شورای شهر

برای تهران روحیه بسازیم نه ساختمان!/باغ کتاب زیربنای فرهنگی با عظمتی برای تهران است

به گزارش شورا‌آنلاین و به نقل از روابط عمومی شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران، مجید فراهانی با تاکید بر احیای حس و روح فرهنگی در تهران، بیان داشت: ما امروز در سطح شهر تهران به جای ساخت و سازهای فیزیکی و کالبدی نیازمند ساخت و ساز روحی هستیم و خوشبختانه با توجه به زیربنای فرهنگی باغ کتاب تهران می توانیم با برنامه ریزی دقیق و بهینه از این مجموعه حس و حال روحی و فرهنگی گمشده را به شهر بازگردانیم.

وی با تاکید بر اینکه با کتاب بودن بهترین نوع زندگی است، افزود: باغ کتاب تهران به عنوان مجموعه ای فرهنگی با بخش های متنوع؛ فرصتی برای ارتقای فرهنگ کتاب و کتاب خوانی برای تمامی گروه های سنی به ویژه کودکان و نوجوانان به وجود می آورد.

فراهانی با اشاره به اینکه  باغ کتاب تهران می تواند بنای ماندگار برای آیندگان باشد، تصریح کرد: برای شهر تهران به عنوان کلان شهری که مصرف کنندگان زیادی در حوزه فرهنگی هنری دارد، احداث مجموعه فرهنگی هنری باغ کتاب ضرورت داشت.

به گفته مجید فراهانی اگر شهر را به مثابه یک انسان بدانیم و برای آن "کالبد" و "روح" قائل شویم، باغ کتاب را می توان جان شهر دانست که در هویت بخشی تهران به عنوان پایتخت ایران مؤثر است.

وی ادامه داد: وجود باغ کتاب در مجموعه تپه های عباس آباد و در کنار  مجموعه های فرهنگی دیگری از جمله کتابخانه ملی و مجموعه فرهنگستان ها، این فضا را به مجموعه ای برای برگزاری رویدادهای بسیار خوب و کاربردی تبدیل کرده و مطمینا منجر به رونق هر چه بیشتر باغ کتاب خواهد شد.

 
وی باغ کتاب را نشانی فرهنگی شهر تهران دانست و گفت:برگزاری فعالیت های فرهنگی هنری از جمله جشنواره دهه فجر این مجموعه را به فضای دلپذیر برای هنرمندان و شهروندان تبدیل می کند.

فراهانی به تنوع سالن های سینمای باغ کتاب اشاره و خاطر نشان کرد: برگزاری رویدادهای مهم هنری در کنار نمایش دائمی فیلم های سینمایی می تواند استقبال شهروندان از این مجموعه را روز به روز افزایش دهد.

باغ کتاب تهران به عنوان مجموعه ای علمی فرهنگی ضمن ایجاد فرصتی برای ارتقای سرانه مطالعه، امکانی را برای علم آموزی کودکان و نوجوانان و آشنایی آنان با دانش روز دنیا فراهم می کند.

فراهانی با اشاره به اینکه باغ کتاب ظرفیت رویدادهای سینمایی را دارد، افزود: با بهره برداری از پردیس سینمایی باغ کتاب سرانه فرهنگی شهر تهران در بهره مندی از سالن های نمایش فیلم، افزایش پیدا می کند.

پروژه های شاخص فرهنگی شامل باغ کتاب تهران،مسجد ۷۲ تن، باغ موزه دفاع مقدس، باغ موزه قصر، سراسر نمای مقاومت (پانورامای دفاع مقدس)، پردیس تئاتر تهران، پردیس سینمایی ملت، پردیس سینمایی تماشا،پردیس آزادی، خانه موزه انتظامی و موره علوم و نجوم دار آباد تنها بخشی از پروژه های فرهنگی به شمار می آید که طی یک دهه اخیر از سوی شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران ساخته و در اختیار اهالی و شهروندان تهرانی قرار گرفته است.

بررسی کمبودها و نیازهای شهر در زمینه فضاهای فرهنگی بخشی از رسالتهای این شرکت به شمار می آید و یکی از مهمترین سیاست شرکت توسعه فضاهای فرهنگی لحاظ کردن ریتم هماهنگ در گسترش فضاهای فرهنگی در تمامی مناطق ۲۲ گانه شهر است.

شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران ،اولین مجموعه تخصصی برای مطالعه و امکان سنجی در خصوص مراکز فرهنگی و هنری به شمار می آید.

این شرکت به شهر نگاه کلی و کلان داشته و تلاش می کند از فضاهای کالبدی شهر در مطلوب ترین حد ممکن برای مباحث فرهنگی اجتماعی بهره بگیرد.

وسعت مجموعه فرهنگی باغ کتاب ۱۱۰ هزار متر مربع است که ۶۵ هزار متر مربع آن ساختمان نمایشگاهی، تالارهای همایش و اداری است و مابقی آن را فضای سبز و یک دریاچه مصنوعی تشکیل می‌دهد.

گفتنی است مجموعه باغ کتاب تهران واقع در بزرگراه شهید حقانی(غرب به شرق)، از شرق با کتابخانه ملی ایران، از شمال شرقی با فرهنگستان‌های علوم، و زبان و ادبیات فارسی، از شمال غربی با باغ هنر و از غرب با باغ‌موزه دفاع مقدس در ارتباط است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن