفاتر مشاوره ارجاع داده می‌شوند تا درآینده مشکلی برایشان پیش نیاید.

 

دکتر مطلبی با بیان اینکه مدت تحصیل در رشته‌های پزشکی نسبت به رشته‌های غیرپزشکی طولانی‌تر است،گفت: میانگین دوره تحصیلی در رشته‌های علوم پزشکی، ۵.۲ سال است که این امر باعث بروز مشکلاتی مانند طولانی شدن دوری از خانواده، بالا رفتن سن ازدواج و گاهی بروز شکاف فرهنگی می‌شود از طرف دیگر سنگین و زمان بر بودن حجم دروس در این حوزه، گاهی دانشجویان را از برنامه های جنبی و رفاهی محروم نموده و برخی دانشجویان ممکن است در معرض آسیبها و بحرانهای روحی و عاطفی قرار گیرند که به نظر من ازدواج دانشجویی می تواند بخش زیادی از این بحرانها را کاهش دهد ولی متاسفانه حداقل امکانات ازدواج از جمله مسکن و کار دانشجویی در حد تامین یک زندگی دانشجویی برای دانشجویان ما مهیا نیست که امیدواریم مسئولین در رده های بالاتر به این امر توجه نمایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن