اجتماعی و فرهنگی

نجفی در جلسه شورای ترافیک تهران: مصوبات دولت در بحث آلودگی هوا اجرا نمی شود

به گزارش شورا‌آنلاین، محمد علی نجفی طی سخنانی در جلسه «شورای ترافیک» که با حضور مسئولان حوزه حمل و نقل و نقل و ترافیک، نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی شهر تهران برگزار شد، با اشاره به مصوبات و برنامه های جدید شهرداری تهران به منظور مقابله با آلودگی هوا، تصریح کرد: هم اکنون موضوع آلودگی هوا خصوصاً در شهر تهران به یک موضوع اجتماعی تبدیل شده است، به دنبال آن تقاضا برای کنترل آلودگی هوا نیز به یک مطالبه اجتماعی تبدیل شده است به نحوی که کلیه مقامات و مردم درخواست دارند تا برای مقابله با آلودگی هوا تدبیری اندیشیده شود.

وی با تاکید بر ضرورت توجه جدی شهرداری تهران، وزارت کشور، راهنمایی و رانندگی و سایر دستگاه های مسئول به برنامه های اجرایی برای کاهش آلودگی هوا، گفت: دولت در سال ۹۰ مصوبه خوبی برای کاهش آلودگی هوا داشت و در سال ۹۳ نیز این مصوبه در دولت تقویت شد، همچنین قانون هوای پاک نیز در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید اما این مصوبات و قوانین به دلیل نبود منابع مالی، مدیریت ضعیف و یا عدم جدیت اجرایی نمی شود.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه "باید تصمیم بگیریم تا درباره مسئله آلودگی هوا جدی باشیم و مسایل را پیگیری کنیم"، گفت: ضروری است اقدامات لازم از سوی شهرداری تهران را پیگیری کرده و تعهدات سایر دستگاه ها در این زمینه را نیز از مجاری قانونی مطالبه کنیم تا انگیزه ای در مسئولان برای جدیت در موضوع مقابله با آلودگی هوا ایجاد شود.

نجفی از هماهنگی با دولت برای پیگیری تعهدات دستگاه های اجرایی در حوزه کاهش آلودگی هوا خبر داد و گفت:  هم اکنون بیش از حد نیاز مصوبه داریم اما لازم است نسبت به اجرای درست این مصوبات اقدام کنیم.

وی همچنین با تاکید بر پیگیری موضوع موتور سیکلت های فرسوده و سرعت بخشیدن به گسترش موتور سیکلت های برقی در پایتخت، تاکید کرد: اگر همه اقدامات را به صورت جدی دنبال کنیم، از ابتدای سال ۹۷ می توانیم تحولی در حوزه کاهش آلودگی هوای شهر را شاهد باشیم.

بر اساس این گزارش در جریان جلسه شورای ترافیک شهر تهران پس از ارایه گزارش مسئولان بخش های مختلف ترافیکی پایتخت مقرر شد تا به کارگیری خودروهای فرسوده در شهرداری تهران ممنوع شده و آمایش و کنترل دوره ای بنزین، گازوئیل و جایگاه های سوخت تهران از سوی شرکت کنترل ترافیک هوای تهران صورت پذیرد.

همچنین بر اساس مصوبه شورای شهر سن تردد شهر اتوبوس های شرکت واحد در صورت نصب فیلتر دوده تا ۱۲ سال تمدید می شود. علاوه بر این کلیه خودروهای فعال در شهرداری تهران باید از نوع خودروهای دیزل فیلتر دار، گازسوز و یا خودروهای برقی باشند.

افزون بر این با موافقت وزارت کشور، اجرای معاینه فنی ویژه برای نخستین بار در شهر تهران آغاز می شود. بر این اساس در معاینه فنی ویژه دور بالای موتور کلیه خودروها نیز مورد ارزیابی مراکز معاینه فنی قرار می گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا