شورای شهر

شورای پنجم و دغدغه ای به نام ماده ۱۰۰ شهرداری/درآمدزایی یا پیشگیری تخلف!

به گزارش شورا‌آنلاین،زهرا نژادبهرام با تاکید بر لزوم بازنگری در رویکرد کمیسیون ماده ۱۰۰ گفت: کمیسیون ماده ۱۰۰ مربوط به تخلفات ساختمانی است که بر اساس تشخیص شهرداران مناطق، تخلفات ساختمانی به شعب کمیسیون ماده ۱۰۰ ارجاع داده می‌شود که در همین حین کمیته توافقاتی در شهرداری‌های مناطق وجود دارد که قبل از ارائه پرونده تخلفات به کمیسیون ماده ۱۰۰، شهرداران مناطق با متخلفین به بحث و تبادل نظر می‌پردازند تا جرایمی برای آنها در نظر گرفته شود و تخلف به کمیسیون ماده ۱۰۰ ارجاع داده نشود که این مسئله می‌تواند به دلیل عدم شفافیت، به روزنه‌ای برای ورود فساد تبدیل شود.

وی با بیان اینکه احکامی به غیر از جریمه برای متخلفان در کمیته‌های ماده ۱۰۰ صادر می‌شود تصریح کرد: ساختمان که به یک دفعه بالا نمی‌رود و مهندس ناظر، شهرداران نواحی و … نیز در مواقعی شاهد بروز تخلفات در ساختمان هستند و به همین دلیل برای این افراد تذکرات و یا احکامی نیز صادر می‌شود. اما تا به حال حتی یکی از این احکام برای این افراد دخیل در بروز تخلف، اجرایی نشده و سرنوشت این احکام در حاله‌ای از ابهام است.

عضو شورای شهر تهران،ری و تجریش با بیان اینکه متاسفانه شاهد آن هستیم که کمیسیون ماده ۱۰۰ از اهداف و رویکرد تشکیلش عبور کرده است، ادامه داد: متاسفانه برخی به کمیسیون ماده ۱۰۰ نگاه درآمدزایی دارند و آراء ماده ۱۰۰ را محلی برای جذب درآمدهای شهرداری می‌دانند در حالیکه ماده ۱۰۰ ابزاری برای پیشگیری از وقوع تخلفات است.

وی با بیان اینکه باید جرایم کمیسیون ماده ۱۰۰ سنگین‌تر شود تا از بروز تخلفات پیشگیری شود، گفت: لازم است رویکردمان در مواجهه با کمیسیون ماده ۱۰۰ و آراء آن را تغییر دهیم و این بازنگری با کمک معاونت شهرسازی شهرداری تهران محقق می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا