شورای شهر

دبیر:حسابرسی ها باید دغدغه شهرداری باشد

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین علی رضا دبیر رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران در جریان ارائه گزارش حسابرسی سال ۹۲ مناطق ۲و ۵ شهرداری تهران در سیصدو سیزدهمین جلسه شورا اظهار داشت: متاسفانه در گزارش های حسابرسی یک بند مشترک است و آن نامعلوم بودن مستندات پروژه های مشارکتی در سطح شهر است. به همین منظور در این خصوص گزارشی تهیه شده است و از شهرداری می خواهیم که نسبت به تعیین وضعیت این پروژه ها که بخش اعظیمی از سرمایه شهر در آنها نهفته است اقداماتی انجام دهد.


علی رضا دبیر در ادامه یادآور شد: نکته مشترک دیگری که حسابرس به آنها استناد کرده و ایراد گرفته است عدم وصول مطالبات از شرکت ها و سازمان ها است که این خود بخشی از درآمد های شهرداری است که باید برای وصولشان تدابیری اتخاذ شود. 

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورا در ادامه با اشاره به ساخت و سازها در منطقه۲ اظهار داشت: یکی از نکات قابل توجه در این منطقه عدم تعیین تکلیف فاز ۲ پروژه میلاد و برخی پروژه های مشارکتی در منطقه است. 

علیرضا دبیر، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران همچنین از بررسی حسابرسی همزمان سالهای ۹۳ و ۹۴ خبر داد و گفت: برای برطرف شدن ایرادها در شهرداری تهران ضرورت دارد که شهرداران مناطق برای موضوع حسابرسی ها زمان بگذارند.

وی تاکید کرد: حسابرسی باید به دغدغه ای برای شهرداران تبدیل شود به گونه ای که همانند موضوع درآمدها که جلسه هفتگی برای آن تشکیل می شود برای اصلاح حسابرسی نیز جلسات هفتگی برگزار شود.

دبیر اظهار داشت: کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر آمادگی های لازم برای این موضوع را دارد و تا زمانی که این موضوع برای شهرداری تبدیل به دغدغه نشود نمی توانیم انتظار داشته باشیم که اتفاق خاصی رخ دهد.

اقبال شاکری عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شورا نیز افزود: در حسابرسی از مناطق مذکور نکته ای که قابل تامل است عدم پرداخت مطالبات شهرداری از اشخاص حقیقی و حقوقی است که بعضا ارقام قابل توجهی را شامل می شود.

وی در ادامه اظهار داشت: مطالبات شهرداری علاوه بر دولت از اشخاص حقیقی و حقوقی نیز بالاست که جادارد همانطور که برای پرداخت دیون شهرداری به مردم تلاش میکنیم به دنبال دریافت دیون شهرداری از مردم هم باشیم.

شاکری همچنین خاطر نشان ساخت: یکی از دلایلی که پروژه های مشارکتی دچار مشکل می شوند نامشخص بودن بهره بردار یا مسئول پروژه است. در این بخش ها منابع درآمدی هنگفتی نهفته است اما بنا به دلایل فوق از آنها محرومیم و در آخر باید برای تامین منابع از بانکها و سایر منابع دیگر متوصل شویم. 

احمد حکیمی پور، عضو شورای اسلامی شهر تهران در جریان بررسی گزارش حسابرس شورا خواستار ارائه گزارش کمیسیون برنامه و بودجه از حسابهای پرداختنی شد.
احمد دنیامالی، عضو شورای اسلامی شهر تهران نیز در خصوص موضوعات مالی شهرداری بر ضرورت توجه به پروژه های مشارکتی تاکید کرد و گفت: توجه به پروژه های مشارکتی می تواند برخی از بندهای حسابرسی را شفاف تر کند.

اسماعیل دوستی، عضو دیگر شورای اسلامی شهر تهران به موضوع سرمایه گذاری ها در شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: بیش از دو دهه است که از سرمایه گذاری ها در پروژه ها در شهرداری می گذرد و این موضوع در زمان شهردار کنونی بیشتر شده است که بر همین اساس پیشنهاد می شود کمیسیون برنامه و بودجه گزارشی در این خصوص تهیه کند.

ابوالفضل قناعتی، عضو شورای اسلامی شهر تهران در خصوص گزارش های حسابرسی بر ضرورت در نظر گرفتن تشویق و یا تنبیه برای مسئولین بر اساس گزارش تاکید کرد.

نظری، شهردار منطقه دو در پاسخ به برخی از پرسش های اعضای شورای شهر تهران گفت: تعداد موضوعات احصا شده توسط حسابرس برای این منطقه ۱۶۷ بند بود که ۱۱۰ بند از آنها اصلاح شد.

وی همچنین از بررسی پروژه های مشارکتی در منطقه خبر داد.

شهردار منطقه ۲ در خصوص گود برداری کنار برج میلاد اظهار داشت: این پروژه با عدم تائید طرح پیشین در حال انتقال به پیمانکاری دیگر است.

نظری در خصوص گود ایران زمین با بیان اینکه مجوز ساخت این پروژه توسط شورای عالی معماری و شهرسازی ابطال شده است گفت: این پروژه کاملا به وزارت نفت واگذار شده است و شهرداری تنها بابت اقدامات خود طلبی ۵.۵ میلیارد تومانی دارد.

وی در خصوص پروژه الوند آسایش نیز اظهار داشت: شهرداری مالک ۵۵ درصد از سهام این پروژه است که به دلیل مشکلات حقوقی این پروژه متوقف شد اما شهرداری برای جلوگیری از تضرر اقدام به فریز کردن سهم خود کرد.

امانی، معاون شهردار تهران نیز در خصوص فاز ۲ پروژه میلاد از عدم تصویب این طرح در شورای عالی معماری و شهرسازی خبر داد.

وی همچنین در پاسخ به سوال محمد سالاری در خصوص بیمه و مالیات برخی از شرکت های مرتبط با شهرداری تهران گفت: گزارش ارائه شده برای سال ۹۲ است و این موضوع مورد توافق با سازمان امور مالیاتی و بیمه قرار گرفتو هم اکنون شهرداری در حال تسویه حساب با این سازمان ها است.

در نهایت گزارش حسابرسی از مناطق ۲ و۵ به استماع اعضا شورا در سیصد و سیزدهمین جلسه شورا رسید.

 

انتخاب اعضای هیئت مدیره و عضو علی البدل شرکت تاکسیرانی دیگر دستور جلسه امروز شورای شهر تهران بود که با رای اعضای شورای شهر تهران آقایان ناصر امانی، میثم مظفر و مازیار حسینی برای عضویت در هیئت مدیره و پیمان سنندجی به عنوان عضو علی البدل این هیئت مدیره انتخاب شدند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا