اجتماعی و فرهنگی

خبر خوب دولت به شهرداری

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  قدرت‌الله گودرزی ظهر امروز در نشستی خبری با اشاره به جلسه روز گذشته شهردار تهران و دکتر نوبخت معاون برنامه‌ریزی رییس جمهور گفت: این جلسه به منظور پیگیری مطالبات شهرداری از دولت و بالعکس برگزار شده است.

وی با بیان اینکه شهردار تهران در این جلسه خطاب به نوبخت عنوان کرد که علی‌رغم اینکه دولت از سال ۸۵ تاکنون پولی به شهرداری نداده است، اما خللی در اجرای پروژه‌ها ایجاد نشده که نوبخت نیز اعلام کرده که اتفاقات بزرگی در تهران رخ داده که از آن غافل بوده‌اند.

معاون مالی شهرداری تهران افزود: سال ۶۲ دولت وقت بودجه دولتی شهرداری‌ها را قطع کرد که متاسفانه با این رویکرد شهرداری‌ها به سمت ساخت و ساز سوق داده شدند، چراکه قطعا در اداره شهرهایشان به مشکل برمی‌خوردند.

گودرزی با بیان اینکه میزان بدهی دولت به شهرداری تهران در بحث مکلف بودن ۵۱۲۳ میلیارد تومان است، افزود: براساس قانون در برخی ردیف‌ها دولت مجاز به کمک شهرداری‌هاست که در این بخش نیز ۸۸۳۷ میلیارد تومان بدهکار است.

وی با بیان اینکه براساس مصوبه مجلس دولت باید از محل صندوق ذخیره ارزی یک میلیارد تومان به شهرداری تهران در بحث توسعه مترو پرداخت می‌کرد گفت: خوشبختانه در جلسه روز گذشته نوبخت قول داد که تا آخر امسال بخشی از بدهی‌های دولت به شهرداری را تسویه می‌کند.. نوبخت قول داد تا پایان سال یک میلیارد دلار را از محل صندوق ذخیره ارزی به شهرداری می‌پردازد و همچنین ۲۰۰۰ میلیارد تومان از محل یارانه بلیت مترو و اتوبوس و همچنین یک میلیارد و ۱۳۹ میلیون تومان بدهی از محل جرایم راهور را نیز پرداخت می‌کند.

معاون مالی شهرداری تهران با بیان اینکه شهرداری تسهیلات فاینانس برای خطوط مترو و ساخت بزرگراه‌ها اخذ کرده است که براساس قانون دولت باید ۵۰ درصد آن را تقبل می‌کرد نیز قول مساعد داده است و امیدواریم تا پایان سال ۵۱۲۳ میلیارد تومان بدهی دولت به علاوه یک میلیارد دلار صندوق ذخیره ارزی به شهرداری پرداخت شود.

گودرزی افزود: براساس برآوردهای انجام شده، یک میلیارد دلار صندوق ذخیره ارزی، حدودا ۴۰۰۰ میلیارد تومان می‌شود که امیدواریم این مساله محقق شود.

وی همچنین درخصوص دیون شهرداری نیز با بیان اینکه میزان دیون ۲۷۰۰ میلیارد تومان تعیین شده است، گفت: تمام دیون پیمانکاران زیر ۳۰۰ میلیون تومان و زیر ۱۰۰ میلیون تومان شناسایی شده است و به صورت نقد پرداخت می‌شود اما بدهی‌های بالای ۳۰۰ میلیون تومان به صورت نقد و غیرنقد پرداخت می‌شود به گونه‌ای که ۷۰ درصد به صورت غیرنقد و ۳۰ درصد به صورت نقد پرداخت می‌شود.

معاون مالی شهرداری تهران با بیان اینکه ما متوجه کمبود اعتبارات و منابع مالی دولت هستیم، به ایسنا گفت: اینکه دولت از چه طریقی بدهی خود را پرداخت می‌کند، در اختیار دولت است اما قبلا با دولت مکاتبه داشته و روش‌های مختلف پرداخت که ممکن است نقد، غیرنقد، اوراق قرضه و یا سکوک پرداخت کنند.

گودرزی ضمن تشکر از نوبخت بابت پیگیری مطالبات شهرداری از دولت عنوان کرد: امیدواریم دولت بتواند تا پایان سال به وعده خوب خود عمل کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن