مدیریت شهری

شهرداری به دنبال احیاء بافت‌های تاریخی تهران

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین دکتر محمدباقر خسروی در مورد جزییات سند جامع طرح ملی مدیریت و حفاظت از بافت و بناهای تاریخی شهر تهران، گفت: متاسفانه اسناد بالادستی، نحوه مداخله در بافت‌های تاریخی را مسکوت گذاشته و به همین دلیل روش و نوع مداخله و نگرش مدیران برای بهبود و حفاظت بافت‌های تاریخی مشکلات زیادی دارد و تزاهم عقیده در این حوزه بسیار است.

 

وی افزود: این سند براساس اسناد بالادستی همچون طرح جامع تهران و طرح تفصیلی منطقه ۱۲ که به عنوان مرکز تاریخی تهران محسوب می‌شود، براساس مصوبات شورای شهر تدوین شده و نقشه راهی برای نحوه مداخله در بافت‌های تاریخی است.

 

معاون بافت تاریخی شهرداری تهران با بیان اینکه این سند در واقع تعیین تکلیفی برای بافت‌های تاریخی است، گفت: براساس این سند نوع نگاه به بافت‌های تاریخی تغییر خواهد کرد و دیگر بافت‌های تاریخی براساس استانداردهای بافت فرسوده پیگیری نشده و به عنوان میراث و ثروت شهر در نظر گرفته می‌شوند.

 

خسروی با بیان اینکه بافت تاریخی یک مشکل نیست، اظهار کرد: در حال حاضر مشکل موجود در محدوده بافت تاریخی این است که اهالی بافت‌های تاریخی به دلیل مشکلات مربوط به این بافت‌ها و نوع ساخت و ساز‌، از این بافت‌ها کوچ کرده‌اند.

وی با بیان اینکه یکی از موضوعات سند مطرح شده، افزایش سطح کیفیت زندگی و مشخص کردن نحوه مداخله در اجزای بافت است، گفت: این سند نه تنها با هدف ایجاد محدودیت تدوین نشده، بلکه به دنبال ارتقای حیات مدنی و احیای بافت تاریخی است.

 

مدیر بافت‌های تاریخی شهرداری تهران با بیان اینکه مناسب‌سازی و احیای بافت‌های تاریخی براساس معیارهایی که ارزش این بافت را تحت تاثیر قرار ندهد و به حیات مدنی و کالبد بافت کمک کند، سرلوحه کار قرار گرفته است، اظهار کرد: با تدوین این سند به دنبال بازگشت شآن و منزلت به بافت‌های تاریخی و ساکنان آن هستیم.

 

خسروی با بیان اینکه موضوع بافت تاریخی یک پروژه نیست که طی یک بازه زمانی کوتاه مدت به نتیجه برسد، گفت: موضوع مداخله و احیای بافت‌های تاریخی، پروسه و فرآیند طولانی مدت است که برای اثربخشی بیشتر نیازمند سایر مسائل دخیل در این امر همچون فرسودگی قوانین است.

 

وی با بیان اینکه توجه به فرسودگی‌های قانونی و همچنین پیگیری سند جامع احیای بافت‌های تاریخی سبب می‌شود که آرام آرام حیات مدنی به بافت‌های تاریخی بازگردد، افزود: در مورد بافت‌های تاریخی معتقدم که اگر یک بنا مرمت شود، مسئولان وظیفه خود را در قبال حفظ این بنا انجام داده‌اند؛ اما دقت داشته باشید که احیای یک بنا نیازمند توجه و دقت بیشتری است و در پیمودن راه طولانی احیای بافت تاریخی تهران، نیازمند هماهنگی و التزام بین دستگاه‌های دیگر هستیم.

 

مدیر بافت تاریخی شهرداری تهران با اشاره به اهمیت بازنگری و به روز شدن قوانین در حوزه احیای بافت تاریخی گفت: ما در این حوزه با فرسودگی قوانین مواجه هستیم و باید برای اثربخشی این سند راه‌حلی برای قوانین اندیشیده شود.

 

خسروی با بیان اینکه این سند در مراجع مختلف تصویب و قرار است به تصویب اعضای شورای شهر برسد، گفت: در جلسات متعددی که برای تدوین این سند معیار برگزار شد، سالاری رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر نیز حضور داشت و از جزییات این طرح استقبال کرد.

 

وی افزود: شهرداری تهران دارای لکه تاریخی بزرگی در منطقه ۱۲ که به عنوان تهران تاریخی معروف است، دارد و در مناطق ۴، ۱۰، ۲۰، ۷ و ۲۲ نیز لکه‌های تاریخی وجود دارد که ساماندهی این بناها به عنوان اولویت اول در برنامه پنجم توسعه پیگیری می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن