استان

آمار چشمگیر کشفیات مواد مخدر در کشور

به گزارش شورا‌آنلاین، معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر از کشف ۲۱ تن و ‏‏371 کیلوگرم انواع مواد مخدر و روان‌گردان در هفته اخیر در کشور خبر داد.

اسداله هادی‌نژاد افزود: مجموع کشفیات هفته اخیر ۲۱۳۷۱ کیلوگرم می‌باشد که نسبت به هفته گذشته (۱۲۵۴۲ کیلوگرم) ۷۰.۴ درصد افزایش دارد.

وی افزود: به طور تقریبی در قیاس با ۸ هفته نخست سال گذشته که میزان کشفیات ۱۱۳ تن بود، حجم کشفیات امسال با یک درصد افزایش به ۱۱۴ تن رسیده است.

وی افزود: بیشترین حجم مواد مکشوفه از نوع تریاک به میزان ۱۹۱۳۹ کیلوگرم بوده که ۸۹.۶ درصد از مجموع کشفیات را شامل می‌شود.

معاون مقابله با عرضه ستاد بیان کرد: در این مدت نیز ۱۴۹۷ کیلوگرم حشیش، ۴۳۶ کیلوگرم هروئین، ۱۵۵ کیلوگرم مرفین، ‏‏ 14 کیلوگرم شیشه، ۴۹۵ کیلوگرم مواد پیش‌ساز، ۱۸۷۸ عدد قرص روانگردان و ۱۲۷ کیلوگرم سایر مواد کشف و ضبط شده است.

وی با بیان اینکه این میزان از کشفیات طی ۱۸۷۷ فقره عملیات صورت گرفته است، گفت: سرانه کشفیات مواد مخدر در این دوره ۱۱.۳ کیلوگرم به ازای هر عملیات بوده است.

این مقام مسئول در ستاد همچنین با بیان اینکه بالغ بر ۸۵ درصد کشفیات این دوره زمانی مربوط به هفت استان کشور می‌باشد، اظهار داشت: بیشترین حجم کشفیات با ۷۵۴۰ کیلوگرم مربوط به استان سیستان و بلوچستان است که معادل ۳۵.۳ درصد کشفیات کشور می‌باشد و استان خوزستان با ۲۴۷۱ کیلوگرم، کرمان با ۲۲۶۲ کیلوگرم، خراسان رضوی با ۱۹۴۹ کیلوگرم، اصفهان با ۱۴۸۴ کیلوگرم، هرمزگان با ۱۲۹۶ کیلوگرم و فارس با ۱۱۶۱ کیلوگرم به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

هادی نژاد افزود: از مجموع ۱۸۷۸ عدد قرص‌های روانگردان مکشوفه در این مقطع، بیشترین تعداد به ترتیب با ۹۷۷ عدد مربوط به استان آذربایجان غربی، ۷۵۳ عدد استان گلستان، ۳۴ عدد استان همدان و ۲۳ عدد مربوط به فارس  است .

وی ادامه داد: تشدید فعالیت مسیر دریا عمده‌ترین دلیل افزایش کشفیات استان خوزستان است و نیازمند توجه جدی کمیته مقابله با عرضه استان است. چنانکه در هفته اخیر مشخصاً محموله ۱۱۳۸ کیلوگرمی تریاک از مسیر یاد شده وارد و در ماهشهر کشف شده است.

هادی نژاد بیان کرد: سهم کشفیات سه استان اولویت دار حوزه مقابله یعنی سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان از کشفیات کل کشور در هفته مذکور با کاهش اندک نسبت به رقم ۵۳.۵ درصدی هفته قبل به ۵۲ درصد رسیده است.

وی در پایان گفت: طی این مدت، ۱۹۹ دستگاه خودرو، ۲۲ دستگاه موتور سیکلت، ۶ قبضه سلاح و ۲۵ دستگاه موبایل توقیف شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن