تهران، شهر گمشده

۱۴ مرداد به روایت تقویم روز تهران است، ۲۳۳ سال از نوروزی که آغا محمد خان قاجار، تهران را به عنوان پایتخت تهران قرار داد می گذرد و این دوران، بر تهران بسیار سخت گذشته است، امروزه در جهان پایتختهای تاریخی فراوانی سراغ  داریم که صدها و بلکه چند هزار سال قدمت دارند، اما به اندازه تهران، رنجور نگردیده اند.

تهران به باغها و سرسبزی و خوش آب وهواییش شناخته می شد، فضایی مفرح و نشاط آور داشت و بهشتی برای مسافران خسته و رنجور بود، اما اکنون از این بهشت تنها نامی برای خیابان بلدیه تهران به جا مانده است.

در دهه های اخیر، باغ ها، مراتع و فضای سبز تهران مورد دستبرد برج‌ساختمانهای ناموزون و بدقواره ای قرار گرفته اند که نه خط آسمانی برای این شهر دوست داشتنی باقی گذاشته اند و نه منظره بصری.

مصرف بی رویه آب، قنات ها و ذخائر زیرزمینی، آب گواری این شهر را فروخورده و جای آن را سفره های فاضلاب گرفته است، هوای خوش تهران به دلیل تردد روزانه میلیون‌ها اتومبیل و سیاست خودرومحوری نیمی از سال تیره و مملو از آلاینده هاست.

شاید صدای مردمی که حضوری بی سابقه در انتخابات سال گذشته مدیریت شهری تهران داشتند، این بود که: تهران را می‌خواهیم، همان شهر گمشده، شهری برای زندگی

اما برای بازگردندان تهران واقعی چه باید کرد؟ 

صیانت از فضای سبز باقیمانده شهر و احیای باغات تخریب شده در اراضی خصوصی، دولتی و نهادی به همراه ایجاد فضای سبز در اراضی ذخیره و نظامی قابل دسترسی در مرکز شهر، قدم نخست در مسیر بازیابی تهران است.

تغییر رویکرد خودرومحوری  توسعه تهران به رویکرد انسان محوری، یعنی توسعه مبتنی بر حمل و نقل عمومی که بر توسعه و تجهیز سیستم حمل ونقل عمومی انبوه‌بر تهران استوار است، گام دومی است که باز کردن گره کور ترافیک و آلودگی هوا منوط به برداشتن آن است.

هدایت جریان نوسازی و سرمایه گذاری شهری به بافتهای فرسوده و پرهیز از شهرفروشی وتراکم فروشی در مناطق اشباع شده تهران نیز گام سومی است که در ضرورت آن برای ترسیم تصویری مناسب از شهرمان تردیدی وجود ندارد.

شورای شهر تهران که سال نخست دوره پنجم خود را سپری می کند، رسالت بازیابی تهران را از سوی شهروندان بر دوش خود احساس می کند و از این رو در ایجاد تحول در رویکرد مدیریت شهری و برداشتن گامهای فوق مصمم است، اما این عزم نیاز به حمایت و همراهی تمامی دستگاه‌های ذیربط و مراجع مسئول دارد تا بتواند به نتیجه برسد و در این مسیر سخت، تنها حمایت، همراهی و مطالبه گری شهروندان گرانقدر تهرانی که به حق از شرایط دشوار زندگی در تهران آزرده و فرسوده هستند می تواند تضمین کننده حصول موفقیت باشد.

برای بازیابی تهران، دست همراهی همه شما عزیزان را می فشاریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن