اجتماعی و فرهنگی

رضایت ۸۲ درصدی مردم از اقدامات پلیس در اربعین

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین سردار سعید منتظرالمهدی با اشاره به برگزاری مراسم اربعین حسینی و تلاش دستگاه‌های مختلف از جمله نیروی انتظامی برای خدمت رسانی هر چه بهتر به زائران حسینی در یادداشتی، با تشریح مأموریت‌های پلیس، از رضایتمندی ۸۲ درصدی مردم از نیروی انتظامی در راستای مأموریت‌های این نیرو در اربعین حسینی خبر داد.

متن این یادداشت به شرح زیر است:

دوست و دشمن بر این واقعیت مطبوع صحه می‌گذارند که اربعین حسینی  به آئین بی بدیل و مراسمی بی نظیر تبدیل شده است. عظمت و شکوه مندی این مراسم ولایی، قبل و مهم تر از هر چیز از عنایت و لطف پروردگار یگانه‌ای
بر می‌خیزد که حسین بن علی (ع) به خاطر احیای دین پیامبر آخرین  او قیام کرد و جان خود و خاندان و یاران وفادار خویش را خالصانه و شجاعانه تقدیم جانان کرد. این حماسه بی نظیر آنچنان معنویتی خلق کرد که شعله‌های  درخشان آن، سده در پی سده و سال در پی سال درخشنده تر گشت و لاجرم  نور الهی آن تا قیام  قیامت منورخواهد ماند. علل دومی که شکوه مندی آن را، به ویژه در مراسم امسال، دو چندان ساخت حضور اقوام و مذاهب و ملیت‌ها و اقشار مختلف ده‌ها کشور جهان در آن بود. این حضور چند ملیتی آنچنان پر رنگ بود که حدود صد هزار نفر از ملیت‌های چند کشور، مرز امن ایران را برای ورود به کشور عراق برگزیدند. اهمیت حضور ملیت‌ها و مذاهب مختلف اسلامی در مراسم اربعین ۱۳۹۵ به ویژه از آن رو بود که شماری از فریبکاران جهانی و خناسان منطقه‌ای از هیچ تلاشی فروگذار نکردند. اما، همه می‌دانند که این مراسم به مراسمی معنوی و روحانی برای نمایش انسجام و وحدت و اقتدار مسلمانان  تبدیل شد.

نظم جویی و رفتار فرهنگی و متمدنانه جماعت چند ده میلیونی حاضر در مراسم، به ویژه رفتار مثال زدنی بیش از ۲ میلیون زائر مخلص ایرانی، سومین عامل موثر در شکوه مندی بی نظیر مراسم اربعین ۹۵  بود. نظم مندی و قاعده مند بودن این  رفتار جمعی معنوی  آنچنان بود که شماری از اندیشمندان اجتماعی جهان از لزوم عرضه تئوری‌های جامعه شناختی نوین برای تبیین این گونه جماعات سخن گفتند. سرانجام لازم است از عامل  مهم دیگری سخن گفت  که شکوه مندی و خاطره انگیزی مراسم اربعین امسال را چندین و چند برابر کرد. آن عامل، امنیت فوق العاده مراسم بود. این امنیت مرهون تلاش پلیس و دیگر دستگاه‌های امنیتی و همچنین نیروهای مردمی عراق از یک سو و اقدامات مستشاری و امنیتی و انتظامی کشورمان از دیگر سو بود. گرچه بی نیاز به هیچ حجتی هماهنگی و همراهی و همکاری زائران و مردم عراق موجب هم افزایی این تعاملات گشته بود. امنیت ایجاد شده در مراسم اربعین  امسال تا بدان حد بود که دشمنان واقعیت گریز و کینه جو و عقده‌ای را بر آن داشت تا در واپسین روزهای مراسم مبادرت به یک اقدام  مذبوحانه و ضد بشری کنند و شماری از زوار مومن را شهید و مجروح نمایند. بی تردید این حرکت مذبوحانه نشان از آن داشت که داعشیان در حال زوال کامل و حامیان کینه جو و فتنه انگیز آنان در خصومت با انسان‌ها هیچ حدی نمی‌شناسند.

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی برای برگزاری شکوه‌مند و به یاد ماندنی مراسم اربعین  امسال، با استفاده از تجارب گرانسنگ  سالیان اخیر، اقدامات خود را در چارچوب یک قرارگاه مرکزی ویژه و بگونه‌ای روشمند و از پیش تدبیر شده، ساماندهی کرد. برای این منظور از یک سو کمیت حضور خود را در پایانه‌های مرزی، و در مراکز پلیس فرودگاهی و راه آهن و ترمینال‌ها دو چندان کرد. به گونه‌ای که چند ده هزار نفر از کارکنان آموزش دیده و حرفه‌ای پلیس به صورت شبانه روزی درگیر امور زائران محترم شوند و با افزایش چند برابری سامانه‌های خدمت رسانی و پایانه‌های خروجی همه تلاش خود را به کار بستند تا با حداکثر سرعت به رتق و فتق امور زوار بپردازند و از اتلاف وقت آنان جلوگیری نمایند. همچنین، در آن حین هزاران مامور پلیس توان و تلاش خود را معطوف ایجاد امنیت برای زوار کردند. علاوه بر آن شمار پر شماری از ماموران راهنمایی و رانندگی  به صورت مستمر به مدیریت امور ترافیکی  در جاده‌های منتهی به پایانه‌های سه گانه خروج مرزی کردند و با تلاش خود توانستند شمار رخ دادهای ناخوشایند رانندگی را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. ایجاد پارکینگ‌های مرزی نیز از جمله دیگر اقدامات  پلیس راهور بود که آرامش ذهنی وافری به زوار ارزانی می‌داشت.

ناجا با بهره گیری از ظرفیت‌های مختلف خویش توانست عملیات ورود و خروج بیش از ۲ میلیون زائر را در مدت زمانی نه چندان طولانی و در فضایی سرشار از امنیت و اعتماد و معنویت به سامان برساند و موجب حیرت و شگفت زدگی شماری از پلیس‌های دنیا شود. حال این پرسش مطرح است که زوار محترم چه میزان از کمیت و کیفیت اقدامات و خدمات پلیس کشورمان راضی و خرسند بوده اند؟ معاونت اجتماعی ناجا برای یافتن پاسخ این پرسش مبادرت به انجام یک نظرسنجی کرد. این نظرسنجی بر روی یک نمونه  2400 نفری از زوار در حال خروج و در حال ورود در سه پایانه مرزی مهران، شلمچه و چذابه و فرودگاه‌های کشور، انجام شد، نتایج حاصل نشان از  قدرشناسی زوار محترم داشت. چه، یافته‌های آن نظرسنجی نشان داد که حدود ۸۲ درصد کل زوار درحد خیلی زیاد و زیاد از عملکرد ناجا رضایت داشته‌اند این میزان در سال‌های ۹۳ و ۹۴ به ترتیب حدود ۷۰ و ۸۰درصد بود. همچنین آن نظرسنجی نشان داد که بیش از ۸۰ درصد زوار کیفیت ارائه خدمات پلیس را  موفقیت آمیز و خشنود کننده ارزیابی کرده‌اند (‌این میزان در سال‌های ۹۳ و ۹۴ به ترتیب مورد ۶۴ و ۷۸درصد بوده است این درصدهای بالا گرچه برای کارکنان و مدیران  و فرماندهان ناجا دلگرم کننده است اما سنگینی احساس مسئولیت آنان را در برابر شهروندان قدر شناس دو چندان می‌سازد از همین روی ناجا ضمن تشکر و قدردانی فراوان از یکایک زوار محترم و سایر شهروندان کشور امیدوار است همواره کمیت و کیفیت خدمات خود را بهبود بخشد و بیش از پیش موجبات رضایت و خرسندی را فراهم سازد.

بی تردید در برگزاری شکوهمند مراسم اربعین امسال و در جلب رضایت و خرسندی و امنیت حداکثری زوار محترم نباید سهم و نقش ویژه مرزنشینان عزیز کشورمان به ویژه ساکنان شهرهایی همچون مهران و ایلام و خرمشهر را ناگفته گذاشت. اینان به عشق امام حسین (ع) و به سبب حس نوع دوستی و مسئولیت شناسی و ایثارگری وافر خود، هر آنچه در توان داشتند درکمک به زوار دریغ نکردند. آنان سختی را برخورد هموار کردند تا زوار دچار سختی نگردند. ما به سهم خود همراهی و همکاری و یاری رسانی یکایک این مرزنشینان فهیم و مهمان نواز را ارج می‌نهیم و برخود می‌بالیم که پلیس چنین هموطنان عزیز هستیم.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن