شورای شهر

انتقاد عضو شورا از انتصابات اخیر نجفی: مدیران لایق نباید تا اطلاع ثانوی بلاتکلیف بمانند

به گزارش شورا‌آنلاین، حق شناس در نطق پیش از دستور نوزدهمین جلسه شورای شهر تهران،ری و تجریش گفت: پس از گذشت بیش از ۵ ماه از ۲۹ اردیبهشت ماه ۹۶، از مردم شریف ایران  به ویژه شهروندان  تهران ،رى و تجریش که این حماسه‌ با شکوه را با مشارکت ۷۸ درصدی خود رقم زدند، تشکر می کنم.

وی افزود: ۲۹ اردیبهشت ماه گذشته را می توان یکی از «قلّه ها‌ی تاریخی» کشور و نقطه‌ عطفی در سپهر سیاست ایران که جایگاه جمهوریت را ارتفاع بخشید برشمرد. نقطه‌ عطفی که تاریخ جمهوری اسلامی را به پیش و پس از خود تقسیم می کند.

حق شناس گفت: اگر شهروندان تهرانی در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در اسفند ۹۴، نمونه اى ارزشمند و فراموش نشدنى از شیوه‌ی مشارکت فعالانه و آگاهانه در انتخابات را به نمایش گذاشتند، در ۲۹ اردیبهشت ۹۶ با ایستادگى در صفهاى فشرده راى قاطعانه بر این تحوّل مهر تأیید زده و ثابت کردند که حل مسائل و معضلات کشور و به تبعِ آن مسائل پیچیده‌ی شهرها، از دریچه‌ی اندیشه، آگاهی و کاربستِ آن در تصمیمات جمعیِ جامعه گذر می کند.

عضو شورای شهر ادامه ادامه داد: آنچه که از انتخاب ملت هویدا است، انتظارات و مطالبات بسیار جدی مردم از منتخبین و ضرورت تعهد به پاسخگویی از سوى اعضای شورای شهر و شهردار تهران در قبال آرائی است که شهروندان، امیدوارانه و صبورانه برای ریختنِ آن به صندوق های رأی، ساعت هاى متمادى در صف ایستاده اند. این منتخبین به تأسی از حضرت امام، خود را خدمتگزاران مردم می دانند و اکنون نوبتِ ماست که انتخاب آگاهانه‌ی مردم را با عملکردی شایسته و درخور پاسخ دهیم.

وی گفت: تحققِ این مهم نیازمند تشخیص فرصت ها و تهدیدهای پیرامونی، استفاده‌ی مطلوب از فرصت ها و دفعِ جسورانه‌ی تهدیدها است.

حق شناس تصریح کرد: از جمله مطالباتی که ساکنین پایتخت از نمایندگان شان در شورای شهر پنجم دارند، ضرورت وفای به عهد، شفافیت و پاسخگویی است.

وی گفت: این امر نه تنها مطالبه‌ شهروندان، بلکه شرط بقای جریان اصلاح طلب است چرا که در عرصه‌ سیاسی کشور،اصلاح طلبان پایگاه و پشتوانه ای جز اندیشه آزاد و آرای مردم ندارند، و حفظ این پشتوانه نیازمند داشتنِ تعهد و پاسخگوییِ حداکثری در برابر ایشان است.

عضو شورای شهر گفت: اگرچه در ظاهر فرصتی ۴ ساله پیش روی شورای پنجم قرار گرفته است، اما از زاویه‌ نگاه عملیاتی، فرصتی کمتر از ۲ سال پیش روی ما است.

وی افزود: حال که دولت،نمایندگان مردم تهران در مجلس، شهرداری و شورای شهر همه با همت راى دهندگان همسو و همراه شده اند، با فرصتی تاریخی برای ادامه جریان اصیل اصلاح طلبى و خدمتگزاری شایسته به شهروندان تهرانی روبرو هستیم که استفاده از آن نیازمند هماهنگی، همکاری ، همبستگی و در بالاترین سطحِ آن همیاری ، میان نهادهای مذکور است.

عضو شورای شهر گفت: انتخابات مجلس یازدهم در سال ۹۸ پیش روی ما قرار دارد و شرایط به گونه ای است که جلب مجدد اعتماد مردم به جریان اصلاح طلب، آسان نخواهد بود. در این میان، عملکرد شورای شهر تهران و به ویژه شهردار منتخب ایشان در ۲ سال پیش رو بسیار مهم  است.

حق شناس گفت: کسبِ موفقیت  شورا موجب توفیق جریان اصلاح طلبى ، و ناکامی ایشان سرآغاز دومینوی شکست و از دست دادن اعتماد آحاد مردم خواهد بود و این هشداری است که باید از هم اکنون بسیار جدی گرفته شود.

عضو شورای شهر افزود: ماهیت رابطه‌ میان شورا و شهرداری مطابق با آنچه که قانون معین کرده، ماهیتی آمیخته با نظارت مستمر و پاسخگویی مداوم  است. اگرچه همه سوار بر یک کشتی هستیم،در این میان از آقای نجفى در روند خدمتشان و انجام انتصاباتشان ، انتظار دقت و مراقبت بیشتری داریم.

وی گفت: عمده ترین پاسخی که در روزها و هفته های اخیر در قبال نقد انتصابات شهردار تهران شنیده می شود آن است که «دیگران از رزومه‌ی مطلوبی برخوردار نیستند»!

حق شناس خطاب به نجفی گفت: اگر جوانان اصلاح طلب رزومه ندارند، ناشی از محرومیت ایشان از تصدی پست‌های مدیریتی و حتی کارشناسى و جلوگیری از ورودشان به سیستم اداری مدیریت شهری پایتخت در ۱۴ سال گذشته بوده است.

وی تصریح کرد: اگر کارشناسان و مدیران لایق اصلاح طلب در دولت مهرورزان مورد بی مهری قرار گرفته و اخراج یا پیش از موعد و به اجبار بازنشسته شدند، قرار نیست به بهانه هایی از این دست، پشت درهای مدیریت شهری تهران و آن هم تا اطلاع ثانوی بلاتکلیف بمانند.

شاید ایرادی نداشته باشد که از اصولگرایانِ شایسته‌ و پاکدست  موجود در بدنه‌ شهرداری تهران نیز در برخى پست های مدیریتی استفاده شود،اما متکی بر خواست و اراده‌ مردم، انتظار می رود در این دوره وجه غالب انتخاب همکاران مربوط به اصلاح طلبان باشد چرا که مجموعه‌ مدیریت شهری تهران در دوره‌ جدید، امانت دارِ رأی اصلاح طلبان است و این واقعیت را نمی توان و نباید نادیده اِنگاشت.

وی گفت:کم و بیش همه‌ ما می دانیم و حس می کنیم که حال تهران خوب نیست.آلودگی هوا و سفید بالک ها نفس مردم را بریده است و ترافیک، روز به روز مردم را نا شکیباتر می کند.صدای گوش خراش جولان موتورسیکلت ها در خیابانها و پیاده روهاى شهر، تهران را در زمره‌ پر استرس ترین پایتخت های جهان قرار داده است.

حق شناس افزود: متاسفانه ساحت فرهنگ و هویت تهران قدیم، و نماد مردم سالارى در یکصد و ده سال اخیر حتی توسط متولی قانونگذاری در کشور و در روز روشن مورد تعرض  واقع می شود.این درد را باید به کجا برد؟

عضو شورای شهر گفت: باید صادقانه و دردمندانه اعتراف کنم که حال  شهرمان تهران خوب نیست.بررسی بودجه مصوب شهرداری تهران در سال های ۹۴ تا ۹۶ نشان می دهد که سهم مجموع درآمدهای حاصل از «عوارض بر مازاد تراکم» و «تغییر کاربری اراضی شهری» از کل بودجه‌ مصوب، سالانه بیش از ۴۰ درصد بوده است.

وی تصریح کرد: به بیان دیگر، فقط در ۳ سال اخیر و هر سال به اندازه‌ 40 درصد از هزینه های اداره‌ پایتخت را،با فروش هوا و زمین شهرمان و آینده‌ فرزندان مان تامین کرده ایم.

حق شناس گفت: در این شرایط، نخست باید پذیرفت که با تهرانی بحران زده مواجهیم که مهار آن سال ها زمان خواهد برد.دوم آنکه باید بدانیم رفعِ اساسی و ریشه ای هر فاجعه ای، نیازمند تلاش بی وقفه، داشتن نگاه بلند مدت و تحمل سختی ها و دشواری های فراوان است.

وی افزود: از این رو همه‌ بازیگران عرصه‌ مدیریت شهری در پایتخت یعنی تصمیم گیران، تصمیم سازان و مجریان و شهروندان باید خود را برای مواجهه با دشواری ها آماده کرده و صبور باشند و داشتن نگاه همزمان کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در اصلاح وضعیت موجود را فراموش نکنند.

حق شناس گفت: چندی پیش نجفى در گزارشى به شوراى شهر حجم بدهی های شهرداری تهران را بالغ بر ۳۲ هزار میلیارد تومان اعلام کرد.سؤالی که در اذهان ایجاد می شود آن است که مدیریت شهری، منابع و مصارف شهر را چگونه اداره کرده که در یک دوره حدوداً ۱۲ساله، این میزان بدهی به بار آمده است؟

وی ادامه داد: یقیناً ۳۲ هزار میلیارد تومان بدهیِ شهرداری تهران رقمی غیر قابل پذیرش، محکوم و حاکی از مدیریت نامطلوب تهران و مصداق فرصت سوزى براى آیندگان، در سال های اخیر است.

عضو شورای شهر گفت: بدهی ۳۲ هزار میلیارد تومانی شهرداری تهران فارغ از آثار مخرب مالی و اقتصادی که برای مدیریت شهری تهران به همراه داشته است، منجر به تخریب سرمایه‌ اجتماعی و اعتماد شهروندان بویژه پیمانکاران حوزه‌ شهری شده و اعتبار شهرداری تهران را زیر سوال برده است که ما به ازای ریالی آن هیچگاه در محاسبات لحاظ نمی شود.

وی افزود: کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران مصمم است تا در دوره‌ جدید مدیریت شهری، عملکرد و اقدامات این نهاد را از کالبد-محور به انسان-محور ارتقاء دهد.در این راستا، محور اصلی فعالیت های ۷ کمیته، ۱ کمیسیون فرعی و ۲ ستاد در زیر مجموعه‌ کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در دوره‌ پنجم، به شرح ذیل مورد تاکید قرار خواهد گرفت:

۱. آسیب شناسی و ساماندهی و بهینه سازی، مدیریت شورایی شهر با رویکرد اجتماعی

۲.  افزایش نقش و سهم مشارکت مردم در اداره شهر

۳. گسترش و تعمیق نگاه فرهنگی به شهر و اتکا به آن در مدیرت شهری

۴. کنترل آسیب های اجتماعی

۵. تعامل جدی با جامعه هنری در زیباسازی، هویت بخشی و آرامش بخشى در مدیریت شهری

۶. گسترش و تعمیقِ ورزش همگانی و نشاط اجتماعى

۷. درآمدزایی از سرمایه های شهرى در حوزه میراث تاریخی، فرهنگی و طبیعی تهران و رونق گردشگری شهری

۸. نگاه کیفی به تعمیق ارزش های دینی و باورهاى مذهبی بجای نگاه کمی

۹. حفظ اسامی معتبر معابر و اماکن عمومی تهران و اعمال تغییر نام صرفاً در موارد ضروری

۱۰. افزایش مشارکت گروه هاى جامعه مدنى به ویژه سمن ها در اداره بهینه شهر

وی گفت: بنده به عنوان یک خدمتگزار در کنار فرد فرد همکارانم با شعار "شهر پاک" وارد این صحنه شده ام.آرزوی من شورای پاک، شهرداری پاک و شهری پاک برای مردم تهران، رى و تجریش است.شهری که مردم آن از نفس کشیدن، راه رفتن و زندگی کردن در ان شادمان باشند.

حق شناس گفت: آرمان من این است که بتوانم ذره ای از رنج این مردم بکاهم و ذره ای به آرامش، آسایش، شادمانی و رضایت ایشان بیافزایم.بر عهد خود با این مردم و سوگندی که یاد کرده ام پایبند خواهم ماند.ما همه منافع و مصالح و مشکلاتی مشترک داریم، و هم قسم هستیم تا امید این مردم را و شهیدان راه آزادى و استقلال را نا امید نکنیم. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا