شورای شهر

توضیحات سخنگوی شورا در خصوص پیگیری تخلفات احمدی نژاد در شهرداری و آخرین وضعیت تعطیلی خط ۷ مترو

به گزارش شورا‌آنلاین، علی اعطا ظهر امروز در نشست خبری در پاسخ به ممنوع‌التصویری شهردار تهران گفت: دو مطلب در این خصوص وجود دارد. اینکه رییس شورا در جلسه اخیر توضیح روشنی دادند و اعلام کردند که انتظار داریم صداوسیما به مانند ۱۴ سال گذشته که رویکرد حمایتی از مدیریت شهری داشته این روال تداوم داشته باشد.

وی با بیان اینکه ما به جمع‌بندی قطعی در مورد ممنوع‌التصویری نجفی نرسیده‌ایم، گفت: چرا که اخبار پوشش داده می‌شوند اما آنطور که باید پوشش نمی‌دهند و انتظار ما بیشتر است.

سخنگوی شورای شهر تهران افزود: ارزیابی ما اینگونه نیست که ممنوع‌التصویری صورت گرفته و انتظار داریم این حمایت‌ها تداوم داشته باشد و در ادامه از رییس صدا و سیما کسب اطلاعات می‌شود.

اعطا همچنین از دیدار اعضای شورای شهر تهران با رییس جمهور خبر داد و گفت: ما درخواست دیدار با سران سه قوه را داشتیم که دیدار با لاریجانی انجام شد و به زودی با رییس جمهور دیدار خواهیم داشت.

سخنگوی شورای شهر تهران در مورد دیدار اعضا با مقام معظم رهبری نیز گفت: درخواست دیدار با رهبری را ارائه کرده و منتظر تعیین وقت هستیم.

تشکیل کمیته شفافیت در شورا

سخنگوی شورای شهر تهران در ادامه با اشاره به تشکیل کمیته شفافیت و شهر هوشمند ذیل کمیسیون برنامه و بودجه با ریاست بهاره آروین در شورای شهر تهران، گفت: شفافیت همواره یکی از شعارهای محوری اعضای شورای شهر بوده است که با تشکیل این کمیته در شورا سعی داریم که با استفاده از IT شفافیت را نهادینه کنیم.

وی با بیان اینکه شفافیت در گردش اطلاعات، دسترسی آزاد به اطلاعات و … از اهداف تشکیل این کمیته بوده است، گفت: در نظر داریم که شهروندان در جریان موضوعات مختلف قرار گیرند.

اعطا همچنین با اشاره به بررسی وضعیت گودهای ناایمن در تهران گفت: سازمان نظام مهندسی، شهرداری و … همواره نسبت به وضعیت گودهای ناایمن در تهران حساسیت داشته‌اند و حالا با قرار گرفتن در آستانه فصل سرما این نگرانی دو چندان شده است.

وی با بیان اینکه کمیسیون‌های شهرسازی و عمران شورای شهر تهران بررسی‌های اولیه‌ای در مورد گودهای ناایمن و رها شده انجام داده‌اند، گفت: بررسی‌ها نشان داده است که مسائل مربوط به پروانه، دعاوی حقوقی و مالی و بعضا چراغ سبز مدیریت شهری در خصوص آغاز عملیات اجرایی و نداشتن مجوز مشکل زا شده است.

سخنگوی شورای شهر تهران با بیان اینکه بررسی‌ها نشان داد که مدیریت شهری بعضا چراغ سبزی به مالکان نشان داده تا عملیات اجرایی ساختمان خود را بدون کسب مجوز انجام دهند و بعد از آغاز گودبرداری فرآیند اخذ مجوز با مشکلاتی روبرو شده که نهایتا منجر به رهاسازی گود شده است، ادامه داد: آمار دقیقی از گودهای ناایمن نداریم اما قابل احصا است.

وی در خصوص وضعیت گود کنار برج میلاد نیز گفت: گزارش‌های محرمانه‌ای در مورد مسائل فنی گود مجاور برج میلاد دریافت کرده‌ایم که این موضوع در دستور کار کمیسیون‌های شورای شهر قرار دارد.

اعطا همچنین در خصوص سرانجام انسداد خیابان مردم توسط مجلس، گفت: این موضوع در جلسه اخیر اعضای شورای شهر با لاریجانی نیز مطرح شده است.

وی با بیان اینکه آقای لاریجانی نیز توضیح دادند که اقدامات انجام شده در چارچوب طرح توسعه مجلس است که مصوبه مراجع ذیصلاح را دارد، گفت: یک بخش هم بحث امنیتی است.

سخنگوی شورای شهر تهران با بیان اینکه نمی‌توان مسائل را تک بعدی ببینیم، گفت: نمی‌توان تنها مسئله را از زاویه میراثی دید بلکه باید موضوع را چند وجهی ببینیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مجلس مصوبات قانونی بودن این اقدام را در اختیار شورا قرار داده یا نه؟ گفت: اسناد هنوز در اختیار قرار داده نشدند. البته مسئولان مجلس توضیح دادند که در مجلس مشاورینی در بحث پدافند غیرعامل کار می‌کنند اما هنوز مستندات کافی را ارائه نکردند.

هنوز به جمع بندی برای تعطیلی خط هفت مترو نرسیدیم

اعطا در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر زمان تعطیلی خط هفت مترو گفت: هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌ایم که آیا این خط نیاز به تعطیلی دارد یا خیر؟

وی افزود: تردیدی نیست که در این خط مشکلات ایمنی وجود دارد اما هنوز به جمع‌بندی دقیقی در خصوص این عدم ایمنی نرسیدیم و اگر شورا به قطعیت برسد که این خط ناایمن است تردیدی برای تعطیلی آن وجود ندارد. البته علیخانی رئیس کمیسیون حمل و نقل اعلام کرد که از پورسیدآقایی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران برای حضور در جلسه کمیسیون دعوت کرده اما این جلسه برگزار نشده است.

عضو شورای شهر تهران همچنین در خصوص سرانجام پادگان ۰۶ با بیان اینکه بر اساس رأی کمیسیون ماده پنج، ۷۰ درصد سطح این پادگان باید در اختیار شهر و ۳۰ درصد از سطح پادگان نیز باید متعلق به ارتش باشد، گفت: بر اساس این مصوبه ارتش می‌تواند در بخشی از این ۳۰ درصد ساخت و ساز کند که در حال حاضر نیز ساخت و سازش طبق قاعده جلو رفته است و تنها موضوعی که مطرح است بحث عدم رسیدگی مناسب به درختان است که آن موضوع را پیگیری می‌کنیم وگرنه بحث سوداگری در کار نیست.

وی همچنین درپاسخ به سوالی مبنی بر کتب دوجلدی مدیریت قالیباف که در جلسه پایانی شورای شهر چهارم به مدیریت شهری جدید تقدیم شد، گفت: من چنین کتابی ندیده‌ام.

 

سرعت کار در صحن شورای شهر تهران از کمیسیون‌ها عقب‌تر است

 

اعطا در پاسخ به برخی انتقادات مبنی بر ضعیف بودن دستور جلسات با بیان اینکه ما دستور جلسه داریم اما ممکن است برای خبرنگاران جذابیتی نداشته باشد، گفت: طرح ناپخته تا کنون نداشتیم اما قبول دارم که سرعت کار در صحن شورا از کمیسیون‌ها عقب‌تر است.

وی در واکنش به انتقاد آقای الویری مبنی بر تصویب مجدد مصوبه قبلی گفت: به الویری توضیح دادم که طرح دو فوریتی که می‌گویند در گذشته تصویب شده است زلزله و حریق را در ساختمان‌های بلندمرتبه پوشش می‌دهد و این متفاوت از گذشته است.

وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر جدیدترین اظهارات هاشمی رئیس شورا در خصوص پیگیری تخلفات احمدی نژاد در زمان شهردار بودنش، گفت: این موضوع هنوز در شورا مطرح نشده است و این موضوع که آیا جرمی رخ داده یا نه؟ را باید مراجع ذی‌صلاح مشخص کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن