اجتماعی و فرهنگی

جزئیات کشف ۲۲ تن مواد مخدر

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین   از اصفهان به نقل از پایگاه خبری پلیس، جهانگیر کریمی در نشست تخصصی با حضور کارشناسان در خصوص اقدامات کمیته مقابله شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: موضوع مبارزه با مواد مخدر یکی از ۶ اولویت اصلی نیروی انتظامی در سال جاری است؛ در همین راستا اقدامات این نیرو در برخورد با شبکه‌ها، باندها، دستگیری معتادان ‌و خرده‌فروشان مواد مخدر شدت بیشتری پیدا کرد.

وی افزود: در همین راستا طی هشت ماهه ابتدایی امسال مقدار ۲۲ تن و ۵۰۰ کیلوگرم انواع مواد مخدر توسط مأموران نیروی انتظامی در راه‌های اصلی و فرعی استان کشف شد و بیش از ۲۲ باند و شبکه قاچاق مواد نیز منهدم شدند که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل از افزایش ۱۶ درصدی برخوردار بوده است.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان اصفهان با بیان اینکه مبارزه با مواد مخدر فقط منحصر به کشف محموله‌ها در راه‌های ورودی نیست، گفت: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های پلیس استان شناسایی و برخورد با خرده‌فروشان و ساقیان مواد مخدر در مناطق و محله‌ها است که در این زمینه امسال سه عملیات بزرگ انجام و بیش از ۱۲ محل خرید و فروش و مصرف مواد شناسایی و پلمب شدند.

کریمی از دستگیری تعداد زیادی از این خرده‌فروشان خبر داد و بیان داشت: طرح شناسنامه‌دار کردن این افراد نیز در دستور کار پلیس استان قرار گرفت و تمام کسانی که مبادرت به این کار می‌کردند پس از تحمل مجازات و بازگشت از زندان تحت نظر و کنترل شدید پلیس قرار می‌گیرند.

وی جمع‌آوری و دستگیری معتادان متجاهر از سطح جامعه را یکی از اقدامات دیگر فرماندهی انتظامی استان در سال جاری عنوان کرد و اذعان داشت: این کار به صورت روزانه در دستور کار مأموران پلیس استان قرار دارد و معتادان خیابانی پس از دستگیری بر اساس ماده ۱۶ به صورت اجباری تحویل مراکز درمانی می‌شوند.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان اصفهان با بیان اینکه کمپ ترک اعتیاد قلعه شور در حال حاضر ظرفیت کمی برای پذیرش معتادان را دارد، مطرح کرد: از آنجا که وجود این افراد به‌‌گونه‌ای است که سلامت و امنیت جامعه را به خطر می‌اندازد، پلیس با دستور مقام قضایی آنان را دستگیر و تحویل مراکز درمانی می‌دهد.

کریمی با بیان اینکه پلیس مشکلی در جمع‌آوری معتادان ندارد، خاطرنشان کرد: نیروی انتظامی آماده است تا برابر ظرفیتی که از طرف مراکز درمانی اعلام می‌شود معتادان متجاهر را دستگیر و به این مراکز اعزام کند.

وی با بیان اینکه این کار تأثیر درمانی ندارد، تصریح کرد: مهم‌ترین تأثیر این کار پاک‌سازی جامعه از وجود افراد معتادی است که در اماکن عمومی پرسه می‌زنند و چهره شهر را مخدوش می‌کنند؛ باید این افراد جمع‌آوری شوند.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان اصفهان مواد مخدر را یک پایه جرم در جامعه عنوان داشت و مطرح کرد: حجم برخوردها و دستگیری‌ها به‌‌گونه‌ای است که درصد قابل توجهی از زندان‌های اصفهان و شهرستان‌ها و ۱۰۰ درصد ظرفیت زندان اسدآباد به نوعی مرتبط با مواد مخدر است.

کریمی تنها راه مبارزه با مواد مخدر را پیشگیری از اعتیاد عنوان کرد و اظهار داشت: در این زمینه یک برنامه ملی پیشگیری از اعتیاد داریم و با ارتباطی که با دستگاه‌ها داریم این برنامه در حال اجرا است.

وی افزود: در این خصوص پلیس استان چهار راهبرد را در دستور کار خود قرار داده که عبارتند از رصد تعیین‌کننده‌های اجتماعی اعتیاد، چابک‌سازی ساختار و نظام مدیریت بخشی و فرابخشی پیشگیری از اعتیاد، توسعه دانش و فناوری و تولید منابع علمی پیشگیری از اعتیاد و توسعه مشارکت‌های مردمی سازمان‌های مردم نهاد.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان اصفهان برخورد با معتادان و خرده‌فروشان مواد مخدر را یکی از مطالبات اصلی مردم از پلیس دانست و گفت: با توجه به مطالبات مردم چند پروژه را باید در اولویت کاری خود قرار دهیم که مطالعه ابعاد جرم شناختی قوانین مرتبط با مصرف مواد و اعتیاد و خرید و فروش مواد با خواسته مردم، متناسب‌سازی نظام بودجه‌ریزی و اعتبارات پیشگیری با اقتضائات سند چشم‌انداز و جامعه، رصد وضعیت اعتیاد در کشور و تولید آمارهای واقعی متقن از جمله آن‌ها است.

کریمی بیان داشت: تربیت نیروی انسانی متخصص پیشگیری از اعتیاد، بسترسازی و راه‌اندازی فعالیت‌های سازمان‌های مردم‌نهاد، برنامه جامع اطلاع‌رسانی آموزش مهارت‌ها و ارتباط مؤثر در مورد پیشگیری از گرایش به مواد و اعتیاد، شناسایی خانواده، کودکان، جوانان، دانش آموزان، کارگران و محیط‌های در معرض خطر، غربالگری شناسایی موارد اختلالات یادگیری و رفتاری به ویژه اختلال بیش فعالی و ارجاع برای درمان از دیگر مواردی است که باید در اولویت کاری دستگاه‌های مبارزه با مواد مخدر استان قرار گیرد.

 

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن