شورای شهر

کلانتری: اراده‌ای برای رفع آلودگی هوا نیست

به گزارش شورا‌آنلاین، عیسی کلانتری با حضور در هفدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش درباره اقدامات صورت گرفته در کاهش آلودگی هوای شهر تهران اظهار داشت: ۱۷ درصد از جمعیت کل کشور در یک درصد جغرافیایی کشور زندگی می‌کنند که همین موضوع مشکلاتی نیز ایجاد کرده است.

وی بیان داشت: در گذشته بررسی‌های زیادی درباره آلودگی هوا صورت گرفته است و همه عوامل آلودگی شناسایی شده‌اند. آنچه که در حال حاضر جای آن خالی است اراده و تصمیم‌گیری درست برای کاهش آلودگی است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، افزود: اراده‌ای برای برطرف کردن آلودگی هوا نیست و باید به دنبال آن برویم که این اراده ایجاد شود.

کلانتری به جلسه یک ساعته‌ای که با روحانی رئیس جمهور داشته است اشاره کرد و گفت: در این جلسه در خصوص مسائل زیست محیطی صحبت شد و رئیس جمهور از بنده خواست ۴ مورد را که آلودگی کلان‌شهرها، پسماندها، ریزگردها و حقابه‌ تالاب‌های کشور از وزارت نیرو است را بررسی کنم.

وی خاطرنشان کرد: رئیس جمهور دیروز دستور دادند با آقای نوبخت تماس بگیرم و ۲ میلیارد دلار برای پسماندها در بودجه سال آینده تخصیص دهند تا در چهار سال آینده مشکلات پسماندها حل شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به اینکه آلودگی هوای کلانشهرها نسبت به سال‌های گذشته بهتر شده است، گفت: روزهای آلاینده در سال ۹۵ کمتر از سال ۹۱ بوده است و این موضوع نیز به دلیل بهبود سوخت مصرفی خودروها است.

وی تأکید کرد: حذف نفت از بنزین موجب کاهش آلایندگی‌ها شده است ولی همچنان ۹۰ روز هوای آلاینده در کلانشهرها داریم.

رئیس سازمان محیط زیست کشور بیان داشت: سال گذشته هوای آلاینده شهر یا کلانشهرها ۹۵ روز بوده که در سال ۹۱، ۲۲۰ روز هوای آلاینده داشتیم.

وی خاطرنشان کرد: در شهری که جمعیت آن بیش از ۱۰ میلیون نفر است مشکلات زیست محیطی زیادی وجود دارد و شهروندان، مدیریت شهری و دولت باید در کاهش مشکلات زیست محیطی همراهی و همکاری داشته باشند.

کلانتری بیان داشت: علت ۳۰ درصد آلودگی هوای تهران و ذرات معلق متعلق به کامیون‌هایی است که بیش از ۱۰ سال عمر دارند و شب‌ها وارد شهر می‌شوند و آلودگی ایجاد می‌کنند.

وی تأکید کرد: وقت آن رسیده است که تصمیمات اجرایی و عملی بگیریم و پرداختن به مسائل تئوری مشکلات را حل نمی‌کند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور خاطرنشان کرد: وقتی که مشکل اصلی و اولویت تهران رفع آلودگی هوا است در این راستا ممکن است مشکلات کوچکتری نیز اتفاق بیفتد که این مشکلات را نیز می‌توان در آینده حل کرد ولی ابتدا باید مشکل بزرگتر حل شود.

کلانتری خاطرنشان کرد: به اندازه کافی حرف زده شده است و باید اراده اجرا داشته باشیم.

وی افزود: در محیط زیست برای کاهش مشکلات زیست محیطی وارد عمل شده‌ایم و قطعاً فرداها در مقابل gaDfader ها قرار می‌گیریم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور افزود: وزیر نفت اعلام کرده است که اگر پالایشگاهی بنزین غیراستاندارد تولید کند محیط زیست می‌تواند آن را تعطیل کند ولی ما فعلاً نیروی متخصص در این خصوص نداریم و با دانشگاه‌ها در حال امضای تفاهم‌نامه‌ای هستیم که محیط زیست نیرویی به صورت دائم در پالایشگاه‌های کشور مستقر کند که سوخت را مورد بررسی قرار دهد.

وی افزود: بر اساس دستور رئیس جمهور بوی نامطبوعی که از فرودگاه امام (ره) به سمت تهران می‌آمد مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد برای واحدهای آلاینده‌ای که در آن منطقه حضور دارند و مقرر شد تا هشت ماه آینده این بو برطرف شود.

کلانتری گفت: در جنوب شهر تهران و در بیش از ۶۰ منطقه زباله‌ها را آتش می‌زنند و شهرداری و همین‌طور محیط زیست در این خصوص چه اقدامی انجام داده‌اند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: ما یکی از قوی‌ترین مدیران خود را به عنوان مدیر محیط زیست به تهران معرفی کردیم و شهرداری نیز باید در این خصوص وارد عمل شود چطور هنگامی که یک متر کسی خلاف می‌سازد همه حضور پیدا می‌کنند ولی در این خصوص اقدامی صورت نگرفته است.

وی خاطرنشان کرد: آلودگی سوختن زباله‌ها کمتر از پالایشگاه شهید رجایی نیست.

کلانتری بیان داشت: امسال با تفاهمی که مابین محیط زیست و وزارت نفت اتفاق افتاد مقرر شد که نیروگاه‌ها مازوت سوخت نباشند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور افزود: ۲۰ درصد آلودگی تهران را پالایشگاه شهید رجایی با استفاده از سوخت مازوت در سرما ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: دولت برای کاهش آلودگی هوا آمادگی لازم را دارد و وزارت صنایع نیز این آمادگی را اعلام کرده که موتورهای خارج از استاندارد را متوقف کند.

کلانتری با اشاره به اینکه باید برای کاهش آلودگی هوا وارد عمل شویم، گفت: ۴۲۲ صنعت آلوده‌کننده در تهران شناسایی شده‌اند و محیط زیست نیز تذکرات لازم را به آنها داده است لذا شهرداری نیز باید از درآمدهایی که از محل جریمه‌ها اختصاص می‌ِیابد در همان جا هزینه کند نه در جاهای دیگر.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، گفت: با ۱۳۳ واحد آلوده‌کننده تهران به صورت جدی برخورد و بعضی از آنها تعطیل شده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا