اجتماعی و فرهنگی

شناسایی سرشاخه‌های باندهای تکدی گری

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین رضا قدیمی، مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران در هفتمین جلسه ستاد آسیب‌های اجتماعی به ارائه گزارش عملکرد فعالیتهای شهرداری تهران برای ساماندهی افراد بی‌سرپناه پرداخت و گفت: ۱۵ گرمخانه با ظرفیت ۱۸۰۰ نفر و دو سامان‌سرا با ظرفیت ۳۷۰ نفر در اسلام‌شهر و لویزان استان تهران ایجاد کرده‌ایم که ۳۷۰ نفر در آنجا نگهداری می‌شوند.

وی افزود: ۱۶ مرکز کودکان پرتو با جمعیت ۳ هزار نفر، تأسیس بهاران با پذیرش نزدیک به ۲۵۰۰ نفر و… بخشی از فعالیتهای شهرداری تهران برای افراد بی‌سرپناه و متکدیان بوده است.

مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران خاطرنشان کرد: بیش از سه هزار و ۳۷۹ گشت فوریت‌های خدمات اجتماعی از خردادماه سال ۹۵ طرح جمع‌آوری متکدیان را مورد توجه قرار داده و به همین ترتیب بخشی از متکدیان جمع‌آوری شدند؛ تعدادی از متکدیان حرفه‌ای هستند اما برخی از آنها بی‌سرپناه محسوب می‌شوند که در مجموع ۱۱ هزار و ۴۸۷ نفر توسط گشت‌ها جمع‌آوری شدند که از این تعداد نیز یک‌هزار و ۴۸۵ نفر را به سامان‌سراها ارجاع داده‌ایم که بخشی از آنها نیز اتباع کشورهای دیگر بوده‌اند.

قدیمی بادامه داد: در حال حاضر بر سر چهارراه‌ها تعدادی زیاد از کودکان و زنان مشغول تکدی‌گری هستند، تمامی سرشاخه‌های باندهای تکدی‌گری که از بانوان و کودکان سوءاستفاده می‌کنند شناسایی شده و به‌زودی دستگیر می‌شوند.

وی درباره علت سوءاستفاده شبکه‌های تکدی‌گری از زنان و کودکان عنوان کرد: متأسفانه سرشبکه‌های تکدی‌گری پی برده‌اند که مجموع دست‌اندرکاران و مسئولان ذی‌ربط نمی‌توانند درباره کودکان و زنان فعالیتی انجام دهد، بنابراین به‌طور گسترده‌ای از  کودکان و زنان بهره می‌گیرند و تعداد مردان را بر سر چهارراهها کاهش داده‌اند.

مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران خواستار برخورد جدی با متکدیان حرفه‌ای شد و  تصریح کرد: باید برخورد قاطعی با شبکه‌های تکدی‌گری و متکدیان انجام بگیرد چرا که برخی از افراد حرفه‌ای با درآمدهای روزانه بین چهار تا ۴۰۰ هزار تومان به سامان‌سراها مراجعه می‌کنند و بعد از ۱۵ روز دوباره به سر کار خود بازگشته و به فعالیت می‌پردازند.

قدیمی با بیان اینکه پذیرایی از افراد بی‌خانمان در گرمخانه‌ها انجام می‌گیرد، اظهار کرد: در طول شبانه‌روز نزدیک به ۵ هزار نفر در گرمخانه‌ها پذیرایی می‌شوند و این آمار برای پایتخت مناسب نیست. باید عوامل بازدارنده و قانونی برای مقابله با متکدیان حرفه‌ای به کار گرفته شوند و تلاش برای کاهش آمار این‌گونه افراد انجام پذیرد.

مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران با ابراز اینکه تعداد زیادی از مددجویان و افراد بی‌خانمان در سامان‌سراها نگهداری می‌شوند، تصریح کرد: در شب‌های گذشته نیز مراسمی همچون جشن شب یلدا را برای مددجویان برگزار کردیم که با استقبال آنها روبه‌رو شد.

قدیمی با اشاره به اینکه بخشی از افراد بی‌سرپناه و یا متکدیان از سایر استانها و شهرستانها به استان تهران می‌آیند، گفت: باید این هجمه از سایر استانها و شهرستانها کاهش یابد و کارکرد سامان‌سراها نیز به همین منظور است.

وی در پایان با اعلام  این که نیازمند حمایت ویژه برای سامان‌سراها هستیم، افزود: ورود خیّرین و ان‌جی‌اوها می‌تواند در جهت نظم‌بخشی به وضعیت افراد بی‌سرپناه کمک کند.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن