شورای شهر

رای مثبت اعضای شورای شهر به کاهش بودجه پارک پردیسان

به گزارش شورا‌آنلاین، صبح امروز در ادامه بررسی ردیف‌های بودجه ماموریت شهرداری تهران محمد سالاری، رییس کمیسیون معماری و شهرسازی به تشریح بودجه معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران در سال ۹۷ پرداخت وگفت: سرجمع سقف بودجه پیشنهادی حوزه ماموریت شهر سازی شهرداری ۶۰۵ میلیارد تومان است.

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین برنامه‌های حوزه‌شهرسازی اجرای پروژه نیلوفری( راه آهن تهران ـ تبریز) است گفت: در تبصره‌های بودجه عنوان شده که این طرح با مشارکت بخش خصوصی ساماندهی شود و برای این ردیف هم ۳۸ میلیارد تومان در راستای آماده سازی در نظر گرفته شده بود که از آنجایی که قرار است این مهم با کمک بخش خصوصی باشد چرا باید ۳۸ میلیارد تومان بدهیم؟ پیشنهاد ما تخصیص  5 میلیارد تومان بود و مابقی هزینه را سرشکن موضوع بافت فرسوده کردیم.

 وی با بیان اینکه شهرداری مجری طرح را سازمان نوسازی در نظر گرفته که به نظر می رسد سازمان نوسازی ظرفیتی برای راه‌بری این طرح ندارد گفت: بهتر است معاونت فنی و عمرانی شاکله کار را به دست بگیرد چرا که سال‌ها است مجوعه گسترده‌ای از پروژه‌ها را اجرا کرده  و تجربه خوبی دارد.

وی با بیان اینکه دومین پروژه در حوزه شهرسازی ساماندهی ، طراحی و توسعه پارک پردیسان است که در بودجه ۵۰ میلیارد تومان در نظر گرفته‌اند گفت: حجم بدهی‌های شهرداری را در نظر بگیرید و این در حالی است که هنوز مطالعات ورود شهر داری به این پارک انجام نشده و به مصلحت نیست که یک دفعه مداخله‌ای در پارک داشته باشیم و پیشنهاد ما کاهش ۳۰ میلیارد تومانی این ردیف بودجه است.

سالاری با اشاره به اینکه ۲۰ میلیارد باقی‌مانده از این پروژه را می توانیم به بافت فرسوده تزریق کنیم گفت: برای ساماندهی حریم تهران نیز ۶ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

سخنان سالاری موجب انتقادات اعضای شورای شهر شد به گونه‌ای که رسولی بعد از استماع پیشنهاد سالاری گفت:‌ آماده سازی طرح نیلوفری بیش از ۵ میلیارد تومان لازم دارد و دقت داشته باشید این پروژه در محروم‌ترین قسمت شهر است و در زمان احمدی نژاد وی به یک باره تصمیم گرفت که راه‌آهن تهران و تبریز را به زیر زمین ببرد و تا کنون هم اتفاقی در راستای تکمیل و بهسازی انجام نشده است.

محسن هاشمی نیز در واکنش به سخنان رسولی گفت:‌ احمدی نژاد علاقه  داشت ک مترو را به بالای زمین و قطار را به زیر زمین ببرد.

صدراعظم نوری، رییس کمیسیون محیط زیست نیز با بیان اینکه پارک پردیسان ۲۰۰ هکتار است گفت: در ردیف‌ها تنها برای پارک خواجو در میدان شوش ۲۷ میلیارد تومان  بودجه تخصیص داده شده که این تخصیص بر اساس متراژ بوده است.

وی با بیان اینکه برای پارک پردیسان مجموعه‌ای از اقدامات پیش بینی شده گفت:‌ ایجاد دسترسی و پارکینگ در این بوستان تنها ۳۷ میلیارد تومان بودجه لازم دارد و این در حالی است که تکمیل موزه تاریخ طبیعی، تکمیل موزه آب، برق رسانی و … نیز هزینه در بر دارد و ۵۰ میلیارد تومان رقمی نیست.

همچنین علی اعطا نیز با بیان اینکه احداث پارکینگ عمومی در این ردیف‌ها برعهده سازمان نوسازی  گذاشته شده است اما سازمان نوسازی به طور مشخص در بافت فرسوده ماموریت دارد گفت: برای پارک پردیسان مجموعه اقداماتی در حوزه طراحی ، خدمات مشاوره، نگه‌داشت و… در نظر گرفته شده است و به نظر می‌رسد نباید بودجه آن تخصیص یابد بلکه پیشنهاد می‌شود رقم کاسته شده بین سه معاونت مرتبط به لحاظ تخصصی تقسیم کنیم نه اینکه آن را کاهش دهیم.

محسن هاشمی در واکنش به سخنان اعطا گفت: مگر شما دیروز در جلسه کمیسیون شهرسازی نبودید که حالا انتقاد می‌کنید؟.

مجید فراهانی نیز با بیان اینکه ایرادات شکلی به این پیشنهادات وارد است چرا که کمیسیون شهرسازی به شرح وظایف سایر کمیسیونها نیز ورود پیدا کرده گفت: نجفی در خصوص پارک پردیسان تعهد داده است و باید این مهم را در نظر بگیریم.

 در پایان با رای‌گیرهای انجام شده، اعضای شورا به پیشنهاد کمیسیون شهرسازی مبنی بر کاهش طرح نیلوفری به ۵ میلیارد تومان رای ندادند و تخصیص بودجه ۳۸ میلیاردی را با رای مثبت خود تصویب کردند .همچینن بودجه ۶ میلیاردی بوستان ولایت رای نیاورد و این بودجه به ۲ میلیارد تومان کاهش یافت. همچنین  بودجه ۶ میلیاردی حریم تهران نیز مورد تاکید اعضا قرار گرفت.

همچنین اعضای شورای شهر به پیشنهاد کمیسیون شهرسازی مبنی بر کاهش ۳۰ میلیاردی بودجه پردیسان رای مثبت داده و مقرر شده این ۳۰ میلیارد در حوزه بافت فرسوده تخصیص داده شود.

در نهایت اعضای شورای شهر تهران بودجه ۶۰۵ میلیارد تومانی معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران را به تصویب رساندند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا