ورزشی

کفاشیان: تاج مراسم برترین‌ها را تحریم نکرد، کار داشت نیامد

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین رییس سابق فدراسیون فوتبال درباره مسائل و موضوعات مختلفی سخن گفت. او علاوه بر دفاع از عملکردش در AFC می‌گوید از تاج گلایه‌هایی دارد. رییس سابق فدراسیون فوتبال معتقد است که رییس کنونی فدراسیون فوتبال تلاش جدی برای کسب میزبانی جام جهانی فوتسال به خرج نمی‌دهد. متن کامل گفت‌وگوی ایسنا با کفاشیان را در ادامه بخوانید:

– آقای کفاشیان! موضوع حضور شما در انتخابات شورای فیفا با حرف و حدیث‌هایی همراه است، گفته می‌شود که قرار است از انتخابات شورای فیفا کناره‌گیری کنید، درست است؟

مشخص نیست بالاخره نوع انتخابات و نوع برخورد با آن‌ نشان می دهد که آن ها (مسئولان فیفا) می‌خواهند افراد خاص خودشان بیاورند و در انتخابات شرکت دهند. اگر اینطور باشد من هم کناره‌گیری می کنم.

– به این نتیجه رسیده‌اید که مسئولان فیفا می‌خواهند افراد خودشان را بیاورند؟
بله قطعا همین طور است. دفعه پیش که افراد خاص خودشان نبود، کل انتخابات را به هم زدند. اگر این‌طور باشد و آن ها بخواهند آدم های خودشان را بیاورند، من هم چاره‌ای ندارم.

– فیفا چه کسانی را می‌خواهد بیاورد؟
در هر صورت مسئولان و مدیرانی که  در AFC هستند با اعضای کشورهای مختلف لابی می‌کنند تا وارد فیفا شوند. من نمی‌دانم دقیقا چه کسی را می‌خواهند بیاورند. فعلا انتخابات تا اردیبهشت به تعویق افتاده و تا آن موقع هم با اعضای قبلی جلو می روند.

– گفته می‌شود اگر عضو شورای اجرایی فیفا شوید ۳۰۰ هزار دلار حقوق سالانه خواهید گرفت یعنی حقوقی بیشتر از حقوق نخست وزیر ایتالیا.
ما که به فیفا نمی‌رویم.

-پس قطعا کناره‌گیری می‌کنید؟
نه! هنوز چیزی مشخص نیست. شانسم کم است. البته من دنبال پولش نیستم. این را یکی از سایت‌های بیمار گفته بود. من به این مسائل توجه نمی‌کنم و برای پول به فیفا نمی‌روم. اصلا به نظرم این حقوق غیرعادلانه است. دلیلی ندارد که این همه پول بدهند. اینکه شغل نیست بخواهیم حقوق بگیریم. من از ابتدای حضورم در فدراسیون دنبال این چیزها نبوده‌ام. من به خاطر مملکتم و اینکه در آنجا کرسی داشته باشیم و از فوتبال آسیا و ایران دفاع کنیم، می‌خواستم کاندیدا شوم.

– واقعا از ایران هم دفاع می‌کنید؟
بله. من از فوتبال ایران و بعدش هم آسیا دفاع می‌کنم.

– اما به نظر می‌رسد ایرانی‌هایی که عضو AFC می‌شوند محافظه‌کارند  و از حقوق ایران دفاع نمی کنند.
منظورتان چیست؟

– به عنوان مثال آقای تارقلی‌زاده رییس ایرانی دپارتمان فوتسال آسیا در مصاحبه‌ای به حمایت از AFC در ماجرای تضییع حق ایران در برترین‌های آسیا پرداخت.

اولا باید بگویم تارقلی‌زاده کارمند AFC است و از آنجا حقوق می‌گیرد.

– اما شما که نایب رییس AFC هستید، در زمینه برترین‌ها و مسائل دیگر از ایران حمایت نکردید.
کسانی که این مسائل را مطرح می‌کنند با وظایف AFC آشنایی ندارید. مثلا در مورد انتخاب زمین بازی من باید بروم و نظر بدهم؟ آن‌ها مگر نظر بنده را می‌پرسند. ۹۰ درصد نظر میزبان و ۱۰ درصد نظر کارشناس مهم است. حتی رییس AFC هم نمی‌تواند در این موضوع دخالت کند. آنها چک لیست دارند. در این چک لیست ۱۰ مورد نوشته شده است. مواردی مثل نور، رختکن، سالن پذیرایی و … اگر خوب بود می‌گویند، اوکی.

– البته زمین در مالزی واقعا خواسته کمی بود اما شما قبول دارید در مسائل اخیر توسط مسئولان AFC لابی‌های صورت گرفته و آن‌ها با نفوذشان تصمیم‌های مغرضانه علیه ایران گرفته‌اند؟
نمی دانم اما می‌دانم حق ایران بود که باشد. من معتقدم حق ایران در انتخاب برترین‌ها این بوده که در آیتم‌های زیادی حضور داشته باشد و مثل همیشه که ۳-۴ کاندیدا داشتیم امسال هم به همین شکل باشد. اما این بار حق ایران را با معیارهایی که داشتند، ندید گرفتند.

– یعنی معتقدید براساس معیارهای موجود حق ایران ضایع شد یا لابی‌گری کردند؟
نمی دانم. من که در جریان تصمیم آن ها نیستم. ببینید کمیته فنی آنجا هست. من اعتراضی کردم و به آن ها گفتم این موضوعات باید در هیات رئیسه مطرح شود و سپس در کمیته فنی تائید شود. اما آن‌ها در کمیته فنی تصمیم می‌گیرند و رییس AFC هم تایید می‌کند. من که در کمیته فنی نیستم. بنابراین به هیچ وجه در حوزه اختیارات بنده نیست. کمیته فنی هم بر اساس معیارها تصمیم می گیرد.

– پس معتقدید حتی شیخ سلمان هم از قدرتش استفاده نکرده که عرب ها جزو برترین ها باشند؟
نمی‌دانم. ضمنا عرب‌ها که نبودند. کدام عرب انتخاب شد؟

-به عنوان مثال بهترین بازیکن فوتبال از امارات انتخاب شد. یا مثلا تیم ملی فوتسال را از بین آیتم‌ها حذف کردند تا جایزه‌اش به ایران نرسد.
از قبل هم تیم ملی فوتسال در بین آیتم ها نبود!

-آقای کفاشیان این اظهار نظر از شما بعید است.
داور فوتبال بوده و بازیکن فوتسال هم بین آیتم ها بوده است. هر دو را گذاشتند در مراسم جداگانه دهند. من اعتراضی به دبیر کل AFC و رئیس نوشتم که جایزه آن ها را هم در مراسم بدهند.

-پس شما به نفع ایران اعتراض کرده‌اید…
بله من کتبا نامه نوشتم. اما من این‌ها را رسانه‌ای نمی‌کنم و رسانه‌ها مرا می‌زنند. من به عنوان معاون AFC نامه رسمی به دبیر کل نوشتم. او گفت ما برنامه‌ریزی کرده‌ایم و نمی‌توانیم تغییر دهیم. دوباره به رئیس AFC نامه نوشتم که آقای شیخ سلمان، من نسبت به این قضیه اعراض دارم. این همه  جایزه های الکی به این و آن می دهید اما فوتسال ما که در جهان بهترین بود را نمی بینید. گفتند قبول است اما برای امسال چون برنامه ریزی کرده بودیم، امکان ندارد جابجا کنیم. جفت نامه ها هم هست. ضمن اینکه در مراسم اعلام کردند فوتسال ایران سوم جهان شده و بهترین آسیاست. بهترین بازیکن و بهترین داور را از ایران اعلام کردند اما جایزه ندادند. حال نمی‌دانم دلیلش چیست. من درخواست کردم که از این پس جایزه داوران و فوتسال هم در مراسم داده شود. ان شاءالله برای سال آینده این اتفاق خواهد افتاد. نسبت به سال های پیش که ایران برترین چند مورد بود حق ما خورده شد.

-گفتید یک سری جایزه های الکی داده شده است. منظورتان چیست؟
به هر حال شاید یک سری کشورها خواسته‌اند که آن ها را انتخاب کنند.

-پس تائید می کنید که برای انتخاب شدن، لابی می کنند…
من نمی‌دانم. نگفتم لابی می‌کنند. چه کسی لابی می‌کند؟!

-اما خودتان گفتید یک سری کشورها خواسته‌اند که آن ها را انتخاب کنند.
نه بالاخره باید ببینیم رابطه ها چه بوده است. من در این قضیه خیلی وارد نیستم. این را باید بروید از رئیس AFC  بپرسید. یا از دبیر کل بپرسید معیارها و ضابطه ها چه بوده است. ما که نباید جواب بدهیم. من نه مسئول بودم و نه آنجا حضور داشتم. از من که سوال نکرده‌اند. با این وجود نامه نوشتم و اعتراض هم کردم.

-بازی با تیم های عربستانی در کشور سوم خواهد افتاد. برای این مورد هم اعتراض خواهید کرد؟

باید ببینیم اگر خواستند این کار را بکنند چه می‌شود.

– در گذشته این اتفاق افتاده و از آن به عنوان شکست دیپلماسی فوتبال ایران یاد کرده‌اند؟
نه! این موضوع دو طرفه است.

-اما آخر سر حرف آن ها به کرسی می نشیند و می گویند ایران نا امن است.
نه به هیچ وجه اینطور نیست. اگر ایران نا امن بود که عراق و سوریه و افغانستان که بازی هایشان را در ایران برگزار نمی‌کردند. فدراسیون فوتبال عربستان می‌گوید، کشورم منع کرده به ایران بیایم. یعنی حتی اگر تیم فوتبال عربستانی هم بخواهد به ایران بیاید، حذف می‌کند. چهار تیم از عربستان است. چهار تیم هم از ایران است. ما دو تا باهم بازی نکنیم کل بازی ها به هم می‌خورد و منافع AFC زیر سوال می‌رود! ایران الآن امن‌تر از عربستان است. عراق به عربستان نرفت و گفت امنیت ندارد. اما عراق به ایران می‌آید. این برای ما خیلی مهم است. اما عربستان به خاطر منع رفت و آمد اتباعش است.

-شما تحریم مراسم برترین ها را قبول داشتید؟
ما که مراسم را تحریم نکردیم.

-اما از فدراسیون فوتبال ایران هیچ کس نرفت.
در هر صورت آقای تاج نرفت و باید از خودش سوال کنید.

-نظر شما را می خواهیم بدانیم. این تحریم را قبول داشتید؟
اصلا تحریم معنی ندارد. آنجا برترین‌ها را از ایران اعلام کردند. ما باید به نحوه انتخاب و شکل کار ایراد بگیریم و بگویم حق ما را بدهید. اما بحث تحریم نداریم و هیچ تحریمی نمی‌کنیم.

-اما مهدی تاج به AFC اعلام کرد در مراسم شرکت نمی‌کنیم و مراسم را تحریم کرد.
ایشان ماموریت کاری دیگری داشت و به امارات نیامد. اما تحریم نکرد. اصلا نمی‌توانیم چیزی را تحریم کنیم. آنجا خیلی از کشورها هم جایزه نگرفتند. نمونه اش کره جنوبی. به هر حال آن ها هم در فوتبال آسیا مدعی هستند. هیچ جایزه ای نگرفتند اما به مراسم آمدند. همچنین عربستان و چند کشور قوی دیگر هم جایزه نگرفتند اما همه آن ها نه تنها اعتراض نکردند بلکه به مراسم هم آمده بودند. اصلا بحث تحریم نیست. نباید بگوییم AFC را تحریم می‌کنیم. AFC هم مثل خانواده خودمان است. باید برویم و حق خودمان را آنجا بگیریم. اصلا می‌شد رفت و رو در رو به آن ها اعتراض کرد. ضمن اینکه AFC اعتراض ما را به خوبی متوجه شده است. اما مراسم انجام شد و ما هم شرکت کردیم.

-درخواست غرامت ۱۰۰ هزار دلاری جیووا از فدراسیون فوتبال صحت دارد؟
من هم در سایت ها خواندم و اطلاعی درباره‌اش ندارم.

-مگر شما مسئول رسیدگی به پرونده شکایت جیووا نیستید؟
بله آقای تاج ۱۰-۱۲ روز پیش این ماموریت را به من داده است و ما هم پیگیری می‌کنیم. اما خبری از این غرامت ندارم. البته هنوز جلسه با آن ها نداشته‌ایم اما در حال مکاتبه هستیم و ان شاءالله حل می‌کنیم. در هر صورت جیووا آن کیفیت لباس ها را به ما نداده و به قراردادش عمل نکرده است. در قرارداد به کیفیت فنی عینا اشاره کرده بودیم.

-شما همچنان عضو کمیته فوتسال فیفا هم هستید؟
بله.

-اخیرا جلسه ای داشته‌اید و تصمیم خاصی گرفته شده است؟
نه مثل اینکه کمیته فوتسال فیفا در حال منحل شدن است. بنابراین فوتسال در بین کمیته های اصلی فیفا نیست. بازی های جام جهانی فوتسال را هم کمیته برگزاری مسابقات مدیریت خواهد کرد. همه را یک کاسه کرده‌اند!

-این موضوع را در کلمبیا به شما اعلام کردند؟
خیر قبل از جام جهانی کلمبیا اعلام کرده بودند. آخرین جلسه در کلمبیا برگزار شد و دیگر کمیته فوتسال ندارند.

-ایران میزبانی جام جهانی فوتسال را می گیرد؟
بستگی به حمایت دولت دارد. ما دو سه ماه بیشتر مهلت نداریم. ابتدا باید ببینیم فدراسیون تمایل دارد یا نه.

-فدراسیون که بارها به گرفتن میزبانی ابراز تمایل کرده است.
اگر تمایل داشته باشند باید حرکتی هم بکنند. میزبانی جام جهانی مساله ملی است.

-به نظر می رسد در این رابطه از مهدی تاج ناراحت هستید چون جدیت به خرج نداده‌اند…
به هر حال او باید کارها را پیگیری کند، چون رابط ما با دولت، ایشان هستند. باید با وزارت ورزش صحبت کنند. وزارتخانه اگر قبول کرد که به این موضوع به عنوان یک مساله ملی نگاه کنیم، میزبانی را بگیریم. در غیر این‌صورت گرفتنش سخت است. من به آقای تاج عرض کرده‌ام باید موافقت وزارت ورزش را بگیرید و فقط در فدراسیون نمی توانید کاری کنید. البته من با تاج مشکلی ندارم و الآن باهم رفیقیم! اگر هم کمتر مصاحبه می‌کنم، به این دلیل است که قرار شده بیشتر حرف‌ها را او در رسانه‌ها مطرح کند.

– آقای کفاشیان در مورد بازی تیم ملی فوتسال با روسیه توضیح دهید. این تیم هر سال به ایران می‌آید و گفته می‌شود روس‌ها شناخت کاملی از ایران پیدا کرده‌اند؟
این خیلی خوب است که تیم سوم جهان به ایران می‌آید. روسیه در جام جهانی سوم شده و تیم‌های دوم و سوم جهان با هم بازی می‌کنند. اینکه این برنامه‌ریزی ها انجام شده نشان می‌دهد موتور فوتسال از کار نیفتاده، لیگ فعال است و برای تیم ملی هم به دنبال برگزاری چند بازی دوستانه دیگر هستیم.

– از شما به دلیل عدم حضور در بازی‌های لیگ فوتسال انتقاد می‌شود.
واقعا وقت نمی‌کنم. بازی‌های لیگ روال خودش را ادامه می‌دهد و جلو می‌رود. ما هم نظارت داریم و از دور مدیریت می‌کنیم. سعی داریم کیفیت فوتسال و لیگ بهتر شود.

– اما اگر در بازی مهمی مثل گیتی‌پسند و حفاری حضور پیدا می‌کردید احتمال وقوع آن اتفاقات کم بود.
(می خندد). بودن من چه فایده‌ای دارد؟ به هر حال مسئولان دیگری در آن بازی حضور داشتند. کمیته انضباطی هم عکس العمل مناسبی نشان داد و فکر می‌کنم این محرومیت نیاز بود. چرا که چنین حرکاتی بازتاب منفی بسیاری در دنیا دارد و شایسته فوتسال ایران نیست. رفتارهای این چنین در فوتسال جایگاه آن را به خطر می‌اندازد. کمیته انضباطی این قول را داده از این پس اگر تخلفی از جانب تیم ها یا هوادارانشان انجام شود، سریع ورود کرده و برخورد قاطعانه‌ای داشته باشد تا رفتارها اصلاح شود. فوتسال جدا از اینکه رشته جذابی است و علاقه مند زیادی دارد، باید جایگاه اخلاقی خودش را هم نشان دهد.

– بعد از مقام سومی ایران در جام جهانی انتظار می‌رفت برای استقلال فوتسال از فوتبال تلاش‌هایی شود. به نظرتان دیر نشده است؟
فوتسال استقلال خودش را دارد و به این سمت هم پیش می‌رود که مستقل‌تر شود اما باز هم زیر نظر فدراسیون خواهد بود. با این حال ما به دنبال این هستیم تا بودجه‌های ویژه و اختصاصی به فوتسال تعلق بگیرد و خودش بتواند اسپانسر جذب کند اما در نهایت فوتسال یکی از شاخه‌های فدراسیون فوتبال باید باشد.

-در مورد ریاست کمیته فوتسال توضیح دهید. شما معمولا کمتر در جلسات فوتسالی شرکت می کنید و معمولا رضا افتخاری پیگیر کارهاست.
افتخاری مشاور من است. چند سال در فوتسال کار کرده و زحمت کشیده است. از حضورش استفاده می کنم. تصمیمات را هم در هیات رئیسه می گیریم.

-اختیار تام به رضا افتخاری داده‌اید؟ شنیده‌ایم تمامی نامه ها را او امضا می کند.

نه کارها را خودم انجام می‌دهم. افتخاری هم مشاورم است. من ۸ سال رئیس فدراسیون بوده‌ام و الآن با افتخاری کار می‌کنیم؛ این بد است؟

– نمی گوییم بد است اما الآن خود فوتسالی ها نمی دانند چه کسی رئیس است و مشکلاتشان را باید به کسی بگویند.
آن ها با مربی قرارداد می بندد، چه کسی کارهایش را انجام می دهد؟ ما انجام می دهیم!

-راستی قرارداد ناظم الشریعه چرا امضا نمی شود؟
کارهایش انجام می شود. آقای تاج موافقت کرده و قرارداد هم امضا می شود.

-گویا با برخی خواسته های او از جمله آنالیزور و نصب دوربین های آنالیز مخالفت شده است.
-نه هر خواسته ای داشته باشد، انجام می دهیم.

-رقم قرارداد سرمربی تیم ملی افزایش پیدا می کند؟
حالا این موضوع بین ما خصوصی است(با خنده).

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن