اجتماعی و فرهنگی

شیوع ۲۰ درصدی فشار خون در جامعه

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین فریدون نوحی، رئیس مرکز تحقیقاتی، آموزشی و درمانی قلب شهید رجایی در حاشیه چهارمین همایش ملی پیشگیری از سکته‌های قلبی و مغزی اظهار داشت: متأسفانه باید اذعان کرد که در سال‌های گذشته آمار سکته‌های قلبی در کشور افزایش پیدا کرده است و متأسفانه این موضوع فقط مربوط به سکته‌های قلبی نیست بلکه سکته‌های مغزی نیز در جامعه بیشتر شده است.

وی افزود: مجموعه‌ای از عوامل در بروز این حادثه دخیل هستند که افزایش سن، فشار خون بالا، سبک زندگی ناسالم و مصرف دخانیات از جمله این عوامل هستند.

نوحی ادامه داد: در حال حاضر ۲۰ درصد افراد جامعه به فشار خون بالا مبتلا هستند که ۵۰ درصد این افراد از بیماری خود اطلاعی ندارند و حتی افرادی که از این عارضه اطلاع دارند نیز مورد درمان قرار نگرفتند و باید دانست ۵۰ درصد افرادی که تحت درمان قرار گرفته‌اند نیز تحت کنترل نیستند.

وی بیان کرد: این موضوع در حالی است که می‌توان با یک کنترل ساده از بروز بیماری‌های قلبی ناشی از فشار  خون پیشگیری کرد. همچنین چاقی و عدم تحرک از فاکتورهای مهم بروز سکته‌های قلبی هستند و این در حالی است که بخش قابل توجهی از جامعه ما و خصوصاً کودکان از چاقی رنج می‌برند.

رئیس مرکز تحقیقاتی، آموزشی و درمانی قلب شهید رجایی در خصوص عوامل مؤثر دیگر در بروز سکته‌های قلبی گفت: بیماری قند، بالا بودن چربی خون و همچنین استفاده از فست‌فودها و سبک زندگی ناسالم از دیگر عوامل بروز این حادثه هستند.

نوحی افزود: کشورهای صنعتی در سال‌های گذشته به طور قابل توجهی آمار سکته‌های قلبی خود را کاهش داده‌اند و این موضوع در حالی است که کشور ما در خصوص افزایش سکته‌های قلبی گوی سبقت را از آنها ربوده است.

وی تأکید کرد: متأسفانه برخی از مردم کشور ما سبک زندگی سالمی ندارند و باید دانست زمانی که عواملی مانند مصرف سیگار، چاقی و استفاده از چربی‌ها در کنار هم قرار گیرند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی به صورت تصاعدی افزایش خواهد کرد و ممکن است سکته‌های قلبی و مغزی در بهترین سال‌های زندگی افراد رخ دهد.

این متخصص قلب و عروق در خصوص میزان دسترسی مردم به داروها برای درمان بیماری‌های قلبی و عروقی در سطح کشور گفت: خوشبختانه یک سری از داروهای مورد نیاز در داخل کشور تولید می‌شوند که از کیفیت بالایی برخوردار هستند و بخش دیگری از داروها نیز از کشورهای خارجی وارد کشور می شود و در حال حاضر از لحاظ تأمین دارو برای بیماران قلبی و عروقی با مشکل مواجه نیستیم.

نوحی در پایان در خصوص بدهی‌های سازمان‌های بیمه‌گر به مراکز درمانی گفت: مشکلات ما با سازمان‌های بیمه‌ای مشکلاتی مزمن است و سازمان‌های بیمه‌گر نیز مشکلات خاص خود را دارند که این موضوع به یک چالش بین سیستم درمانی و بیمه‌ها تبدیل شده است؛ البته مردم از این موضوع ضرر خواهند کرد و مردم انتظار دارند بیمه‌ها هزینه‌های درمانی آنها را تحت پوشش قرار دهند که امیدواریم مشکلات بیمارستان‌ها، داروخانه‌ها و سایر مراکز درمانی با پرداخت بدهی بیمه‌ها به زودی حل شود.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن