شورای شهر

پیشنهادات “طلایی” برای دوران پساپلاسکو

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  طلایی با بیان اینکه قصد ندارم توپ را به زمین دیگری بیندازم، گفت: حتی پیشنهاد می‌کنم که قوه قضائیه وارد بررسی ابعاد مختلف پلاسکو شده و با قصور کنندگان و افرادی که در این خصوص کوتاهی کرده‌اند، برخورد کرده و آن‌ها را مواخذه کند، اما شهرداری می‌تواند تنها به ارائه اخطار اقدام کرده و قانونا نمی‌تواند نسبت به پلمب ساختمانی اقدام کند.

وی در پاسخ به این سوال که ساختمان‌های جدید مشکل ایمنی دارند یا خیر؟ گفت: در قانون، نظارت بر حسن اجرای قوانین بر عهده سازمان نظام مهندسی است و به نظر می‌رسد باید به پاسداشت خون آتش‌نشانان شهیدی که در این حادثه جان خود را از دست داده‌اند دو اقدام اساسی صورت گیرد.

وی در تشریح دو پیشنهاد خود گفت: بر همین اساس باید با همکاری مجلس و شورای شهر تهران، بیمه اجباری و الزامی ساختمان‌های عمومی و بلند مرتبه در دستور کار قرار گیرد و همچنین قوانین شهری که متعلق به ۵۰ سال قبل است نیز اصلاح شود.

نایب رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه باید یک بار برای همیشه دست به دست هم داده و موانع قانونی را از پیش روی برداریم، گفت: در حال حاضر بر اساس مصوبه شورای شهر تهران، مقاوم‌سازی مراکز عمومی همچون بیمارستان‌ها و … در دستور کار قرار دارد و حتی بسته‌های تشویقی نیز در نظر گرفته شده اما این مسئله جدی گرفته نمی‌شود و باید با یک عزم ملی و اراده عمومی، ایمنی را جدی بگیریم.

طلایی با بیان اینکه ایمنی یک مسئله در هم تنیده است، گفت: برخی می‌گویند که چرا پلاسکو را مقاوم نکردید که باید بگویم برای مقاوم‌سازی این سازه حداقل شش ماه تا یک سال باید پاساژ تعطیل می‌شد و متاسفانه گاهی هزینه کم‌کاری مسئولان قبلی را ما باید پس دهیم و قطعا اگر طی این سالیان ایمنی این ساختمان‌ها رعایت می‌شد، حالا با حجم گسترده‌ای از ناایمنی مواجه نبودیم.

وی با بیان اینکه پیشنهاد می‌شود شورا و مجلس کمیسیون و کارگروه مشترکی تشکیل دهند تا ابعاد مختلف پلاسکو بررسی و پیشنهادات نیز مطرح شود، گفت: متاسفانه این چند روز شاهد آن بودیم که امنیت روانی مردم به واسطه اخباری که در رسانه‌های مختلف و فضای مجازی درج می‌شد، مخدوش شده است که باید قوه قضائیه مانع از اینگونه ناامنی‌ها شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن