مدیریت شهری

تلاش برای نجات زندگی یکصد درخت اتوبان نیایش

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  به نقل از تهران سما، مدیریت شهری در تهران پیچیدگی‌های خاص خود را دارد آنطور که با وجود نبود مدیریت یکپارچه در این ابر شهر، باز هم تلاش بی‌وقفه‌ای صورت می‌گیرد تا هر گامی که می‌توان برای حفظ سرمایه‌های تهران برداشت؛ بی‌شک یکی از اصلی ترین سرمایه‌های این شهر در شرایطی که ترافیک، رشد سرسام آور شماره گذاری خودروها و عدم کمک دولت برای ورود می‌نی بوس و اتوبوس نو و فعالیت خودروهای عمومی فرسوده ،نفس این شهر را به شماره انداخته است، وجود هر درخت به معنای حفظ بخشی از ریه تهران است.

چرا درختان جا به جا می‌شوند؟
 تاثیر گذاری احداث فضای سبز در بدنه بزرگراه ها نه تنها به عنوان عاملی برای کاهش آلودگی و تلطیف هوا مد نظر کارشناسان مدیریت شهری بوده بلکه  وجود بافت و پوشش گیاهی به منظور افزایش زیبایی‌های بصری و افزایش سرانه فضای سبز درون شهری تهران نیز از دیگر عوامل کاشت درخت در بزرگراه ها است.

پیش گرفتن این برنامه سبب شد تا در سال ۱۳۸۲ نهال‌های سبز در رفیوژ میانی بزرگراه نیایش کاشته شود؛ حالا با گذشت حدود ۱۳ سال از عمر این نهال ها و تبدیل شدن آنها به درختانی تنومند، مدیریت شهری این بار در برابر حل مسئله‌ای دیگر قرار گرفته است. مسئله‌ای که این روزها شهرداری تهران تلاش گسترده‌ای را برای حل آن صورت می‌دهد تغییرات عمرانی و مهندسی برای بازگشایی مسیرهایی است که اغلب شهروندان با ترافیک آن زمان طولانی را در بزرگراه ها سپری می‌کنند.

نمونه این تلاش مدیریت شهری در ایجاد تونل‌های رسالت،  توحید، امیرکبیر  و تونل نیایش دیده میشود. موفقیت این اقدامات عمرانی برای بدنه کارشناسی به هیچ وجه پوشیده نیست تا آنجا که تمام تلاش مدیریت شهری صورت می‌پذیرد تا هر قدم عمرانی را که می‌توان برای تسهیل هندسی مسیرهای بزرگراهی برداشت.

یکی از این اقدامات پیش رو  تلاش برای احداث تونل ارتباطی خیابان آرش- بلوار اسفندیار- بزرگراه نیایش است که  به عنوان ششمین طرح تونلی شهر تهران سبب تسهیل دسترسی‌های شرقی- غربی می‌شود.

بر اساس این گزارش، تحقیقات فنی و ترافیکی نشان می‌دهد با احداث تونل ارتباطی خیابان آرش- بلوار اسفندیار- بزرگراه نیایش، خودرو ها می‌توانند  از تراز زیرسطحى بزرگراه شهید مدرس در مسیر شرقى- غربى عبور کنند و تبعات ترافیکی ناشی از قطع ارتباط معابر شرقی- غربی منطقه توسط بزرگراه شهید مدرس، آفریقا و خیابان ولیعصر را به شکل چشم گیری کاهش می‌یابد.

بدین ترتیب در جریان بررسی اجرای این پروژه شهرداری منطقه سه شهر تهران با مسئله‌ای جدی مواجه بود چرا که قریب به یکصد درخت چند ساله در رفیوژ میانی بزرگراه نیایش قرار داشت که حفظ این درختان از دغدغه‌های اصلی مدیریت شهری در این منطقه بود؟ اما آیا راه حلی برای رفع این مانع و حفظ زندگی درختان به عنوان تکه‌ای از سرمایه نفس تهران وجود داشت؟

شهرداری سختی جابه جایی درختان را به جان خرید
 معاون امور شهری و محیط زیست منطقه سه شهرداری تهران که مسئولیت حفظ درختان در این حوزه شهری را بر عهده داشت از راه حل سخت اما قابل اجرای مدیریت شهری برای رفع مانع پیش روی حل معضل بخشی از ترافیک حاکم بر بزرگراه شهید مدرس، آفریقا و خیابان ولیعصر خبر داد

سید محمد رضا موسوی گفت: درختانی که در معارض طرح‌های عمرانی قرار می‌گیرند به هیچ عنوان قطع نمی‌شوند بلکه با توجه به فوایدی که برای محیط زیست دارند با استفاده از تمامی ظرفیت‌های شهرداری به محلی که قبلا توسط کارشناسان و متخصصان فضای سبز تایید شده است منتقل می‌شوند.

موسوی اظهار کرد: وجود درختان ثمرات بسیاری را برای بشر به همراه دارد که از مهمترین کارکردهای آن تولید اکسیژن و هوای پاک برای ادامه حیات بر روی کره خاکی است و اگر چه پیشرفت علم و تکنولوژی همیشه برای زندگی مفید و سودمند است اما برای کاهش تاثیرات مخرب دستکاری انسان ها در محیط زیست باید بتوانیم با حفظ منابع ارزشمند طبیعت محیطی سالم برای جامعه درست کنیم.

این مقام مسئول در شهرداری منطقه سه شهر تهران درباره چگونگی اجرای پروژه انتقال درختان گفت: عملیات انتقال درختان در رفیوژ میانی بزرگراه نیایش با رعایت اصول ایمنی- فنی و استفاده از نیروهای متخصص و تجهیزات انجام می‌شود.

موسوی، فصل زمستان را بهترین زمان جابه جایی درختان عنوان کرد و افزود: در مناطق سردسیر که درختان در استراحت و خواب زمستانی هستند بهترین فصل کاشت یا جابه جایی درخت و درخچه است ضمن اینکه این فعالیت باید براساس طرح‌های از پیش تعیین شده انجام شود و زمین نیز از نظر میزان رطوبت آماده کاشت باشد.

چگونگی اجرای پروژه نجات برای درختان
 معاون امور شهری و محیط زیست شهرداری منطقه سه  اعلام کرد: درختان رفیوژ میانی بزرگراه نیایش در یک مرحله طی امروز جمعه دهم دی ماه اجرا می‌شود و درختان معارض پروژه تونل آرش- اسفندیار -نیایش به بوستان طالقانی و شهرک سئول منتقل می‌شوند.

وی افزود: برای جلوگیری از تغییر نورگیرایی درختان، پیش از اجرای عملیات انتقال، قسمت جنوب درخت علامت گذاری می‌شود تا در زاویه نور خودش در محل جدید کاشته شود.

موسوی تاکید کرد: ریشه‌های درختان با استفاده از نیروی انسانی ماهر و آموزش دیده به طور کامل از زمین بیرون آورده و بسته می‌شود تا در جریان انتقال از هر گونه آسیب احتمالی مصون باشد.ضمن اینکه چاله هایی برای بازکاشت این درختان در بوستان طالقانی و شهرک سئول تعیین شده است.

بدین ترتیب هر چند که گاهی این سرمایه‌های ارزشمند شهری در مسیر پروژه هایی نظیر احداث پارکینگ و احداث خیابان قرار می‌گیرند و در شرایطی که اجرای این پروژه ها برای مدیریت شهری در تهران با همه پیچیدیگی ها و مشکلاتش و در شرایطی که خبری از اجرای مدیریت یکپارچه شهری نیست، ضرورتی انکارناپذر است اما تلاش  برای حفظ  زندگی این درختان با وجود هزینه ها سرسام آور و نیازمندی به وجود نیروی متخصص لحظه‌ای نادیده گرفته نمی‌شود و  زندگی این سرمایه‌های شهری بدون کوچکترین اغماض حفظ می‌شود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن