شورای شهر

دفاع چمران از احمدی نژاد و قالیباف/ هیچکدام از تخلفات در حد استیضاح شهردار نبود

به گزارش شورا‌آنلاین، مهدی چمران (رییس شورای شهر تهران) امروز در نشستی خبری گفت: دوره چهارم شورا از سال ۹۲ آغاز شد و اولین دوره‌ای بود که سی و یک نفر بودیم. اعضای شورا در این دوره دارای تناقضات و گرایش‌های مختلف سیاسی بودند.

او ادامه داد: با وجود تفکرات گوناگون شورا سعی داشت، طوری عمل کند که تفکرات سیاسی بر عملکرد تخصصی حاکم تاثیر گذار نباشد. برخی از لوایح بارها به صحن شورا آمد و باز هم با کار کارشناسی بیشتری ادامه یافت.

چمران با اشاره به مشکلات موجود در اداره شورای چهارم ادامه داد:  سی و یک نفر بودیم و اداره جلسات سخت بود چرا که جلسات شورا نه جلسه خصوصی  و نه جلسه بزرگ و پارلمانی محسوب می‌شد. بویژه جمع بندی جلسات٬ نظرات٬ طرح‌ها٬  لوایح و ارایه آنها به صورت یک طرح واحد بسیار مشکل بود.

 رییس شورای شهر ادامه داد: من جلسه گذشته فکر می کردم دولت تا ۱۰ روز آینده لایحه را ابلاغ کرده و کار شورا تمام می‌شود، اما فرایند آن طولانی‌تر خواهد بود و ۴ یا ۵ جلسه دیگر هم برگزار خواهد شد.

انتخاب احمدی نژاد به عنوان شهردار اشتباه نبود

وی در ادامه با اشاره به اینکه ۵۲۵ مصوبه در شورای چهارم به تصویب رسید که از این تعداد فقط ۱۱ مورد دو فوریتی بود، گفت: درحال حاضر به دلیل کاهش صدور پروانه ساختمانی شهرداری با مشکلات مالی مواجه است چرا که منبع عمده درآمد شهرداری محل اخذ عوارض ساختمانی بود و البته آسیب بزرگی که به مدیریت شهری وارد شد پس از کاهش بودجه دو میلیارد تومانی شهرداری در برنامه ششم بود.

او در پاسخ به این سوال خبرنگار ایلنا که چه نظری درباره هفت گزینه شهرداری دارد، ادامه داد: مطمئنا بعد از آقای قالیباف شهردار شدن سخت خواهد بود با این حال ترجیح می‌دهم در این مورد اظهارنظر نکنم. شورای پنجم با ترکیب فعلی‌اش می تواند خوب عمل کند البته من تجربیات خود را کامل در ا ختیارشان خواهم داد.

رئیس شورای شهر در پاسخ به این سوال دیگر خبرنگار ایلنا که پس از شورا در چه حوزه‌ای فعالیت خواهد کرد، افزود: برنامه من بعد از شورا به خودم مربوط است و بگذارید به حال خودم باشم، البته احتمالا در عرصه دانشگاهی و فرهنگی فعالیت خواهم کرد.

چمران در واکنش به این سوال خبرنگاران که از کدام عملکرد خود در شورای چهارم ناراضی هستید، گفت: هیچ مصوبه و یا تصمیمی را به یاد نمی‌آورم که از آن پشیمان باشم در طول دوران شورا هرگز از واژه‌های اصولگرایی و اصلاح طلبی استفاده نکردم چرا که معتقدم شورا نباید رویکرد سیاسی داشته باشد.

او با تاکید بر اینکه اولین دغدغه ما در شورای چهارم نه نبود پول بلکه نبود طرح تفصیلی بود ادامه داد: تا سی و یکم مردادماه بدهی‌های شهرداری ۱۹ الی ۲۰ هزار میلیارد تومان اعلام شده است و ارقام دیگری که اعلام می‌شود مورد تایید من نیست چرا که آن ارقام مربوط به تعهدات آینده است.

رئیس شورای شهر در پاسخ به این سوال که آیا انتخاب احمدی نژاد را اشتباه می‌داند یا نه؟ گفت: من پشیمان نیستم آن زمان شهردار شدن ایشان به صلاح بود.

جلسات شورای چهارم تا آخر مرداد ادامه دارد

رئیس شورای شهر چهارم تهران درباره زمان دقیق پایان کار این شورا اظهار کرد: بر اساس قانون دولت ۱۰ روز زمان دارد لایحه را به روزنامه‌های رسمی ابلاغ کند و قانون ۱۵ روز پس از انتشار لازم الاجرا است بر این اساس پیش بینی می‌کنم که تا ۲۶ مرداد جلسات شورای چهارم ادامه خواهد یافت و تمام این جلسات رسمی بوده و تصمیمات آن لازم الاجراست.

چمران در واکنش به این پرسش که تکلیف قراردادهای کلانی که برخی اعضای شورا در تذکرات خود به آنها اشاره کرده‌اند، چه می‌شود؟ گفت: انعقاد قرارداد چیز عادی است اما هیچ قرارداد کلانی صورت نخواهد گرفت.

او در واکنش به این سوال که چرا به عمده تذکرات اعضای شورا پاسخ داده نمی‌شد، گفت: در کل ۳۲۳ تذکر توسط اعضای شورای چهارم داده شد این تذکرات همه برای شهرداری فرستاده شده و پیگیری‌های لازم برای پاسخگویی شهرداری نیز صورت گرفته است.

چمران با تاکید بر اینکه هنوز در صحت انتخابات شوراها تردید دارد، افزود: البته ما افول را در شکست انتخاباتی نمی‌بینیم و آ‌نچه برای ما اهمیت دارد اشاعه تفکر و دیدگاه است با این حال می‌پرسیم چرا باید از بازشماری آرا هراس داشته باشیم. آنچه برای ما اهمیت دارد این است که اعتماد و باور مردم به انتخابات خدشه‌دار نشود.

نگذاشتیم هیچ تذکری درباره شهردار به سوال برسد/ شهر سوخته یک جوک است

او در پاسخ به این سوال که چرا هرگز تذکرات در مورد قالیباف به سوال و استیضاح نرسید، گفت: هیچ کدام از این تذکرها به جز یک مورد آن هم در زمان ریاست احمد مسجدجامعی به تذکر نرسید. البته من راضی نبودم تخلفی صورت بپذیرد اما هیچ کدام از تخلفات صورت گرفته در حد استیضاح شهردار نبود. اگر تخلف ساختمانی بود با جریمه در کمیسیون ماده ۱۰۰ و در مورد تخلفات دیگر با اخراج شهردار منطقه موضوع حل می‌شد.

او ادامه داد: نگذاشتیم تذکرات به سوال برسد تا ثبات در مدیریت شهری حفظ شود. شهری که شهردار در آن مدام عوض شود موفق نیست و استیضاح شهردار هم هنر نیست.

او با تاکید بر اینکه بحثَ‌هایی که در مورد ویران بودن تهران مطرح می‌شود افزود: این که از اصطلاح شهر سوخته و شهر ویران استفاده می‌کنند یک جوک است تهران اگر چه خیلی جای کار دارد اما متحول شده و هر گوشه یک پروژه در حال اجرا شدن است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن