شورای شهر

۱۱درصد مبتلایان به ایدر زنان هستند

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  رحمت الله حافظی در نشست مشترک شهرداری منطقه ۲ و مجتمع دانشگاهی پیامبر اعظم(ص) با بیان اینکه از سال ۱۹۸۸ اول دسامبر هر سال (۱۰ آذر) به عنوان روز جهانی مبارزه با ایدز شناخته شده است، گفت: در سال ۲۰۱۲ در جهان ۳۵ میلیون و ۳۰۰ هزار مبتلا به ایدز داشته‌ایم که سالانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بیمار جدید به این آمار اضافه می‌شود. در همان سال نیز یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر به علت ابتلا به ایدز فوت شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه هزینه‌های این بیماری طی آن سال ۱۸.۹ میلیارد دلار بوده تشریح کرد: پیش‌بینی می‌شود این عدد در سال ۲۰۱۵ به ۲۴ میلیارد دلار برسد.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با بیان اینکه در آمریکا یک میلیون و ۱۰۶ هزار و ۴۰۰ نفر مبتلا به ایدز زندگی می‌کنند، گفت: سالانه ۵۱ هزار نفر به این بیماری آلوده می‌شوند که ۶۷ درصد بیماران مرد و ۲۳ درصد زن هستند.

حافظی با تأکید بر اینکه ۹۵ درصد آلوده شدگان در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند، تصریح کرد: نیمی از افراد آلوده به HIV زیر ۲۵ سال و ۷۵درصد آنان زیر ۵۰ سال دارند یعنی گروه سنی فعال و مولد جامعه درگیر چنین معضلی هستند.

وی درباره وضعیت این بیماری در کشور ایران گفت: اولین بیمار کشور ما در سال ۱۳۶۷ شناسایی شد. که بر اساس آمار منتهی به شهریور ۹۲ و تخمین وزارت بهداشت هم اکنون ۹۰ هزار مبتلا گزارش شده هر چند آمارهای غیر رسمی تا ۱۲۰ هزار  نفر را اعلام می‌کند. از این تعداد زنان ۱۱ درصد و مردان ۸۹ درصد مبتلایان هستند.

رئیس کمیسیون سلامت شورا با اشاره به اینکه بیش از ۵ هزار نفر از مبتلایان به HIV در کشور ما فوت کرده‌اند، درباره اقدامات لازم برای پیشگیری از این بیماری گفت: در اولین گام باید تغییر نگرش فرهنگ عمومی به این بیماری ایجاد شود چرا که HIV مثبت دلیل بر رفتار غیر اخلاقی نیست. همچنین در گام دوم مردم، سازمان‌های مردم نهاد، مسئولان اجرایی، سران و رهبران کشورها در برابر گسترش ایدز باید هم پیمان شوند. با تشریک مساعی و تشریک مصائب با تعهد اجتماعی و ایجاد امید به مبارزه و مقابله با این پدیده بپردازیم.

وی ادامه داد : در گام سوم نیز با ایجاد باشگاه در استان‌های مختلف و انجام اقدامات لازم آموزشی برای تمام آحاد جامعه، ارائه مشاوره برای بیماری‌های رفتاری و انجام حمایت‌های لازم درمانی و بیمه‌ای برای مبتلایان گامی در جهت مدیریت و مقابله با ایدز برداشته شود.

به گفته حافظی، شورای اسلامی شهر تهران نیز آمادگی دارد با اخذ نظر از اساتید دانشگاه‌ها و با همراهی سازمان‌های مردم نهاد و سایر اقشار علاقه مند به پیگیری موضوع نسبت به تأمین زیر ساخت‌های لازم اقدام کند. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن