شورای شهر

نگفتم به مساجد و مداحان پول ندهید/انتقاد من به تبعیض هاست

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران در جلسه علنی هفته گذشته شورا که به بررسی بودجه سال ۹۶ شهرداری اختصاص داشت، انتقاداتی را مطرح کرد که حواشی را نیز به دنبال داشت.

محمد سالاری در گفت وگو باخبرنگار شوراآنلاین در خصوص انتقادهای مطرح شده در نسبت به سهم مساجد از بودجه ۹۶ شهرداری گفت: ابتدا باید در خصوص بودجه فرهنگی و اجتماعی شهرداری توضیحاتی بدهم. ما می بینم که در سال گذشته بودجه فرهنگی و اجتماعی شهرداری حدود ۱۴۰۰ میلیارد بوده و امسال هم پیشنهاد ۱۷۰۰ میلیاردی داشتند که خب شورا با آن  بودجه موافقت نکرد و مبلغ پیشنهادی را کم کرد. اما می بیند که بخش عمده ای از این بودجه که قابل توجه است در برگزاری همایش ها و جشنواره ها که تاثیر چندانی در ارتقا جایگاه فرهنگ و مسولیت پذیری شهروندان ندارد هزینه می شود.

 

وی ادامه داد:بیشتر کارهایی که در این حوزه انجام می شود یک سری از گزارشها و اقدامات نمایشی است که ما هم معتقد هستیم قسمت عمده ای از این بودجه باید به مساجد و حسینیه ها کمک شود. امام در سطح شهر تهران هزاران حسینیه و مساجد داریم که از ایمنی لازم برخوردار نیستند و از نظر مقاوم بودن بسیار خطر پذیر هستند. این مساجد محل رجوع مردم زیادی هستند و باید از لحاظ مدیرت بحران و ایمنی توجه ویژه ای به این اماکن داشته باشیم و به صورت بالفعل این هزینه ها را برای ایمن کردنن این مکان ها انجام دهیم ولی خب متاسفانه اینچنین نمی شود و درجاهایی که ضرورتی ندارد خرج و هزینه می شود.

 

وی افزود:من فقط می خواهم بدانم بر اساس چه شاخص هایی می آیند به یکسری مساجد کمک می کنند و به یکسری اصلا کمک نمی کنند. در جلسه غیرعلنی یکشنبه آقای مجتبی شاکری در اعتراض به گزارش تفریغ بودجه  هم این مسائل را عنوان کردند که چرا به یک مسجد ۳۳ میلیارد و یا مساجد دیگر کمک های میلیونی می شود اما به بعضی مساجد کمک نمی شود.در همین لیستی که شهرداری در اختیار ما قرار داده است هم کمک های یک میلیاردی و دو میلیاردی و حتی بیشتر به بعضی مساجد که نمی دانم برای چه کسانی است و قطعا هم نمی شود مسجد برای شخص باشد کمک می شود اما من فقط بحثم این است که بر اساس چه شاخص هایی به بعضی مساجد کمک میلیاردی می شود و به بعضی از مساجد هیچ کمکی نمی شود.

 

سالاری با بیان اینکه با این ارقام میلیاردی می توان چندین مسجد در محلات ساخت گفت:در همان ابتدای شورای چهارم در سال اول میزبان آقای قرائتی بودیم و یک طرحی را در این خصوص حتی تصویب کردیم و طراح این طرح هم خود من بودم که قرار شد با مشارکت مردم در تمامی محلاتی که مسجد کم دارند از مسجد های محلی کوچک با مقیاس های محلی ساخته شود و به یک نوعی قرار شد تا مساجد را دولتی نکنیم و با کمک خود مردم مساجد ساخته شود. خب با این ارقام می شود به این هدف رسید. واقعا اگر بیاییم این بودجه ها به صورت متعادل و عادلانه بین مساجدهایی که الان شکل گرفته اند و در اولویت هستند هزینه کنیم خیلی بهتر است و بازخورد خوبی دارد.

 

وی افزود:در طول روز و هفته می بینیم که امامان جماعت زیادی در محل شورا حاضر می شوند و برای ایمن سازی و مقاوم سازی مساجدهایشان کمک های ۲۰ میلیونی یا ۵۰ میلینونی طلب می کنند  اما خب در اکتر مواقع می بینیم که این مبالغ پرداخت نمی شود ولی از آن طرف می بینیم که به یک مسجدی کمک یک میلیاردی می شود. تمام بحث من این است که کمیسیون فرهنگی و  اجتماعی باید بیاید یک شاخصی را تعریف کند و بر اساس آن شاخص ها کمک به مساجد صورت بگیرد.

 

عضو شورای شهر در توضیح این ادعا که در منطقه یک برای مداحان بودجه ۲۰۰ میلیون تومانی را در نظر گرفته اند گفت :در ردیف های بودجه ای که در جلسه روز سه شنبه داشتم مشاهده می کردم دیدم که در یک ردیفی در یکی از مناطق تحت عنوان ردیف مداحان چنین مبلغی نوشته شده است.من با این موضوع مشکل ندارم و اگر چنین ردیفی می خواهد باشد،باشد من مخالف پول دادن و کمک به مداحان اهل بیت و مساجد نیستم اما خب من باید به عنوان یک عضو شورا بدانم که این هزینه ها برچه اساسی و کدام شاخص ها صورت می گیرد.

 

وی ادامه داد:شاید شهرداری می خواهد در مناسبت های مختلف برنامه ایی را بگذارد که ار مداحان اهل بیت استفاده کند و یا در برنامه هایی که در فرهنگسرا ها انجام می شود علاوه بر مداحان از خواننده ها و یا واعظ ها هم بهره مند شوند.این موضوع هیچ اشکالی ندارد اما باید این هزینه ها در یک چارچوبی و یا بر اساس یک شاخص هایی انجام شود.

 

وی افزود:دوستان از اول می آیند یک سری ردیف هایی برای برگزاری مراسم های مذهبی و ورزشی و فرهنگی تعریف می کنند که من معتقد هستم این ردیف ها باید یک بار در صحن شورا خوانده شود و واقعا نمی دانم چرا این این اتفاق نمی افتد. برای یک بار هم که شده بیایند و این ردیف ها را در صحن بخوانند. این واقعا درست نیست که یک دفعه بیاییم بگوییم ردیف فلان هم در بودجه است! اینطور ردیف گذاشتن ها یک جور لطمه می زند به اعتبار و یک سری از گروه های تاثیر گذار در جامعه مذهبی. باید همه چیز بر اساس شاخص هایی که در نظر گرفته می شود انجام شود و اگر این ردیف ها باز هم در صحن شورا خوانده نشود شائبه به وجود خواهد آمد. 
 

سالاری در خصوص درگیری لفظی با اسماعیل دوستی در جلسه بررسی بودجه ۹۶ شهرداری گفت: بحث درگیری نبود. ایشان صحبت های من را بد متوجه شدند و فکر می کردند که نظر من یک چیز دیگری است اما پس از اینکه با او صحبت کردم متوجه شدند که من هم با نظر آنها موافق هستم ولی بحث من این بود که توزیع ناعادلانه نباید صورت بگیرد. در همین خصوص حتی به آقای دوستی هم گفتم که من نه تنها با کمک کردن به مساجد موافق هستم بلکه باید این اعتبارات بیشتر شود اما خب باید به تمامی مساجدی که درخواست کمک دارند این اعتبارات صورت بگیرد نه تنها به بعضی از مساجد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن