شورای شهر

شهرداری بعد از کاشت درخت در ۷۰ درصد مساحت باغ پایان کار می‌دهد

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری در خصوص دوفوریت این طرح گفت: مصوبه قبلی شورای شهر در خصوص ساخت و ساز در باغات، این بود که باغات ۳۰ درصد سطح اشغال داشته و ۷۰ درصد باقی، فضای سبز باقی بماند. اما در عمل به دلیل جامع نبودن مصوبه و بی دقتی شهرداری ها در اجرای آن، شاهد بودیم به طبقات زیرزمین تا ۷۰- ۸۰ درصد هم مجوز سطح اشغال داده می شد.

محمد سالاری ادامه داد: بر اثر اجرای ناصحیح مصوبه شورای شهر، درختان به دلیل گودبرداری و در زمان ایجاد رمپ و لوپ ها برای رسیدن به طبقات زیرزمین قطع می شدند. در فضای حیاط نیز اقدام به ایجاد استخر و آلاچیق می کردند و درختان به هر شکل نابود می شدند.

احمد دنیامالی نیز گفت: امکان ندارد به برج باغ ها ۳۰ درصد سطح اشغال بدهید و انتظار داشته باشید ۷۰ درصد باقیمانده درخت باقی بماند. اما می توانیم الزام کنیم در روف گاردن ها (باغ های پشت بام) حتما باید به ازای هر یک درختی که قطع می شود، پنج درخت کاشته شود. ضمنا این مصوبه نباید عطف به ماسبق شود.

محمدمهدی تندگویان نیز به عنوان طراح طرح گفت: این مصوبه تاکید مجدد بر مصوبات قبلی دارد؛ زیرا مصوبات قبلی اجرا نمی شود. احمد مسجدجامعی نیز گفت: با توجه به مشکلات آب، گرمای هوا و … تحمیل روف گاردن به مالکان درست به نظر نمی رسد و این طرح اجرایی و عملیاتی نیست.

غلامرضا انصاری نیز هشدار داد: این مصوبه از مصوبات بحران ساز شورای شهر برای حفظ باغات است.

دنیامالی نیز گفت: اگر سطح اشغال طبقات پایین تر از منفی یک را هم به ۳۰ درصد محدود نکنیم، باز هم شاهد قطع درختان خواهیم بود.

رئیس شورای شهر گفت: شهرداری برای سطح اشغال طبقات منفی یک تا ۴۵ درصد هم مجوز می داد، اما همه این موارد را منتفی کردیم و شهرداری را ملزم کردیم که در طبقه منفی یک نیز تنها تا ۳۰ درصد مجوز سطح اشغال بدهد. در حال حاضر هر کسی که مجوز برج باغ دریافت می کند، ساختمان را با سطح اشغال ۳۰ درصد می سازد و ۷۰ درصد باقی مانده را صرف ساخت استخر، پارکینگ، آلاچیق و … می کند.

مهدی چمران افزود: ما مالکان را ملزم می کنیم که در ۷۰ درصد باقی مانده زمین، اگر درخت وجود دارد، آن را حفظ کرده و اگر درخت نیست، طبق نقشه مصوب درخت بکارند. علاوه بر این، شورای شهر پیش از این درباره روف گاردن مصوبه ای تشویقی داشته، اما قصد نداریم آن را الزامی کنیم.

در نهایت با تصویب طرح مذکور از سوی اعضای شورای شهر، شهرداری ملزم شد تنها بعد از کاشت درخت در حداقل مساحت ۷۰ درصد عرصه باغات، پایان کار صادر کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا