اجتماعی و فرهنگی

جزئیات طرح پیشنهادی شهردار تهران برای مقابله با زلزله

به گزارش شورا‌آنلاین، احمد صادقی، جانشین شهردار در شورای هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران به تشریح جزئیات پروژه‌های ۲۰ گانه پیشنهادی که در قالب "طرح جامع پیشگیری ومدیریت بحران شهر تهران " با رویکرد زلزله تهیه شده، پرداخت و گفت: طرح موجود بر اساس  مطالعات انجام شده از آسیب پذیری تهران تهیه شده و از میان ۱۵۰ پروژه پیشنهادی، ۲۰ طرح دارای  اولویت که از ضرورت و فوریت بیشتری برای اجرا برخوردارند، مشخص و پیشنهاد شده است. بنابراین در صورت  تصویب و طی مراحل قانونی، اجرای این پروژه‌ها در بازه‌های زمانی تعیین شده  می‌تواند تهران را به شهری تاب آور و مقاوم تبدیل کند.  

او ادامه داد:  از ۲۰ پروژه پیشنهاد شده ۱۶ پروژه با محوریت اجرایی شهرداری تهران و ۴ پروژه با محوریت اجرایی سازمان‌ها و نهادهای خارج از شهرداری تهران و عضو شورای هماهنگی مدیریت بحران تهران پیش بینی شده است.

صادقی با اشاره به اینکه برخی پروژه‌ها در قالب طرح‌های پیشگیرانه و برخی دیگر در قالب اقدامات افزایش آمادگی و مقابله پیشنهاد شده است، افزود:  ارتقاء و توسعه شهری (نوسازی بافتهای فرسوده)، توانمندسازی سازمان آتش نشانی،  ایجاد شبکه جدید مخابراتی ویژه بحران، اجرای شبکه راه‌های اضطراری، توسعه سامانه هشدار سریع زلزله و مقاوم‌سازی و بازسازی پل‌ها در زمره طرح‌های پیشنهاد شده با محوریت پیشگیری و کاهش ریسک است.  

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران افزود: شناسایی، ایجاد و تغییر فضاهای تخلیه امن، احداث شهرک اسکان اضطراری بلند مدت‌، توسعه و سازمان‌دهی گروه‌های داوطلب مدیریت بحران  محلات‌، تاسیس مرکز آموزش مدیریت بحران،  ارتقای فرهنگ ایمنی و آموزش شهروندان،  توسعه و تجهیز پایگاه‌های مدیریت بحران و به روز رسانی بانک جامع اطلاعات مکان محور از جمله  پروژه‌های پیشنهادی است که به افزایش توان آمادگی و مقابله شهر تهران نظر دارد.  

او در تشریح سایر پروژهای ۲۰ گانه گفت: تجهیز پایگاه‌های پیشتیبانی مدیریت بحران به  ارتباط تصویری  با مرکز مدیریت بحران  همراه با تجهیز  23 مرکز فرماندهی سیار، تامین ساز وکارهای شناخت و رفتار گسل‌ها، تهیه نقشه پهنه‌بندی خطر زمین لغزش و ایمن سازی پهنه‌های خطر پذیر، مقاوم سازی و بهسازی لرزه‌ای ساختمان‌های عمومی،  مقاوم سازی تاسیسات و شبکه  انتقال آب، تشویق مقاوم‌سازی ساختمان‌های خصوصی و ارتقای آمادگی حوزه سلامت در مقابل حوادث و سوانح احتمالی از جمله پروژه‌هاست.  

 صادقی با تاکید بر اینکه اجرای این طرح‌ها در صورت تصویب و طی مراحل قانونی و تامین اعتبار، طی بازه‌های زمانی تعریف شده برای هر پروژه از سوی شهرداری تهران و نیز وزارتخانه‌ها، نهادها و سازمان‌های متولی به اجرا در می‌آید، گفت: این طرح علاوه بر ارائه به رئیس مجلس، به روسای قوای مجریه و قوه قضاییه نیز ارایه می‌شود، کل هزینه‌های اجرای این ۲۰ طرح بالغ بر ۲۶۰ هزار میلیارد ریال برآورد شده است که ۱۶ طرح آن باید با محوریت شهرداری تهران و با تامین ۱۰۲ هزار و ۹۴۰ میلیارد ریال طی دوره حداکثر پنج سال اجرا شود.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در پایان به مطالعات جهانی در این زمینه اشاره کرده و گفت: هریک دلار سرمایه‌گذاری پیشگیرانه در حوزه تاب‌آوری و مقابله با سوانح و حوادث از حدود ۱۵ دلار خسارت در زمان حادثه جلوگیری می‌کند. ضمن آنکه تلفات جانی در سوانح قابل جبران نیست، بنابراین اجرای طرح‌های مقاوم‌سازی و تاب‌آوری نوعی سرمایه‌گذاری به شمار می‌آید.
منبع:ایلنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا