سیاسی

دستور روحانی آخرین اقدام ایران نیست

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین علی اکبر ولایتی دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی در نشست خبری دهمین اجلاس شورای عالی مجمع جهانی بیداری اسلامی که صبح امروز برگزار شد، اظهارداشت: آخرین اجلاس شورای عالی مجمع جهانی در بغداد کمتر از ۲ ماه پیش برگزار شد و با توجه به تحولات سریع منطقه در عراق، سوریه، یمن، لبنان که از جلوه های بیداری های اسلامی هم هستند، ما از فرصت گردهمایی علمای مسلمان شیعه و سنی برای برگزاری دهمین اجلاس مجمع جهانی بیداری اسلامی استفاده می کنیم و مدعوین حاضر در اجلاس هم از اروپا، آفریقا، آمریکا و آسیا هستند.

مشاور امور بین الملل رهبری در خصوص اهداف و محورهای این اجلاس که قرار است فردا شب از ساعت ۶ الی ۹ در محل هتل آزادی تهران برگزار شود، اظهارداشت: اولین محور مورد بحث در این اجلاس سیره پیامبر اعظم به عنوان الگوی کامل بیداری اسلامی است، دومین محور آسیب شناسی بیداری اسلامی و آینده تحولات آن و جریان شناسی تفکر انحرافی-تکفیری و راه های مقابله با آن سومین محور این اجلاس خواهد بود و در آخر هم مسئله فلسطین به عنوان موضوع اول جهان اسلام و ضرورت مقابله کشورهای مسلمان با رژیم صهیونیستی خواهد بود.

دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی افزود: رژیم آل سعود یک سال و نیم است که مردم مظلوم یمن را به کشتن می دهد و در حال حاضر چیزی از کشور یمن باقی نمانده است که سعودی ها آن را بمباران نکرده باشند. منصورهادی که فرد مورد علاقه سعودی ها برای رئیس جمهوری یمن بود، دیگر به هیچ وجه این مقام را نخواهد داشت چرا که یمنی ها توانستند دولت ائتلافی تشکیل دهند و به اداره کشور بپردازند.

وی گفت: در عراق هم پیروزی قریب الوقوع نیروهای مردمی و ارتش در شهر موصل به عنوان آخرین پناهگاه تروریست ها در حال رخ دادن است که البته با یک صبر و متانتی در حال پیشروی هستند، به این دلیل که جان غیرنظامیان و مردم بیگناه به خطر نیفتد.

ولایتی با اشاره به آزادسازی حلب در سوریه هم اظهارکرد: از همه موارد گفته شده مهمتر پیروزی تقریباً کامل در حلب سوریه است که قریب به صددرصد آن شهر آزاد شده و دیگر کسی شکی ندارد که مجدداً آن شهر متوسط نیروهای سوریه بازپس گرفته شود. حلب به لحاظ سیاسی و تجاری مهمترین شهر سوریه پس از دمشق است و در برخی حوزه ها هم می توان آن را مهمترین شهر سوریه دانست.

وی در پاسخ به این سوال که در دهمین اجلاس بیداری اسلامی که قرار است فردا برگزار شود آیا مقام دولتی هم شرکت خواهد داشت یا نه؟ گفت: ما در اجلاس فرداشب علمایی از شیعه و سنی را خواهیم داشت و یک اجلاس غیر دولتی. بنابراین حضور شخصیتی دولتی را در اجلاس فردا نخواهیم داشت.

مشاور امور بین الملل رهبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نظرتان در خصوص دستور اخیر رئیس جمهور به آقایان ظریف و صالحی مبنی بر انجام اقدامات لازم در پاسخ به نقض برجام آمریکا چیست؟ بیان کرد: ایران بر اساس ضوابط بین المللی در گفتگوهای هسته ای شرکت کرد و بر اساس آنچه که در برجام آمده، قرار بود ایران فعالیت های هسته ای خود را برای مدتی محدود، محدود کند و طرف مقابل هم که در راس آنها آمریکا است، قرار بود تحریم های از پیش وضع شده علیه ایران را ملغی کند و مانع از تداوم تحریم ها یا وضع تحریم های جدید علیه ایران شود.

دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی ادامه داد: این اقدام آمریکائی ها قطعاً بر اساس موازین حقوقی، نقض برجام محسوب می شود و البته در قرارداد برجام جای شکایت هم برای ما و یا هر طرف دیگری دیده شده و ما نیز قطعاً اقدامات لازم را انجام خواهیم داد.

ولایتی با بیان اینکه فرق ایران با دیگر کشورها این است که زیر بار تحریم آمریکائی ها نخواهند رفت، اظهارکرد: آمریکائی ها بدانند که در پایان کار آنها ضرر خواهند کرد و این اقدام رئیس جمهور اولین قدم ما است ولی آخرین قدم ما نخواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که موضع ایران نسبت به تهدیدات مستمر عربستان در خصوص ایران چیست؟ بیان داشت: ایران لازم نمی بیند به سخنان ناپخته و حاصل بی تجربگی وزیر امور خارجه عربستان پاسخی دهد و جواب خود را در عمل خواهد داد. به طور مثال دیدیم که در لبنان سعودی ها مخالف پیروزی میشل عون نماینده هشت مارس بودند اما در نهایت وی به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد.

مشاور امور بین الملل رهبری ادامه داد: ما حرف های بی ضابطه و بعضاً گستاخانه این وزیر را بارها شنیده ایم اما آنها هیچ ارزش پاسخگویی از طرف ما را ندارند.

دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی به حمایت های مالی و تسلیحاتی آمریکا و برخی کشورهای منطقه و همچنین جامعه بین الملل از چندین هزاران نیروی تکفیری در سوریه و عراق اشاره کرد و افزود: تکفیری ها در جبهه بین الملل، منطقه و سوریه شکست خورده اند.

ولایتی با تاکید بر اهمیت آزادسازی حلب خاطرنشان کرد: آزادی حلب نقطه عطفی برای سوری ها بود چراکه اگر دولت و ملت سوریه در این عملیات شکست می خوردند معلوم نبود که بتوانند در آزادسازی بقیه خاک خود نیز کار را ادامه دهند و به عبارتی همه چیز تخریب می شد.

وی در پایان گفت: ما این پیروزی ها را به دولت و ملت عراق، یمن و سوریه تبریک می گوییم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن