شورای شهر

دفاع رئیس شورای استان تهران از شورایاری ها: افرادی که نگاه کاسب کارانه به شورایاری و سرای محلات دارند را حذف می کنیم

به گزارش شورا‌آنلاین، الهام فخاری، رئیس شورای اسلامی استان تهران در ارتباط با شورایاران محله اظهار داشت: شورایاری‌ها در ساختار شهری و قانونی به‌عنوان انجمن شورایاری در جهت تحقق مدیریت محلی و مشارکت هرچه بیشتر مردم در تصمیم‌گیری‌های محلی پی ریزی شده و نهادی است که چندین سال کار کرده و به عنوان فرصت نهادی می‌تواند بهبود پیدا کند، و لازم است، آسیب شناسی در مورد آن انجام گیرد و فرایندها، محتوا و سازکارها متناسب با آن طراحی شود.

وی گفت: شورایاری‌ها مانند بسیاری از نهادها، کاستی‌ها و آسیب‌هایی را دارند ولی در کل شورایاری‌ها یک نهاد مدنی بسیار ارزنده برای گسترش دموکراسی اجتماعی و یک فرصت موثر برای جلب مشارکت‌های مردمی است، مشارکت و حضور مردم زمانی موثر و ارزشمند که سبب ایجاد دستاورد و رویه مثبت باشد فردی که وارد شورایاری می‌شود ابتدا باید بتواند در مدیریت شهری، محل زندگی خود اثرگذار باشد و در اقدامات فرهنگی، اجتماعی و عمرانی و حتی، در تعیین نام محله اثرگذار باشد.

رئیس شورای اسلامی استان تهران، در ارتباط با بها دادن به نگاه شهروندان خاطرنشان کرد: وقتی من به‌عنوان عضوی از جامعه نظرم موثر نباشد نسبت به کنش‌گری‌های اجتماعی منزوی می‌شوم و به همان نسبت سرمایه اجتماعی از بین خواهد رفت، اینکه در جامعه ما مردم نسبت به مدیریت شهری کمرنگ عمل می‌کنند تنها موثر از عدم توجه مسئولین در خصوص حضور شهروندان و برون سپاری طرح‌های اجتماعی است .

وی با بیان این‌که باید بتوانیم اثر مشارکت را در جامعه ایجاد کنیم خاطرنشان کرد: حضور مردم اثر اجتماعی موثری در محیط زیست و شهرسازی دارد این رویکرد که سبب بالندگی و ارتقای شورایاری‌ها می‌شود، اثر مشارکت است تنها یک اثر فردی و یا محله‌ای نیست بلکه رویکرد اجتماعی دارد چرا که بسیاری از موارد و گره‌های اجتماعی با حضور مردم رفع می‌شود. ولی ابتدا باید با آموزش و ایجاد فضای اعتماد شهری مردم را به سمت سپهر اجتماعی دعوت کنیم.

فخاری در ارتباط با رویکرد شورای شهر پنجم نسبت به موضوع مشارکت‌های مردمی و مدیریت محله تصریح کرد: نگاه شورای شهر تهران نسبت شورایاری‌های محلات رویکردی منسجم و دارای تحول ساختاری و فرایندی است، که نیاز دارد در برخی موارد ساختارهایی را اصلاح کنیم ولی به دنبال تشکیل ساختمان و نهاد نیستیم ، چرا که این موارد وجود دارد و ما به دنبال اصلاح ساختار و ایجاد برنامه‌ها و فرایندها هستیم تا بتوانیم مردم را به صورت موثر و هدفمند به جذب مشارکت‌های مردمی ترغیب کنیم.

رئیس شورای اسلامی استان تهران در پایان تصریح کرد: در این فرآیند اجتماعی به‌دنبال آن هستیم که بتوانیم افرادی که نگاه کاسب کارانه به سرای محله و مشارکت‌های مردمی دارند را کنار بگذاریم، نگاه کاسب کارانه عامل سستی و سلب حضور مردم نسبت به مشارکت‌های اجتماعی و اعتماد عمومی می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن