مدیریت شهری

مرکز تاب آوری شهری در برابر سوانح و بحران ها در تهران تاسیس می شود

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین احمد صادقی رییس این سازمان با اعلام این خبر گفت: این مرکز به عنوان یک مجموعه علمی و تخصصی کاهش خطرپذیری و مدیریت بحران شهر تهران بر اساس دانش روز و تجارب جهانی و با هدف فراهم سازی بستر پژوهش، ارتقای جایگاه مدیریت بحران شهر تهران و ترسیم راهبردها و طرح های اصولی راه اندازی می شود و بر اساس روش ها و استاندارد های رایج در جهت رفع نیازهای مدیریت بحران در سطح ملی و منطقه ای فعالیت خواهد کرد.

صادقی افزود: بروز حوادث و سوانح بسیاری چون زلزله، سیل، طوفان، زمین لغزش، آلودگی هوا و سایر تغییرات اقلیمی در شهر های بزرگ و افزایش آسیب پذیری انسان ها در برابر حوادث و بلایا به خصوص در کشور های کمتر توسعه یافته، تلفات و خسارات اقتصادی بسیاری را به ویژه در شهر ها به دنبال داشته است.

وی گفت: برنامه جهانی شهرهای تاب آور تحت نظر و هماهنگی دبیرخانه سازمان ملل برای ترسیم استراتژی جهانی کاهش خطرپذیری سوانح و حوادث طراحی شده و هدف آن کاهش خطرات و آثار منفی بحران های ناشی از سوانح در مناطق شهری است. شهر تهران نیز به عضویت این حرکت و پویش جهانی در آمده است.

صادقی افزود: متاسفانه با وجود خطرپذیری بسیار زیاد کشورها و شهرهای منطقه در برابر سوانح طبیعی و حوادث انسان ساز، همکاری های منطقه ای در این زمینه رشد قابل ملاحظه ای نداشته است که دلیل این امر فقدان سازمان و چارچوب های منطقه ای قوی برای ایجاد همکاری در زمینه مدیریت بحران است.

وی همچین فقدان مراکز تخصصی با استانداردهای بین المللی در زمینه مدیریت بحران به ویژه در مناطق شهری در منطقه و نیز نبود همکاری میان شهرهای منطقه در این زمینه را از دیگر عوامل ضعف همکاری های منطقه ای برشمرد.

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: اقداماتی در حوزه کاهش خطرپذیری سوانح در کشور پس از تاسیس دبیرخانه ملی اجرای برنامه جهانی کاهش خطرپذیری هیوگو و تاسیس مجمع ملی کاهش خطرپذیری سوانح انجام شده و در سطوح سازمانی، بخشی و حوزه های جغرافیایی خاص پیشرفت های قابل ملاحظه ای حاصل شده است.

 صادقی افزود: این مرکز در راستای تحقق برنامه پنج ساله دوم شهرداری تهران، مواد ۷۷ و ۷۸ ناظر بر ارتقای ایمنی و تقویت ساختار مدیریت بحران و با هدف تقویت همکاری های منطقه ای و جهانی، تقویت جایگاه کلان شهر تهران در نظام بین الملل و تربیت نیروهای حرفه ای مدیریت بحران در سطح علمی و منطقه ای در آینده ای نزدیک راه اندازی خواهد شد. از همین رو این مرکز برگرفته از تعامل جهانی و با تاکید بر توان موجود شهرداری تهران بر پا می شود و بر طرف کننده خلاء مرکزی ملی و جهانی در حوزه مدیریت حوادث و سوانح به شمار می آید.

وی گفت: این مرکز از ظرفیت نیروهای متخصص و دانشگاهی کشور در قالب شورایی ملی برای ترسیم خط مشی ها، راهبردها و طرح های اجرایی بهره گرفته و به یک کانون علمی – پژوهشی برای توسعه مدیریت بحران در تهران، کشور و منطقه تبدیل می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن