اجتماعی و فرهنگی

ورود واکسن فلج‌اطفال تزریقی از سال آینده به کشور

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین رسول دیناروند در رابطه با برنامه تأمین واکسن مورد نیاز کشور، گفت: واکسن پنتاوالان که قرار بود امسال به سیستم واکسیناسیون کشور اضافه شود وارد کشور شد و امسال برنامه واکسیناسیون با این واکسن انجام گرفت.

وی ادامه داد: ورود این واکسن به درخواست معاونت بهداشتی وزارت بهداشت و کمیته واکسیناسیون بوده که تصویب می‌کنند چه واکسنی مورد نیاز است.

دیناروند گفت: از سال آینده طبق برنامه‌ریزی انجام شده واکسن فلج اطفال تزریقی بر اساس توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت وارد کشور می‌شود.

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: در کمیته واکسیناسیون، واکسن‌های دیگری نیز بحث شده اما هنوز نهایی نشده که دو واکسن مدنظر قرار گرفته است.

وی در مورد اینکه گفته شده ظرف ۲ تا ۳ سال آینده نیاز به واکسن وارداتی برطرف می‌شود تصریح کرد: ما واکسن‌هایی در کشور تولید می‌کنیم و فقط تعدادی را وارد می‌کنیم با این حال تلاش می‌کنیم با ورود بخش خصوصی به تولید واکسن، حتی آنهایی را که وارد کننده هستیم نیز تولید کنیم.

دیناروند گفت: در این زمینه برنامه‌ای ارائه شده و امیدواریم ظرف دو تا سه سال زیرساخت‌های مناسب را ایجاد کنیم تا این زیرساخت به ظرفیت تولید‌کنندگان ما اضافه شود.

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: برنامه واکسیناسیون از منابع تولید داخل و منابع وارداتی انجام می‌شود اما بحث توسعه زیرساخت واکسن‌های ایرانی برای این است که بتوانیم از واردات بی‌نیاز شویم و در عین حال صادرات هم داشته باشیم.

وی گفت: در صورت تصویب و نیاز به یک واکسن، ما منتظر نمی‌شویم وقتی که در کشور تولید شد استفاده شود بلکه نیازهایمان را با اولویت تولید داخل تأمین می‌کنیم و در صورت نیاز از منابع وارداتی بهره‌مند می‌شویم.

دیناروند گفت: در جاهایی که واکسن نیاز است مانند آنفلوانزا واردات داریم که در این زمینه ۲ میلیون دوز وارد می‌شود و امسال بسیار زودتر از حد معمول و برای اولین بار در مرداد ۲ میلیون دوز واکسن آنفلوانزا به کشور وارد شده است.

وی افزود:‌ سایر واکسن‌ها به صورت رایگان در شبکه بهداشتی وجود دارد که بخشی تولیدی و بخشی وارداتی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا