اجتماعی و فرهنگی

ثبت جهانی هگمتانه در اولویت است

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  معاون رییس جمهور گفت: تهیه برنامه راهبردی به منظور انجام اقدامات لازم در راستای ثبت جهانی تپه هگمتانه باید در اولویت قرار گیرد. در برخی موارد طی سالیان گذشته ساخت و سازهایی در محوطه‌های آثار تاریخی و فرهنگی صورت گرفته و ضوابط موجود رعایت نشده است، باید در حراست از این آثار بی‌بدیل تلاشی مضاعف داشته باشیم.

تهیه برنامه راهبردی برای ثبت جهانی تپه هگمتانه در اولویت است

‎رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تاکید بر استفاده از ظرفیت‌های قانونی برای حفظ میراث فرهنگی استان همدان گفت: تهیه و تدوین یک برنامه راهبردی به منظور انجام اقدامات و فعالیت‌های لازم در راستای ثبت جهانی تپه هگمتانه باید در اولویت قرار گیرد.

‎ در دیدار «زهرا احمدی پور» با محمدناصر نیکبخت، استاندار همدان، موضوعات مرتبط با سه حوزه فعالیت سازمان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

‎معاون رئیس جمهور در این دیدار با اشاره به اهمیت حفظ و حراست از آثار تاریخی و فرهنگی با تاکید بر استفاده از تمامی ظرفیت‌های قانونی برای حفظ میراث فرهنگی، گفت: قانون حفظ آثار تاریخی و فرهنگی از سال ۱۳۰۹ تصویب شده است و براساس این قانون ما باید از این مواریث مراقبت کنیم.

ساخت‌وسازهای بی‌ضابطه در محوطه آثار تاریخی خطری جدی است

‎رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: در برخی موارد طی سالیان گذشته ساخت‌وسازهایی در محوطه‌های آثار تاریخی و فرهنگی صورت گرفته و ضوابط موجود رعایت نشده است، ما باید با توجه به قوانین موجود در حراست از این آثار بی‌بدیل تلاشی مضاعف داشته باشیم.

‎احمدی پور با اشاره به اهمیت ثبت جهانی آثار بی‌نظیر فرهنگی و تاریخی استان همدان، افزود: تهیه و تدوین یک برنامه راهبردی به منظور انجام اقدامات و فعالیت‌های لازم در راستای ثبت جهانی تپه هگمتانه باید در اولویت قرار گیرد.

‎معاون رئیس جمهور تاکید کرد: مراقبت و حفظ منظر فرهنگی شهرها و به ویژه شهری همچون همدان که دارای سابقه تاریخی و تمدنی است باید در کانون توجه قرار گیرد و نباید اجازه دهیم ساخت و سازهای غیرمجاز، خدشه‌ای به این منظر فرهنگی وارد کند.

‎رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه کرد: حفظ منظر فرهنگی شهرهای ما نیازمند برنامه‌ها و فعالیت‌های نظارتی ادارات کل میراث فرهنگی استان‌ها و همچنین مشارکت و همکاری سایر دستگاه‌ها است.

در تهیه پیوست‌های فرهنگی شهرها منظر فرهنگی نادیده گرفته می شود

‎احمدی پور گفت: در حال حاضر تهیه پیوست فرهنگی برای تمامی برنامه‌ها و اقداماتی که در شهرها پیش‌بینی می‌شود، ضروری است؛ اما متاسفانه در تهیه این پیوست‌های فرهنگی، توجه به منظر فرهنگی نادیده گرفته می‌شود، ما باید حفظ و مراقبت از منظر فرهنگی را وارد پیوست‌های فرهنگی کنیم تا این میراث تاریخی و فرهنگی را به آیندگان تحویل دهیم.

‎معاون رئیس جمهور در ادامه با تاکید بر اهمیت صنایع دستی و توسعه و ترویج هنرهای سنتی، گفت: ایجاد و احیاء کارگاه‌های صنایع دستی و ایجاد اشتغال در این بخش به عنوان یکی از برنامه‌ها و مسئولیت‌های اصلی سازمان در دستور کار قرار دارد.

‎وی اضافه کرد: تغییر کاربری صنایع دستی و وارد کردن این هنرهای سنتی به زندگی مردم از جمله اقداماتی است که در راستای حفظ این هنرصنعت لازم و ضروری است.

‎معاون رئیس جمهور افزود: تلفیق طراحی‌های سنتی و ایده‌های نو در بخش صنایع‌دستی، استفاده کاربردی از این آثار را در زندگی روزمره مردم بیش از پیش افزایش می‌دهد.

‎ثبت جهانی تپه هگمتانه نیازمند اعتبارات ملی است

‎در ادامه این جلسه، استاندار همدان با تاکید بر اهمیت ثبت جهانی تپه هگمتانه گفت: استانداری همدان آمادگی همکاری در زمینه اجرای برنامه‌ها و اقداماتی که در راستای ثبت جهانی این اثر بی‌بدیل نیاز است را دارد.

نیکبخت افزود: برای ثبت جهانی تپه هگمتانه نیازمند اعتبارات ملی هستیم، چراکه اعتبارات موجود در استانداری و سازمان میراث فرهنگی برای اجرای برنامه های این پروژه کافی نیست.

‎وی همچنین به حفظ و حراست از آثار تاریخی و فرهنگی اشاره کرد و افزود: امروز باید تخلفات و ساخت و سازهایی در سالهای گذشته صورت گرفته است را با تهیه یک برنامه راهبردی و همکاری تمامی دستگاهها از پیش روی ثبت جهانی تپه هگمتانه برداریم.

‎نیکبخت در ادامه یادآور شد: با توجه به ظرفیت‌ها موجود در همدان، این استان پتانسیل تبدیل شدن به یکی از مقاصد اصلی گردشگران خارجی و داخلی را دارد.

 در تشکیلات استانی و سطح ملی کُندکاری‌هایی وجود دارد
 

سعید شیرکوند، معاون سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درباره ستاد اقتصاد مقاومتی گفت: دکتر احمدی پور در


این جلسه به عنوان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شرکت نکرده اند، بلکه او در این جلسه بعنوان معین ستاد اقتصاد مقاومتی و جانشین دکتر اسحاق جهانگیری است.

وی افزود: اقتصاد کشور و استان‌ها شرایطی پیدا کردند که احساس شد نیاز به تحول جدی در این زمینه نیاز داریم تا به اهداف مورد نظر برسیم. هدف جلسات اقتصاد مقاومتی ارائه  گزارش عملکرد دستگاه ها نیست، بلکه می‌خواهیم ببینیم، اگر عملکردها مطابق با اهداف نبوده چه اشکالاتی در سیستم وجود داشت تا مسائل شناسایی شود.

شیرکوند گفت: در تشکیلات استانی و حتی در سطح ملی، یک سری کندکاری‌، عدم هماهنگی و مانع وجود دارد. اقتصاد مقاومتی طراحی شد، تا ببینیم چگونه می توانیم از همه پتانسیلی که در استان وجود دارد استفاده کنیم تا مشکلات در استان حل شود، و اگر حل مشکلی از حوزه اختیارات و توانایی‌های استان خارج است از طریق معین این استان، به ستاد اقتصاد مقاومتی گزارش شود تا موانع رفع شود.

معاون سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: هدف این جلسات این است که بررسی کنیم چگونه می‌توانیم موانع موجود را با ظرفیت‌های استانی رفع کنیم، و گزارش دهیم که چه موانعی در سطح استان رفع شده است و چه موانعی از حوزه اختیارات استان خارج است و باید به مرکز ارائه شود.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن