اجتماعی و فرهنگی

کاکویی: شورای شهر میدان مناقشات سیاسی نیست

به گزارش شورا‌آنلاین، عیسی کاکویی با بیان اینکه شهر باید بستر آرامش و سکون شهروندان باشد، افزود: در حال حاضر شهر تهران با ۱۱ میلیون جمعیت روز و ۸.۵ میلیون جمعیت شب به شهری پیچیده تبدیل شده است که قادر به پاسخگویی به همه نیازهای شهروندان نیست.

وی ادامه داد: وجود خرده فرهنگهای مختلف در تهران سبب شده تا سبک زندگی مختلفی در پایتخت حاکم شود که این موضوع از نحوه اپارتمان نشینی تا شیوه رانندگی و … را با خود درگیر کرده است و راه حل این موضوع مدیریت یکپارچه تهران است. امروز بزرگترین چالش شهروندان تهرانی تنهایی و اضطراب ناشی از فضاهای رها شده است و در این راستا باید همه ارگانهای نظامی و انتظامی هم وارد کار شوند و اقدامی مشابه افتتاح بوستان یاس باید در دیگر مناطق هم اجرایی شود.

کاکویی با اشاره به انتخابات پنجمنی دوره شورای شهر تهران اضافه کرد: برنامه اداره شهر نباید تخیلی باشد بلکه باید متکی بر ظرفیتهای تهران تنظیم شود. شورای شهر نماینده شهروندان است و موظف است ارتباط با مردم را با ساختارهای رسمی و شهرداری برقرار کند تا امکان مشارکت همه شهروندان در اداره شهر فراهم شود.

این فعال اجتماعی تاکید کرد: باید جمهوری پیمانکاران و پروژه داران در شهر حذف شود و به جای آن از ظرفیت بیش از ۵۰ هزار کارمند شهرداری استفاده شود.
وی گفت: طرح جامع شهر تهران در بحث تراکم فروشی باید رعایت شود تا از گسترش تهران پیشگیری شود.

کاکویی افزود: در شورای شهر هرچه از تایسی آن گذشتیم مسایل حزبی و جناحی بر مسایل کراشناسی پیره شد و در یکسال اخیر شاهد برخی درگیریها در این زمینه بودیم که شورا را از کارکرد اصلی خود خارج کرد.

وی گفت: البته حضور جریانات سیاسی در شورای شهر فی نفسه مضر نیست اما منازعات سیاسی نباید جای مسایل فنی و کارشناسی را بگیرد. مدیریت شهر تهران باید در راستای ارائه خدمات اجتماعی به شهروندان باشد.

کاکویی با اشاره به حادثه پلاسکو ادامه داد: پلاسکو یک فاجعه بود که در ادامه باید مدیریت شهری به اندازه مسئولیت خود پاسخگوی کاستیها باشد. معتدقم هر امری باید از چارچوب ساز و کار خود اجرایی شود. شورای شهر باید به لحاظ کارشناسی در سطحی باشد که در موارد مختلف شهرداری را مجاب به پاسخگویی به شهروندان کند.

وی گفت:‌ ما باید به سمت یک شهر هوشمند الکترونیک و مدرن پیش برویم تا شهروندان بتوانند بدون حضور در سطح شهر و با استفاده از تکنولوژی روز خدمات لازم خود را دریافت کنند.

کاکویی گفت:‌ در شورای شهر باید هنرمندان و ورزشکاران کنار دیگر متخصصان حضور داشته باشند ولی شورای شهر جای مناقشات سیاسی نیست.

عیسی کاکویی اظهار داشت:‌ نباید در شورای شهر حاشیه بر متن غلبه کند و اجازه نباید داد که جریانات خارج از محیط شهری وارد شورا شود و سیاسی‌کاری صورت بگیرد.

وی با اشاره به اینکه امروز شورای شهر تهران به یک میدان چالش‌های سیاسی تبدیل شده است، گفت: ما به جریانات سیاسی در کشور نیاز داریم ولی نباید این جریانات شورای شهر را میدان قدرت و تناقضات سیاسی فرض کنند.

کاکویی بیان داشت: امروز رجال سیاسی وارد انتخابات شدند تا بتوانند مشکلاتی از شهر را حل کنند. البته بنده حضور این افراد را نفی نمی‌کنم ولی باید علی‌رغم جریان سیاسی دارای تخصص‌های لازم نیز باشند.

وی افزود: در شورای شهر تهران باید خدمات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی به شهروندان ارائه شود ولی حاشیه‌های رفتارهای سیاسی تند را بعضاً در شورا می‌بینیم که بر متن غلبه کرده است.

وی درباره حضور هنرمندان و ورزشکاران در شورای شهر تهران گفت: حضور این افراد برای شورای شهر مفید است چرا که شهر نیاز به هنر و ورزش نیز دارد ولی باید مدیریت شود که از هر تخصص در شورای شهر وجود داشته باشد تا بتوان تصمیم‌های درستی برای شهر گرفت.

کاکویی بیان داشت: شعار ما حذف افراد نیست ولی تأکید داریم که شورای شهر میدان مناقشات سیاسی نیست. ۸.۵ میلیون نفر در تهران زندگی می‌کنند و یک شهر متراکم است لذا اگر به موقع راه‌حل‌های لازم برای مشکلات این شهر اندیشیده نشود قطعاً با مشکلات عدیده‌ای در آینده مواجه خواهیم شد.

وی گفت:‌ ما باید به سمت یک شهر هوشمند الکترونیک و مدرن پیش برویم تا شهروندان بتوانند بدون حضور در سطح شهر و با استفاده از تکنولوژی روز خدمات لازم خود را دریافت کنند.

 این کارشناس مسایل اجتماعی افزود: بزرگترین عاملی که شهروندان یک شهر را تهدید می‌‌کند اضطراب و استرس، پریشانی و تنهایی است باید فضای متراکم اداری شهر کمتر شود و بیشتر به فضای سبز توجه کرد.

کاکویی گفت:‌احزاب سیاسی باید برنامه برای اداره شهر بدهند نه برنامه‌های تخیلی و توهمی بلکه برنامه‌هایی که المان‌های شهری داشته باشد.

وی بیان کرد: کسی که به شورای شهر می‌آید باید بحران‌ها را بشناسد. زلزله یکی از غول‌های تهران است که باید به آن توجه شود هر گسلی در سطح شهر تهران فعال شود قطعاً با مشکلاتی مواجه خواهیم شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن