اجتماعی و فرهنگی

اعتراض نوربخش به تحمیل بیش از یک میلیون مستمری بگیر به تامین اجتماعی

به گزارش شورا‌آنلاین، سیدتقی نوربخش در همایش سراسری مدیران سازمان تأمین اجتماعی با عنوان «تأمین اجتماعی برنامه محور، پشتوانه اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال»، اظهار داشت: تأثیرگذاری و تأثیر پذیری سازمان از تولید و اشتغال محور دیگر این همایش است و اقدامات ویژه سازمان برای تحقق اهداف کشور در حوزه تولید و اشتغال مرور می شود.

وی با تشکر از تلاش مدیران وهمکاران سازمان تأمین اجتماعی، گفت: با همت مدیران و کارکنان همه تعهدات سازمان تأمین اجتماعی انجام شد و به دلیل پارامترهای مختلف اقتصادی و تحریم های ظالمانه مشکلات متعددی بر سر راه سرمایه گذاری و تأمین منابع و مشارکت خارجی وجود دارد و بر منابع سازمان موثر است.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به اینکه در سال گذشته بیش از ۶۵ هزار میلیارد تومان تجهیز منابع در سازمان تأمین اجتماعی انجام شده است، افزود: برای ایفای تعهدات بیش از ۵۲ هزار میلیارد تومان منابع حق بیمه در سازمان تجهیز شد که ۲۳ در صد بیش از سال ۹۴ بود.

نوربخش ادامه داد: تحقق برنامه های وصول حق بیمه در شرایطی انجام شده است که کارگاههای تولیدی از لحاظ نقدینگی در شرایط سختی قرار دارند و سازمان تأمین اجتماعی با توجه به این وضعیت توانست برنامه وصول حق بیمه و تعهدات خود در قبال جامعه تحت پوشش را انجام دهد.

وی با اشاره به حجم بالای گردش مالی در سازمان تأمین اجتماعی در مقایسه با سایر حوزه های کشور گفت: در ماه اسفند ۸۴۰۰ میلیاردتومان برای ایفای تعهدات سازمان تأمین اجتماعی پرداخت شده است که ۱۸۴۰ میلیارد تومان از این مبلغ برای پرداخت عیدی صرف شده است و در سازمان تأمین اجتماعی برابر با بودجه یک سال سازمان بهزیستی فقط عیدی پرداخت شده است. همچنین ۳۵۰۰ میلیارد تومان در این ماه مستمری پرداخت شده است. ۲۲۰ میلیارد تومان برای بیمه بیکاری و ۲۰۰۰ میلیارد تومان نیز به موسسات درمانی طرف قرار داد پرداخت شده است.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: اقتصاد مقاومتی به معنی پوشش ریسک ها و افزایش تاب آوری است و دو ریسک مهم سالخوردگی و درمان را در سازمان تأمین اجتماعی تحت پوشش دارد و علاوه بر این دو ریسک ۱۶ ریسک دیگر را نیز تحت پوشش دارد.

نوربخش با بیان اینکه سازمان تأمین اجتماعی اولین سنگر مقابله با تهاجم اقتصادی است، گفت: با وجودی که تجهیز منابع انرژی زیادی از سازمان گرفته است، با این وجود پروژه های بزرگی مثل حذف دفترچه در سازمان تأمین اجتماعی اجرا شده است برگزار شده است.

وی فعالیت بر اساس برنامه را از مهمترین اولویت های سازمان تأمین اجتماعی برشمرد و گفت: برنامه و بودجه سال ۹۶ برش دوم برنامه ۵ ساله سازمان است که از اقدامات بسیار اساسی و زیربنایی محسوب می شود در دولت تدبیر و امید از مشکلات و حاشیه ها عبور کرده و در ریل اصلی فعالیت خود قرار گرفته است.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در ادامه با مقایسه وضعیت افزایش مستمری های بازنشستگان تأمین اجتماعی، گفت: از سال ۸۵ تا زمان استقرار دولت یازدهم در تمام سالها نرخ تورم بالاتر از نرخ افزایش حقوق بازنشستگان بود البته در دولت قبل فقط در سال ۸۸ که سال انتخابات بود، میزان افزایش حقوق بازنشستگان بالاتر از نرخ تورم بود.

نوربخش ادامه داد: در دولت دکتر روحانی در تمام سال ها نرخ افزایش حقوق بازنشستگان بالاتر از تورم بوده است.

وی با بیان اینکه در دولت قبل صدمات قابل توجهی به سازمان تأمین اجتماعی وارد شده است، اظهار داشت: علاوه هزینه های نامناسب و سوء استفاده هایی که در ادوار قبل انجام شد، سازمان تأمین اجتماعی در آن سالها صدمات فنی زیادی نیز متحمل شده است.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی، گفت: در حال حاضر ۲۵ درصد مستمری بگیران سازمان پیش از موعد و سخت و زیان آور هستند. این سازمان مطابق با قانون اولیه باید امروز ۲ میلیون مستمری بگیر داشت ولی امروز ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر مستمری بگیر دارد.

نوربخش با بیان اینکه بیش از یک میلیون مستمری بگیر بر خلاف قانون تأمین اجمتاعی و الزامات بیمه ای به این سازمان تحمیل شده است، گفت: بار مالی آن تنها در سال ۹۴ حدود ۸۰۰ میلیارد تومان بود که ادامه دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا