اجتماعی و فرهنگی

بلاتکلیفی جدید برای راهپیمایان حسینی

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین همزمان با نزدیک شدن به ایام اربعین حسینی میلیون‌ها زائر مشتاق زیارت ابا عبدالله(ع) سعی می‌کنند خود را از سراسر جهان به کربلای معلی برسانند و در این میان ایرانیان جمعیت زیادی را به خود اختصاص می‌دهند.

از ماه‌ها قبل مسئولان سازمان حج و زیارت خبر دادند که امسال به دلیل جلوگیری از بروز مشکلاتی که سال گذشته برای زائران راهپیمایی اربعین در مرزها ایجاد شده بود با راه اندازی ستاد دائمی اربعین زائران را ساماندهی می‌کنند تادر مرزها و برای ورود به کشور عراق برای زائران مشکلی ایجاد نشود.

ستاد دائمی اربعین کار خود را آغاز کرد و هر روز خبرهایی از این ستاد منتشر می‌شد مبنی بر اینکه زائران بدون داشتن ویزا به مرزها نروند و از خروج افرادی که ویزا ندارد جلوگیری می‌شود.

همچنین محسن نظافتی مدیرکل عتبات عالیات سازمان حج با بیان اینکه هفته گذشته ۷۰ نفر در فرودگاه نجف به دلیل داشتن ویزای جعلی نتوانستند از فرودگاه خارج شوند تأکید کرده بود که متقاضیان حتما با مراجعه به کارگزاری‌های مجاز سازمان حج و زیارت برای دریافت ویزا اقدام کنند.

این روال مدتی ادامه داشت تا اینکه ثبت نام در سامانه سازمان حج به دلیل مشکلی که از سوی سفارت عراق برای صدور ویزا پیش آمده بود متوقف شد و زائران دچار سرگردانی شدند.

این در حالی است که پس از حل مشکل بسیاری از آژانس‌های زیارتی سازمان حج از متقاضیان ثبت نام نمی‌کردند و به همین دلیل مردم برای پیدا کردن یک کارگزاری که ثبت نام را انجام دهد با مشقت مواجه شدند و مجبور بودند ساعت‌ها در خیابان‌ها سرگردان شوند تا یک آژانس آنها را ثبت نام کند.

همچنین این دوره از ثبت نام‌ها مشروط به این شده بود که افراد در قالب گروه‌‌های ۱۰ نفره می‌توانند به صورت مانیفست ویزا دریافت کنند.

هنوز تمام آژانس‌های زیارتی ثبت نام را در دستور کار خود قرار نداده بودند که این بار انتشار خبری از سوی فرودگاه نجف باعث سرگردانی دوباره مشتاقان زیارت اباعبدالله(ع) شد.

بر اساس این خبر فرودگاه نجف ورود زائران در ایام اربعین حسینی بدون ویزا را بدون مانع اعلام کرده بود و همین موضوع باعث شد تا زائرانی که ویزا دریافت کرده اند و از سوی دیگر زائرانی که می‌خواهند ثبت نام انجام دهند دوباره سرگردان شوند.

بعد از انتشار این خبر آژانس‌های زیارتی باز هم ثبت نام‌ها را متوقف کردند و هم اکنون جمعیت زیادی از مشتاقان در انتظار هستند تا مسئولان راهکاری را برای حل این مشکل ارائه دهند و راهی را برای آنها باز کنند.

این در حالی است که هم اکنون مسئولان سازمان حج و زیارت در سفارت عراق جلسه‌ای را دارند تا از جزئیات تصمیم های جدید دولت عراق با خبر شوند و راهکاری را برای زائران در نظر بگیرند.

محسن نظافتی مدیرکل عتبات عالیات سازمان حج با بیان اینکه بعد از انتشار این خبر عده زیادی از زائران به مرز شلمچه رفته اند و تا ساعت‌ها در مرز سرگردان شدند و سرانجام مجبور شدند به شهرهای خود بازگردند و تنها باعث تجمع و کندی مسیر زائرانی شدند که ویزا داشته اند، از متقاضیان درخواست کرد از رفتن به مرزها خودداری کنند.

به وجود آمدن این مشکلات در آغاز راه راهپیمایی اربعین باعث سرگردانی و خستگی زائران شده است و انتظار می‌رود مسئولان هر چه سریعتر تصمیماتی را اتخاذ کنند تا وضعیت اعزام‌ها نهایی و قطعی شود و هر روز خبرهای ضد و نقیض بر خستگی زائران اضافه نکند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن