اجتماعی و فرهنگی

پشت پرده عدم پخش اینترنتی جلسه انتخاب شهردار چه بود؟

به گزارش شورا‌آنلاین، توضیحات بهاره آروین به شرح ذیل است:

با برخی از اعضای شورا بسیار تلاش کردیم تا از امکان پخش زنده اینترنتی جلسات استماع مطمئن شویم. حتی در طول جلسه من به تناوب و با اینترنت شخصی، پخش زنده را چک می‌کردم. با این‌حال پیام‌های زیادی آمده است که موفق به دیدن زنده جلسات استماع از طریق سایت شورا نشده‌اند یا از قطع مکرر برنامه و کیفیت بد صدا گله کرده‌اند؛ فکر می‌کنم مشکلات به وجود آمده به دلایل زیر باشد: 

۱.  چون نمی‌خواستیم پخش زنده جلسات استماع تبدیل به رانتی شود که به گروه یا فرد خاصی حتی اعضای شورا اهدا شود، بسیار تلاش کردیم که این امکان توسط خود روابط عمومی شورا و از طریق سایت شورا فراهم شود. مسئولین مربوطه به ما اطمینان دادند که به لحاظ فنی این امکان سالهاست برای روابط عمومی شورا وجود دارد. درعین‌حال وقتی به سایت شورا مراجعه می‌کردیم، با غیرفعال بودن لینک پخش مستقیم در همان جلسه علنی روز سه‌شنبه شورای چهارم مواجه می‌شدیم. بعدتر و با پیگیری ما برخی مسئولین مربوطه مدعی شدند که گرچه این امکان به لحاظ فنی سالها وجود داشته است اما از دوره دوم به بعد، رئیس شورای شهر اغلب این امکان را غیرفعال نگه داشته است چون موافق پخش مستقیم جلسات از طریق اینترنت نبوده است و جلسات علنی سه شنبه های شورای شهر اغلب از طریق اینترانت داخلی شهرداری تهران پخش می‌شده است. به‌هرحال مساله اول این بود که بنا به ادعای برخی مسئولین روابط عمومی امکان پخش زنده اینترنتی جلسات شورای شهر، بعد از مدت‌ها، از اواسط جلسه علنی روز سه‌شنبه (۹۶/۵/۱۷) شورای چهارم به شکل آزمایشی فعال شد و لینک آن در صفحه اول سایت شورا قرار گرفت.

۲.  مساله دوم این بود که جلسه در‌ سالنی غیر از سالن اصلی شورا برگزار می‌شد. درحالیکه روز سه‌شنبه پخش زنده جلسه در سالن اصلی به صورت آزمایشی انجام شده بود اما پخش زنده جلسه در سالنی غیر از سالن اصلی نیازمند ا‌نتقال و نصب تجهیزاتی بود که هماهنگی برای آن‌ها انجام شد. به نظر می‌رسد مشکلات ناشی از قطع و وصل مکرر و به خصوص کیفیت بد صدا ناشی از این مساله باشد.

۳.  چون در سالهای گذشته امکان پخش زنده اینترنتی چندان فعال نبوده است، ملزومات کار نیز پیش‌بینی نشده بود، از جمله راهنمای ساده‌فهمی در مورد جزئیات فنی مرتبط مثلا مرورگر خاصی که باید سایت در آن باز شود و نسخه‌ی خاصی از نرم‌افزارهای تصویری که باید بر روی دستگاه بیننده نصب باشد. مثلا لینک پخش مستقیم در مرورگر کروم کار نمی‌کند و باید لینک را در فایرفاکس باز کنید و جزئیات دیگری از این دست.

امیدوارم با استقرار رسمی شورای پنجم و برگزاری جلسات در سالن اصلی شورای شهر، این اشکالات برطرف شده و همه جلسات علنی شورای پنجم به صورت زنده و با کمترین مشکل از طریق اینترنت پخش شود.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن