اجتماعی و فرهنگی

نجفی: دلیل اصلی استعفایم بیماری است و از اول اردیبهشت بستری می‌شوم/مرا عزل نکردید که لشکر کشی کنم!

به گزارش شورا‌آنلاین،در آغاز بررسی استعفا محسن هاشمی، خطاب به شهردار تهران:آقای نجفی علی رغم میل به استعفا برای توضیحات لازم به پشت تیریبون تشریف بیاورید.

محمد علی نجفی همچنین در جلسه  بررسی استعفایش از شهرداری تهران در پاسخ به شوخی شهربانو امانی مبنی  بر اینکه امروز لشکر کشی کرده اید،گفت: این لشگر کشی برای زمانی بوده که شورا شهردار را عزل کند ولی الان برعکس شده است و خود مدیران لطف کردند و آمدند.

شهردار تهران گفت: وقتی مهمترین خبر روز می شود بدهی 14 میلیون تومانی شورا برای سفره هفت سین و آن را در برابر بدهی ۵۲ هزار میلیاردی شهرداری قرار دهیم متوجه خیلی از مسایل می شویم .

نجفی گفت: من ادعا می‌کنم کارنامه ۷ ماهه ما کاملا قابل دفاع است و با هیچ هفت ماه و نیم قبلی قابل قیاس نیست.

شهردار تهران گفت: بودجه شهرداری ضعف اساسی داشت. واقعا وجود تیم کمیسیون برنامه و بودجه شورا باعث شد بهترین نحو اجرا شود.

وی گفت: ما ۹۵ درصد تحقق بودجه در ۶ ماهه دوم داشتیم. برای بودجه سال ۹۵، پنج هزار میلیارد وام گرفتند تا بودجه محقق شود و شما با تحقق بودجه ما قیاس کنید.

به اعتقاد شهردار تهران، ما کارنامه قابل قبولی داریم و اگر کسانی مدعی هستند حاضریم به بحث بنشینیم.

نجفی گفت: بالاخره اینقدر زدند تا یکی به هدف خورد.

شهردار تهران گفت: پش گویی های پیغمبرگونه برخی در مورد بیماری من درست از آب نیامد. واقعیت این است که وقتی مسئولیت شهرداری را قبول کردم  مریض نبودم ، پیشگویان خوشحال نباشند بیماری فعلی من جدید است. یک ماه و نیم است  برمن عارض شده  و درمان آن انرژی می گیرید و دیگر انرژی لازم برای رتق و فتق امور شهرداری نیست. اقتضای جسمی بنده ایجاب می کند این مسئولیت را به دیگری واگذار کنم.

شهردار تهران گفت: ادامه این وضعیت به شورا هم لطمه وارد می کند از میان معاونان من کسانی هستند که شایسته شهردار شدن را دارند.

وی بیان کرد: در این مورد خاص واقعاً خواهش می‌کنم شرایطی فراهم نشود که من را در معذوریت اخلاقی قبول نظر شورا و قبول واقعیت از طرف دیگر قرار دهند و فکر می‌کنم بهتر است با هر مکانیزه که دوستان صلاح می‌داند ظرف چند روز آینده یک حرف از شورا و شهرداری خارج شده و حرف ما ۲۲ نفر یکی باشد و همه قبول کنیم که انشاءالله فرد جدید این مسئولیت را عهده‌دار شد.

نجفی گفت: من از سال ۵۸ اولین حکمی که گرفتم از مرحوم شهید چمران بوده به عنوان مشاور ایشان در حالی که خیلی کم سن و سال بودم به هر حال یک پست اجرایی واقعی بوده و ایشان شدند وزیر دفاع و من در سن ۲۷ سالگی مشاور ایشان در مسائل امور فرهنگی و اجتماعی.

وی ادامه داد: از سال ۵۸ تا به امروز که ۹۷ است ۳۹ سال من در پست‌های مختلف مدیریت کشور واقعا در توانم بوده و کارها را به انجام رساندم و فکر می کنم الان این حق را دوستان برای من قائل شوند که برای مدت چند ماهه به خودم بپردازم و با این بیماری در واقع به مبارزه برخیزم.

شهردار تهران گفت:  از اول اردیبهشت ماه که قرار است بستری شوم و مراحل جدی بیماری به انجام برسد خواهش می‌کنم که سمت را کوتاه کردم.

وی با اشاره به استعفای قبلی خود گفت:یکبار استعفا دادیم ولی آن استعفا بلندتر بود و خواهش کردیم.مهندس هاشمی آن را برگردانند و این را خدمتشان عرضه کردم.

وی متن استعفایش را به شرح زیر قرائت کرد:  برادر گرامی جناب آقای مهندس هاشمی رئیس محترم شورای اسلامی تهران، ری و شمیرانات.

با تقدیم سلام جنابعالی و اعضای محترم شورای شهر می‌دانید من با احساس تکلیف برای خدمت به همشهریان عزیزم مسئولیت شهرداری را پذیرفتم و در این مدت کوتاه مدیریتم برای مبارزه با پول فساد و انجام برنامه‌ها برمبنای خرد و تدبیر انصاف و عدالت و ساماندهی امور شهرداری و شهر تهران از هیچ کوششی فروگذار نکردم و در پیشگاه خداوند تبارک و تعالی و مردم شریف تهران سربلند باشم.اکنون که شهرداری تهران از بخش مهمی از تنگناها و مشکلات عبور کرده و راه‌حل‌هایی برای چالش‌ها و کمبودها پیش‌بینی و تدبیر گشته است متأسفانه عارض شدن بیماری جدیدی که درمان آن طولانی است و مسلماً بخشی از انرژی و توان من را تحلیل خواهد برد امکان ادامه خدمت اینجانب را منتفی ساخته است.

بیم آن می‌رود که در صورت تداوم این وضع زحمات و دستاوردهای قبلی از بین برود و به مدیریت شهر و ادامه ‌آن لطمات جدی وارد آید و لذا از اعضای محترم شورای شهر که به اتفاق آرا مسئولیت اداره شهر را به من محول نمودند استدعا دارم برای حفظ مصلحت شهر و مردم نجیب تهران عذر من را بپذیرند. 

دوستان عزیز شورا می‌دانند که من بدون کمترین تعلل و سستی و تردید و به اصلاح سیستمی فسادآلود همه سختی‌ها و توهین‌ها و تهمت‌ها را پذیرفتم و دم برنیاوردم و هم اکنون نیز بر آن مواضع ایستادم و تا زمان تعیین فرد جانشین با همه توان به کار خود ادامه خواهم داد. این حرف بر ای ۲۳ اسفند بوده است که الان خیلی از آن گذشته است.

در عین حال توقع دارم که شورای محترم فرصت معالجه به موقع را برای بنده فراهم کنند از پیشگاه ملت بزرگ ایران و به ویژه همشهریان عزیز طلب بخشش و دعای خیر دارم و امیدوارم با لطف و بزرگواری خود به تقصیرها و قصورهای بنده به دیده اغماض بنگرند و البته داوری نهایی با خداست و بهترین داورهاست. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا