شورای شهر

هدف پنهان دولت از مردمی شدن انتخاب شهرداران/زندگی عادی مردم را سیاسی نکنید

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین بر اساس پیش‌نویس لایحه مدیریت شهری از این پس شهرداران ۵٠ شهر بالای ٢٠٠ هزارنفر جمعیت با رأی مستقیم مردم انتخاب خواهند شد. در صورت تصویب نهایی این پیش‌نویس که تاکنون کمیسیون‌های تخصصی وزارت کشور و کمیسیون تخصصی دولت آن را تأیید کرده‌اند، انتخابات شهرداران این شهرها همزمان با انتخابات شوراها برگزار می‌شود.

 

اقبال شاکری عضو شورای شهر در خصوص مردمی شدن انتخابات شهرداران گفت:در حال حاضر چون زیر ساخت های موجود برای این انتخابات وجود ندارد به این موضوع اصلا نباید فکر کرد و اگر این انتخابات برگزار شود قطعا علیه مردم خواهد بود.
 

وی ادامه داد:اگر این زیرساخت ها مانند کشورهای دیگر فراهم بود و به صورت احزابی یا گروهی وارد این انتخابات می شدند خیلی هم خوب بود چرا که شهردار و معاونانش همه با هم همانگ بودند و مشکلی پیش نمی آمد.اما خب در کشور ما نشدنی است و من نمی دانم چرا بعضی ها در دولت به شدت به دنبال این هستند که این اتفاق بیفتد.

 

شاکری در خصوص اینکه چرا دولت به دنبال این است که این لایحه تصویب شود گفت:در دولت تفکری حاکم است که خیلی قدرتمند است و یک قدرت قاهره دارد و چون چنین تفکری حاکم است خب مسلم است که بعضی ها دوست دارند تا بقیه ارگان ها هم زیر همین قدرت قاهره بیایند. به همین دلیل بعضی ها در دولت خیلی مسر هستند تا این اتفاق بیفتد.

 

وی ادامه داد:شما ببینید اگر این اتفاق بیفتد خب دولت می آید و یک لیستی ارائه می دهد که ما از این لیست حمایت می کنیم و مسلما مردم هم به همان لیست رای می دهند. این یعنی هدف پنهانی که باعث شود دولت شهردار را انتخاب کند. با همین موضوع مطمئن باشید که زندگی عادی مردم هم سیاسی خواهد شد.

 

اقبال شاکری در خصوص اینکه اگر این اتفاق بیفتد نقش شورا ها کم رنگ نخواهد شد گفت:شورا همین الان که خودش شهردار را انتخاب می کند مشکل دارد چه برسد به اینکه حالا  یک شهردار بیاید بگوید که  من را مردم انتخاب کردند و دلیلی ندارد که من بخواهم حرف شما را گوش بدهم! تا می خواهیم بیاییم بگوییم که آقای شهردار چرا این فعالیت انجام نشده سریع می آید سر و صدا می کند که آی مردم بیایید ببینید اعضای شورا نمی گذارند که من فعالیت های خودم را پیش ببرم!

 

وی ادامه داد:خب با این موضوع دیگر شورا  چه نقشی خواهد داشت.همانطور که عرض کردم همین الان خود شورا که شهردار را انتخاب می کند مشکل دارد چه برسد به اینکه مردم بخواهند انتخاب کنند.با تمامی این تفاسیر شما از هر منظر که مشاهده کنید فعلا زیر ساخت های  برگزاری این انتخابات در کشور موجود نیست و به نظر من نباید چنین لایحه ای تصویب شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن