اجتماعی و فرهنگی

دولت مکلف به تهیه نظام رتبه‌بندی معلمان شد

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  نمایندگان مجلس شورای اسلامی در آخرین مصوبه امروز عصر خود در نشست علنی نوبت دوم مجلس ماده ۷۹ گزارش کمیسیون تلفیق درباره لایحه برنامه ششم توسعه را به تصویب رساندند.

براساس بند الف این ماده، دولت مکلف شد برای ایجاد تحول در نظام تعلیم و تربیت، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را به نحوی که کلیه اقدامات وزارت آموزش و پرورش براساس این سند انجام و اقدامی مغایر با قانون و سند صورت نگیرد، اجرا و نظام رتبه بندی معلمان و استقرار نظام پرداخت ها براساس تخصص با شایستگی‌ها و عملکرد رقابتی مبتنی بر نظام رتبه بندی معلمان و مهندسی نیروی انسانی براساس سند تحول و نقشه جامع علمی کشور را با تصویب مجلس در قالب بودجه سنواتی تهیه کند.

دولت همچنین در این راستا مکلف است جایگاه آموزش و پرورش به مثابه مهمترین نهاد تربیت نیروی انسانی و مولد سرمایه اجتماعی و انسانی عهده‌دار اجرای سیاستهای مصوب و هدایت  و نظارت بر آن بعنوان امر حاکمیتی با توسعه همکاری دستگاههای اجرایی ارتقا و سفرهای فرهنگی دانش آموزی بویژه اردوهای زیارتی و راهیان نور را توسعه داده و تسهیل کند.

مجلس در ادامه ماده ۷۹ لایحه برنامه ششم توسعه، سازمان اداری و استخدامی را موظف کرد به منظور ارتقاء کیفیت نظام تعلیم و تربیت با جذب معلم از طریق دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی، در طول اجرای قانون برنامه، ردیفهای استخدامی و تأمین اعتبار مورد نیاز آموزش و پرورش را با رعایت قوانین و ضوابط مربوطه و ظرفیت جذب دانشجو در دانشگاههای یاد شده برای جذب دانشجو معلم ها در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار دهند.

وکلای ملت در بند ج این ماده از لایحه برنامه پنج ساله توسعه، وزارت آموزش و پرورش را مکلف به اختصاص نیروی انسانی، تجهیزات و امکانات مورد نیاز، اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان ـ بسیج دانش آموزی ـ سازمان دانش آموزی براساس ضوابطی که با پیشنهاد وزارت به تصویب هیأت وزیران می رسد، کردند.

دولت با رأی مجلس در ادامه ماده ۷۹ لایحه برنامه ششم و طبق بند د آن، مکلف به تنظیم و اجرای سیاست های حمایتی از خیرین مدرسه ساز و منظور کردن معادل کمکهای تحقق یافته آنان جهت تکمیل پروژه‌‌های نیمه‌تمام خیرین در بودجه سنواتی شد.

در تبصره این بند آمده است که آیین‌نامه اجرائی آن حداکثر ظرف دو ماه پس از تصویب این قانون توسط وزارت‌آموزش و پرورش تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین با تصویب بنده ه ماده ۷۹ لایحه برنامه پنج ساله توسعه، دولت را مکلف کردند به منظور افزایش ایمنی و مقاوم سازی مدارس و فضاهای پرورشی و ورزشی وزارت آموزش و پرورش معادل ریالی مبلغ سه میلیارد دلار در طول اجرای قانون برنامه از محل حساب ذخیره ارزی پس از کسر سهم صندوق ذخیره ارزی، با اولویت پروژه های نیمه تمام آموزشی، پرورشی و تربیت بدنی آموزش و پرورش اختصاص یابد.

این گزارش، حاکی است طبق بند و این ماده و تبصره آن که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، هزینه کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی در احداث، توسعه، تکمیل و تجهیز فضاهای آموزش و پرورش، خوابگاه های شبانه روزی، کتابخانه ها، سالن های ورزشی وابسته به وزارت آموزش و پرورش که در چارچوب مصوب شورای برنامه ریزی و توسعه استان انجام می شود با تأیید سازمان توسعه، نوسازی و تجهیز مدارس کشور به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی محسوب می شود که آئین نامه اجرائی این ماده ظرف سه ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون توسط سازمان برنامه و بودجه با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت آموزش و پرورش تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد.

علاوه بر آن، نمایندگان مجلس در بند ز مقرر کردند که کلیه درآمدها، کمکها و هدایای مردمی به سازمان دانش آموزی پس از واریز به خزانه  به عنوان درآمد اختصاصی وزارت آموزش و پرورش محسوب می گردد و وزارت آموزش و پرورش موظف است مبالغ واریزی را در قالب بودجه سنواتی فقط برای فعالیتهای پرورشی سازمان دانش آموزی در مدارس هزینه نماید.

وکلای ملت در آخرین بند (بند ح) ماده ۷۹ لایحه برنامه ششم توسعه دولت را موظف کردند که در طول سالهای برنامه اعتبار و منابع لازم را در جهت ترویج ارزشهای ایرانی اسلامی و توسعه فرهنگ مطالعه و پژوهش در مناطق محروم روستایی و مرزی در اختیار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان قرار دهد.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن