استان

ریز گردها دغدغه هوای اردبیل

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین در حال حاضر نیز بر خلاف وضعیت نامساعد برخی استان‌ها، اردبیل در اغلب روزهای خود شاهد آسمانی صاف و آبی و بدون آلودگی است.

اما در سال‌های اخیر تغییر سبک زندگی، افزایش خودروها، توسعه شهرها، کاهش سطح مراتع و جنگل‌ها، افزایش جمعیت و پاسخگو نبودن میزان فضای سبز و خشک‌سالی به آلایش آسمان استان منجر شده است.

به گفته مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست استان اردبیل دغدغه اصلی آلودگی هوا در اردبیل ریز گردها یا ذرات معلق است.

محمد خداپرست  تصریح کرد: منشأ ریز گردها یا داخلی است و یا خارجی که ریز گردهای خارجی در  استان‌های مرزی مشاهده می‌شود اما در خود استان اردبیل با وجود مرزی بودن تأثیرات ناچیز داشته و به ندرت ریزگرد خارجی  هوای استان را متأثر می‌سازد.

وی افزود: در مقابل منشأ ریزگرد های داخلی از خود استان یا استان‌های مجاور است که در اردبیل نیز سهم عمده را شامل شده و بیش از آلودگی گازها آلودگی ذرات معلق تأثیرگذار است.

کمبود فضای سبز منجر به تشدید فعالیت ریز گردها

مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست استان از جمله علت‌های تشدید اثرگذاری ریز گردها در استان را خشک‌سالی سال‌های اخیر عنوان کرد و افزود: در سال‌های اخیر با کاهش بارندگی‌ها شاهد خشک‌سالی و تأثیرات آن هستیم.

وی افزود: یکی دیگر از عوامل برداشت محصولات و تشدید ذرات معلق با بادهای محلی است که به عنوان مثال در فصل برداشت محصول ذرات معلق در محیط پیرامون و جاده‌های اطراف پراکنده می‌شود.

خداپرست متذکر شد: عامل دیگر کمبود فضای سبز است که به ویژه در بخش شهری می‌تواند منجر به تشدید فعالیت ریز گردها شود.

وی با اذعان به تأثیر طرح‌های آبخیزداری، حفاظت از حق آبه ها و خشک شدن تالاب‌ها ادامه داد: در خود استان کمبود جنگل و فضای سبز از علت‌های اصلی تشدید فعالیت ریز گردها است.

پایش کل استان با تنها یک ایستگاه

مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست استان اردبیل متذکر شد: برای اینکه بتوان میزان آلودگی هوا را محاسبه کرد لازم است از ایستگاه‌های پایش استفاده کنیم اما متأسفانه در کل استان تنها یک ایستگاه در محل موزه تاریخ طبیعی اردبیل دایر شده است.

خداپرست با تأکید به اینکه ایستگاه موجود حتی کل مرکز استان را نمی‌تواند پوشش دهد و لازم است در مرکز شهر و به ویژه در کنار استانداری ایستگاه دیگر دایر شود، اضافه کرد: درخواست افزایش حداقل دو ایستگاه از مدیریت بحران و شهرداری اردبیل پیگیری می‌شود.

وی افزود: علاوه بر این نبود ایستگاه موجب شده آلودگی شهرستان‌ها قابل‌محاسبه نباشد و برای جبران این خلأ تهیه ایستگاه برای خلخال، مشگین شهر و پارس‌آباد را درخواست کردیم.

مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست استان هزینه تأمین دو ایستگاه را ۵۰۰ میلیون تومان عنوان و تأکید کرد: ایستگاه فعلی می‌تواند پنج گاز آلاینده و ذرات معلق با پی ام ۱۰ و پی ام ۲.۵ را محاسبه کند.

به گفته خداپرست در اغلب شاخص‌ها اردبیل در وضعیت مناسبی قرار دارد و صرفاً سطح ذرات معلق در هوای مرکز استان بالا است.

آمار دقیق آلودگی هوا موجود نیست

وی افزود: بر خلاف برخی استان‌ها که می‌توانند آمار دقیق آلودگی هوای خود را اعلام کنند آمار دقیق آلودگی به ویژه تا قبل از سال ۹۰ که ایستگاه دایر نبوده مشخص نیست.

مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست استان افزود: در طی سال‌های اخیر نیز آمارهای کاملی در اختیار نداریم و در برخی مقاطع سال ایستگاه به دلیل تعمیر و تجهیز قادر به ارائه آمار نبوده است.

خداپرست افزود: در نیمه نخست سال جاری ۱۳ روز هوای ناسالم در استان شناسایی شده  و ۳۴ روز نیز ناسالم برای گروه‌های حساس عنوان شده است.

وی تأکید کرد: آلودگی عمدتاً به دلیل ذرات معلق بوده و مابقی روزها استاندارد و پاک اعلام شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن