اجتماعی و فرهنگی

افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال ۹۶

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  محمدرضا تابش با اشاره به جلسه عصر امروز ( دوشنبه) کمیسیون تلفیق برنامه ششم گفت: بنا به مصوبه امروز کمیسیون تلفیق، دولت اجازه می یابد قیمت آب، گاز وحامل های انرژی… رادرسال۹۶ افزایش دهد و منابع حاصل را در اجرای هدفمندسازی یارانه هاصرف پرداخت یارانه نقدی،حمایت ازصادرات غیرنفتی،کاهش آلودگی هوا و….نماید.

وی افزود: در سال ۹۴ درآمد حاصله از محل افزایش قیمت ها جمعا سی و دو هزار و ششصد میلیارد تومان بوده است( پالایش وپخش۲۲/۴هزار میلیارد+گاز۸هزارمیلیارد+برق۲/۲هزارمیلیارد)

نماینده مردم اردکان در مجلس ادامه داد: امسال درآمد وصولی برق را برای کمک به اجرای طرحهای این حوزه به وزارت نیرو برمی گردانند. بنابراین پیش بینی می‌شود درآمدهای امسال به بیست و نه هزار و دویست میلیارد تومان محدود گردد.

تابش یادآور شد: تنها برای پرداخت همین مبلغ یارانه به یارانه بگیران عزیز در سال۹۶ به ۴۱هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است. یعنی حدود۱۲هزار میلیارد تومان اضافه تر از عواید حاصله. اما سوال اینجاست که نتیجه این کار چه خواهد شد؟ طبعا دولت با کمکهای اعطایی، سقف درآمدها را به ۴۸هزارمیلیارد تومان خواهد رساند. با این اتفاق اگر ۴۱ هزارمیلیارد یارانه نقدی را کم کنیم ۷۰۰۰ میلیارد تومان می ماند که باید مجموعا به بخش سلامت، جایزه صادراتی، تقویت حمل ونقل وبهسازی ناوگان فرسوده اختصاص یابد.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن