اجتماعی و فرهنگی

طلسم بیمه درمان معتادان شکسته شد

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین بابک دین پرست در این رابطه گفت: این اقدام برای اولین بار در کشور رخ داده و چه قبل از انقلاب شکوهمند اسلامی و چه بعد از آن چنین اقدامی سابقه نداشته است. حتی از زمانیکه آخرین اصلاحیه قانون در ۸۹.۵.۹ ابلاغ و براساس تبصره ۲ ذیل ماده ۱۵ همان قانون، وزارت رفاه و تامین اجتماعی وقت موظف شد که ضمن تحت پوشش درمان و کاهش آسیب قرار دادن معتادان بی‌بضاغت، تمام هزینه‌های ترک اعتیاد را مشمول بیمه‌های پایه و بستری قرار دهد، چنین اقدامی صورت نگرفته بود.

 

وی با بیان اینکه دولت مکلف شده همه ساله در لوایح بودجه اعتبارات لازم را پیش‌بینی و تامین کند، افزود: از زمان ابلاغ قانون، دولت در سال ۹۲ مبلغ ۲۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به این امر اختصاص داده بود اما به خاطر اختلافات جدی که در فرآیند تامین تعرفه‌های خدمات درمانی وجود داشت موفق به جذب اعتبار مذکور و اجرایی شدن قانون نشد. ضمن اینکه این رقم در سال‌جاری نیز به مبلغ ۳۰ میلیارد تومان افزایش یافت.

 

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد بیان کرد: در نشست مشترکی که میان وزرای کشور، بهداشت و تعاون در اردیبهشت ماه سال‌جاری برگزار شد، وزیر تعاون قول مساعد داد نسبت به تصویب تعرفه‌ها در اولین جلسه شورای عالی بیمه اقدام کند که این اقدام صورت گرفت و با پیگیری‌های مشترک وزاری کشور، تعاون و بهداشت و سازمان بیمه سلامت و حمایت جدی دولت به ویژه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریس جمهور تعرفه‌ها از تصویب هیات وزیران گذشت و مصوبات آن روز گذشته از سوی معاون اول رییس جمهور ابلاغ شد.

 

به گفته دین‌پرست؛ طبق این تصویب‌نامه جمعیت هدف، شامل زنان، کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال و گروه‌های پرخطر می‌باشد و مراکز مجاز ارائه خدمت نیز مراکز دولتی دارای مجوز از وزارت بهداشت و بهزیستی هستند. همچنین پوشش بیمه‌ای درمان اعتیاد نیز شامل مراکز درمان نگهدارنده یا متادون MMT و مراکز سرپایی و بستری درمان اعتیاد خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن