شورای شهر

هزینه‌های شهرداری رو به کاهش است

به گزارش شورا‌آنلاین، سید حسن رسولی در ارائه گزارش حساب‌های درآمد و هزینه شهرداری تهران (آذرماه و ۹ ماهه ۱۳۹۶) در راستای اجرای مفاد ماده ۷۹ قانون شهرداری‌ها و تبصره ذیل ماده ۶ آیین‌نامه نحوه هزینه بودجه شوراهای اسلامی کشور مصوب ۲۹ اردیبهشت‌ماه سال ۹۲، اظهار کرد: ضروری است شهردار ضمن رعایت مُرِ قانون، قبل از ۱۵ هرماه گزارش ماه گذشته درآمد و هزینه‌های شهرداری را ارائه کند، همچنین لازم است شهرداری اطلاعات مربوط به جریان نقدی فعلی و آتی حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها و مشارکت‌های اقتصادی انجام‌شده را نیز ارائه نمایید تا گزارش جامع‌تری ارائه شود.

وی بابیان اینکه بر اساس اطلاعات ارسالی توسط معاونت مالی و اقتصادی شهرداری تهران، شهرداری تهران در آذرماه امسال درمجموع ۱۲ هزار و ۵۳۶ میلیارد ریال درآمد وصولی داشته و هزینه‌های شهرداری در این مدت نیز ۵هزار و۹۸۴ میلیارد ریال در دفاتر ثبت‌شده است، تأکید کرد: در این مدت ۶هزار و ۵۵۱ میلیارد ریال درآمدها بیشتر از هزینه‌ها بوده است. در آذرماه امسال نیز همانند سه‌ماهه اول مدیریت جدید شهرداری تهران درآمدها بیش از هزینه‌ها محقق شده و هزینه‌های شهرداری روند کاهشی داشته است.

نائب رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای شهر تهران گفت: بر اساس گزارش واصله از شهرداری تهران، از مجموع درآمدهای وصولی در آذرماه ۱۰ هزار و ۵۲۴ میلیارد ریال یعنی حدوداً ۸۴ درصد نقد و ۲هزار و ۱۲ میلیارد ریال یعنی ۱۶ درصد آن غیر نقد محقق شده ، همچنین هزینه‌های صورت گرفته در آذرماه گذشته ۹۰ درصد به‌صورت نقد تأمین‌شده است.

رسولی همچنین تصریح کرد: مطابق بررسی بودجه یک دوازدهم در آذرماه از مبلغ ۱۴ هزار و ۹۱۶ میلیارد ریال، ۱۲ هزار و ۵۳۶ میلیارد ریال درآمد کسب‌شده است یعنی ۸۴ درصد درآمدهای محقق شده اما طبق برنامه زمانبدی دو هزار میلیارد ریال کسری عملکرد دارد. در این میان درآمدهای نقد بیش‌ازحد انتظار محقق شده به‌طوری‌که بودجه نقد یک دوازدهم در آذرماه ۹ هزار و ۵۹۲ میلیارد ریال باید باشد اما رقم حاصله ۱۰هزار ۵۲۴ میلیارد ریال محقق شده همچنین در بخش غیر نقد بودجه نیز بر اساس یک دوازدهم آذرماه به‌جای ۵هزار و ۳۲۳ میلیارد ریال، ۲هزار و ۱۲ میلیارد ریال یعنی ۳۷ درصد آن محقق شده است.

وی ادامه داد: نکته مهم در عملکرد یک دوازدهم در آذرماه این است که شهرداری تهران در این ماه در بخش جمع درآمدها موفق شده دو هزار و ۴۸۵ میلیارد ریال درآمد کسب کند اما در این بخش ۳ هزار و ۳۷۶ میلیارد ریال عقب‌تر از بودجه ۹۶ عمل کرده همچنین در بخش منابع حاصل از واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای نیز تنها موفق به جذب ۳ هزار و ۸۶۲ میلیارد ریال شده که در این بخش نیز ۳ هزار و ۱۹۶ میلیارد ریال از برنامه یک دوازدهم در آذرماه کسری عملکرد دارد. در بخش منابع حاصل از واگذاری دارایی‌های مالی عملکرد آذر شهرداری، ۶ هزار و ۱۸۹ میلیارد ریال درآمد کسب کرده که ۴ هزار و ۱۹۲ میلیارد ریال آن بیش از برنامه مصوب بوده در حقیقت شهرداری تهران برای تأمین درآمدها در دو بخش اعلام‌شده به سمت دریافت وام از بازار پولی و مالی اقدام کرده است.

خزانه‌دار شورای شهر با اشاره به اینکه در بخش هزینه‌بر اساس اختیارات شهرداری، ۱۶۷ هزار میلیارد ریال اعتبار ابلاغ‌شده که بر اساس عملکرد یک دوازدهم در آذرماه ۵هزار ۹۸۴ میلیارد ریال هزینه شده است، تأکید کرد: روند هزینه‌ای در سه بخش هزینه‌ای، تملک سرمایه‌ای و مالی درمجموع ۸ هزار و ۹۳۱ میلیارد ریال کمتر از عملکرد پیش‌بینی‌شده برای آذر بوده است.
وی درباره گزارش ارسالی شهرداری برای مجموع درآمد و هزینه‌های شهرداری در ۹ ماهه امسال نیز گفت: در ۹ ماهه امسال ۹۳هزار ۳۰۷ میلیارد ریال درآمد در بخش‌های مختلف کسب‌شده که از این رقم ۶۳هزار و ۸۸۴ میلیارد ریال آن یعنی ۷۴ درصد به‌صورت نقد و ۲۳ هزار و ۸۷۰ هزار میلیارد ریال یعنی ۲۶ درصد به‌صورت غیر نقد بوده است همچنین در ۹ ماه امسال ۴۷هزار و ۲۰ میلیارد ریال هزینه در دفاتر ثبت‌شده است که این رقم در چند ماه آینده با توجه به ثبت سایر هزینه‌ها قابل‌افزایش است. در بخش هزینه‌ها ۴۰ هزار و ۶۴۴ میلیارد ریال یعنی ۸۶ درصد از محل اعتبارات نقد و ۶ هزار و ۳۷۶ میلیارد ریال یعنی ۱۴ درصد به‌صورت غیر نقد تأمین اعتبار صورت گرفته است.

رسولی در بررسی عملکرد ۹ دوازدهم بودجه مصوب شهرداری نیز اظهار کرد: می‌بایست درآمدها برای عملکرد۹ماهه، رقم ۱۳۴ هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال می‌بود که ۹۳ هزار ۳۰۷ میلیارد ریال آن محقق شده است . بودجه نقد ۹ دوازدهم در سال جاری نیز ۶۹هزار ۴۳۷ هزار میلیارد ریال یعنی ۸۰ درصد محقق شده که بر اساس برنامه انتظار می‌رفت ۸۶ هزار ۳۳۶ میلیارد ریال محقق می‌شد همچنین در بخش غیر نقد نیز به‌جای تحقق ۴۷ هزار ۹۱۳ میلیارد ریال تاکنون ۲۳ هزار و ۸۷۰ میلیارد ریال آن محقق شده است.

نائب رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای شهر تهران، اعلام کرد: در بررسی عملکرد ۹ دوازدهم نیز در دو بخش درآمدها و منابع حاصل از واگذاری دارایی سرمایه‌ای نیز شهرداری تهران عقب‌تر از برنامه عمل کرده به‌طوری در بخش درآمد ۲۰ هزار و ۲۱۲ میلیارد ریال و در بخش منابع حاصل از تملک دارایی‌های سرمایه‌ای ۱۴ هزار و ۱۴۳ میلیارد ریال عقب‌تر از برنامه عمل کرده است.
رسولی تأکید کرد: بدون تردید تأمین ۱۰۰ درصدی درآمدهای شهرداری با توجه به عقب‌ماندگی در بخش‌های مختلف در سه‌ماهه باقی‌مانده از سال قدری دور از انتظار است اما نکته مثبت این است اگر درآمدها کاهش‌یافته در بخش هزینه‌ها با مدیریت، شاهد کاهش هزینه‌ها هستیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن