اجتماعی و فرهنگی

ورود میلیاردها نخ سیگار قاچاق

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  طبق تبصره ۳ ماده ۱۰۲ قانون برنامه پنجم توسعه، دولت مکلف بوده واردات سیگار با برند اصلی را تا پایان این برنامه، به تولید داخلی تبدیل کند. اما با توجه به اینکه برنامه پنجم توسعه به مدت یک سال تمدید شد و زمان پایان آن را سال ۱۳۹۵ در نظر گرفتند؛ بنابراین دولت مکلف است تا پایان سال جاری واردات سیگار را به صفر برساند.

در همین رابطه علی‌اصغر رمزی – رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات وزارت صنعت، معدن و تجارت – در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن تشریح آخرین وضعیت واردات سیگار به ایران اظهار کرد: رسیدن به این هدف از حدود ۲.۵ سال پیش آغاز شد و با بررسی‌های انجام شده متوجه شدیم که این برنامه در مدت زمان قبل از آن به خوبی پیش نرفته است؛ بنابراین واردکنندگان را ملزم کردیم که طبق برنامه پنجم توسعه پیش بروند.

افزایش ۵۶ درصدی تولید سیگار 

وی با اشاره به اینکه مجموع تولید سیگار در کشور طی ۹ ماهه اول سال ۱۳۹۴ معادل ۲۰.۵ میلیارد نخ بود، اعلام کرد: در ۹ ماهه نخست سال جاری میزان تولید سیگار در کشور به ۳۲.۱ میلیارد نخ رسیده است و این نشان می‌دهد که ۵۶ درصد تولید کشور افزایش یافته است، چرا که حدود ۱۲ میلیارد نخ سیگار طی ۹ ماهه نخست سال جاری بیش از مدت مشابه سال قبل افزایش تولید داشته‌ایم.

کاهش ۶۷ درصدی واردات سیگار

رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین به میزان واردات رسمی سیگار در کشور اشاره کرد و افزود: در ۹ ماهه نخست سال ۱۳۹۴، میزان واردات رسمی سیگار کشور ۱۰.۹ میلیارد نخ بوده که این رقم در ۹ ماهه نخست سال جاری به ۳.۷ میلیارد نخ کاهش یافته است و این مسئله نشان می‌دهد ۶۷ درصد واردات رسمی سیگار طی ۹ ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش واردات داشته‌ایم.

برآورد قاچاق ۵.۴ میلیارد نخ سیگار  

رمزی در مورد برآورد قاچاق سیگار در کشور نیز خاطرنشان کرد: برآورد قاچاق سیگار بر اساس مجموع تولید و واردات به دست می‌آید که این رقم را باید از برآورد مصرف کم کنیم تا مابه‌التفاوت آن به عنوان برآورد قاچاق محاسبه شود. در نتیجه بر اساس آمار وزارت بهداشت مصرف سیگار در سال را ۵۵ میلیارد نخ اعلام کرده است که اگر آمار واردات رسمی را با تولید داخلی جمع کنیم و این رقم را از برآورد مصرف کم کنیم، برآورد قاچاق سیگار در کشور طی ۹ ماهه سال گذشته معادل ۹.۸ میلیارد نخ بوده که این رقم در ۹ ماهه نخست سال جاری به ۵.۴ میلیارد نخ رسیده است.

به گفته وی، بر اساس قیاس برآورد قاچاق در ۹ ماهه نخست سال ۱۳۹۵ نسبت به مدت مشابه سال مدت ۴۵ درصد کاهش برآورد قاچاق سیگار داشته‌ایم که این عدد واقعی بوده و حاصل پیگیری‌های انجام شده است.

کاهش ۹۰ درصدی واردات تا پایان برنامه پنجم 

رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین در مورد آخرین وضعیت تکلیف دولت مبنی بر به صفر رساندن میزان واردات سیگار تا پایان برنامه پنجم توسعه، گفت: برای دستیابی به این هدف چهار تا پنج کارخانه بابت تولید سیگار و براساس تکلیف قانونی عنوان شده است، تاسیس شد و علاوه بر تصمیم گرفتیم از ظرفیت‌های خالی سایر کارخانجات نیز استفاده کنیم.

رمزی اظهار امیدواری کرد تا پایان سال جاری با افزایش تولید و کاهش میزان واردات و قاچاق سیگار بتوانیم تکلیف خود را در زمینه به صفر رساندن واردات سیگار داشته باشیم و با توجه به مذاکراتی که انجام داده‌ایم، امیدواریم تا پایان سال به میزان ۹۰ درصد واردات سیگار را کاهش دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن