اجتماعی و فرهنگی

جزئییات نامه ایران به عربستان در خصوص حج ۹۶

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین سرپرست سازمان حج و زیارت با بیان این‌که برای تبرئه کردن  متهمان پرونده سقوط جرثقیل از طریق رسانه‌ها مطلع شده است، درباره تاثیر آن بر پرداخت غرامت به آسیب‌دیدگان آن حادثه و یا سایه انداختن بر روند مذاکرات حج با توجه به این‌که دریافت غرامتِ وقایع مکه و منا از جمله مطالبات ایران است،  گفت: در وزارت  خارجه ایران با همراهی قوه قضاییه کارگروهی تشکیل شده که حقوق زائران را در حادثه مسجدالحرام و فاجعه منا پیگیری می‌کنند و اینطور نیست که ما به خاطر شرایط حاکم این پیگیری را رها کرده باشیم.

وی اضافه کرد: از طرفی دولت عربستان دستوری را مبنی بر پرداخت یک میلیون ریال سعودی به جان‌باختگان حادثه سقوط جرثقیل و ۵۰۰ هزار ریال سعودی به مجروحان آن به عنوان غرامت، صادر کرده بود که اگرچه تا کنون هیچ شخصی موفق به دریافت آن نشده، اما فکر نمی‌کنم این حکم ارتباطی با پرداخت آن و یا پیگیری مطالبات ایران داشته باشد.

سرپرست سازمان حج و زیارت سپس با بیان این‌که ایران مطالبات خود را با هدف طرح و پیگری در مذاکرات حج ۹۶، مکتوب برای عربستان فرستاده است، افزود: در نامه ای که در پاسخ به دعوت عربستان برای انجام مذاکرات حج با ایران فرستاده شده، این مطالبات مکتوب و ارائه شده است.

به گفته محمدی، مطالبات ایران تغییری نکرده و حفظ عزت و کرامت زائران، ارائه راهکارهایی برای کسب اطمینان بیشتر از تامین امنیت، ارائه خدمات کنسولی و ویزا و روشن شدن وضعیت خسارات شهدای منا و سقوط جرثقیل در مسجدالحرام از جمله‌ی این مطالبات است که مکتوب به عربستان اطلاع داده شده تا در مذاکرات دو جانبه پیگیری شود.

ایران حدود دو هفته پیش توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پاسخ دعوتنامه عربستان برای انجام مذاکره در پنجم اسفندماه را را برای وزارت حج این کشور فرستاد. همزمان کمیته های حج ۹۶ در ایران نیز آماده شده که طبق اعلام رییس سازمان حج و زیارت با توجه به آمادگی عربستان برای افزایش ظرفیت‌ها، درحال برنامه ریزی برای اعزام ۸۰ هزار زائر ایرانی به حج است. هیات ایرانی نیز که ترکیب آن مشخص شده در زمان مقرر برای مذاکره به عربستان خواهد رفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن