مدیریت شهری

دلایل فرونشست زمین در تهران

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین هادی رحمتی در حاشیه نشست مدیران کل مدیریت بحران کشور، گفت: کشور ما جزو ۱۰ کشور خطرپذیر دنیاست به طوری که در دنیا ۴۱ مخاطره طبیعی وجود دارد که در کشور ما ۳۱ مخاطره شناسایی شده و در استان تهران ۳۰ مخاطره داریم.

وی ادامه داد: وجه مشترک این مخاطرات در کشور و در استان تهران زلزله، سیل، طوفان، آلودگی هوا، بحران آب، وجود آب‌های زیرزمینی است که با بارگذاری جمعیتی و توسعه شهرنشینی ایجاد شده است.

مدیر کل سازمان مدیریت بحران استان تهران ادامه داد: در کشور به ازای هر کیلومترمربع، ۴۱ نفر ساکن است که در استان تهران ۹۰۰ نفر اما در شهر تهران در هر کیلومترمربع ۱۱ تا ۱۳ هزار نفر جمعیت وجود دارد در نتیجه با بروز حادثه ضریب خطرات بالا می‌رود. 

رحمتی در رابطه با فرونشست زمین در تهران، گفت: در شهر تهران با یک سلسله فروریزش‌ها مواجهیم که ناشی از اقدامات عمرانی است. 

وی ادامه داد: بافت غیرچسبنده خاکی در شهر تهران شبکه‌های زیرساخت خدماتی مثل آب و گاز که از معابر اصلی ماشین‌رو عبور می‌کند از دیگر علت فرونشست زمین است. 

مدیر کل مدیریت بحران استان تهران گفت: فرونشست زمین در جنوب و جنوب‌غرب استان تهران وجود دارد که سازمان مدیریت بحران استان و شهر درصدد شناسایی و برخورد با آنهاست. 

رحمتی گفت: فرونشست زمین در استان تهران به گونه‌ای است که ۱۷ سانت اعلام شده بود که طی سال‌های گذشته به ۳۰ سانتی‌متر افزایش یافته است. این اتفاق در راستای حمل‌ونقل عمومی و ارتقای رفاه مردم برای کاهش ترافیک و در نقاطی از شهر تهران دو مورد از فرونشست‌ها به دلیل لایه‌های زمین و ایجاد شبکه حمل‌ونقل ریلی و دو مورد به دلیل کارگاهی بوده اما مردم حس کرده‌اند که در راستای فروریزش زمین اتفاق افتاده است.

وی در مورد ‌آلودگی هوای تهران نیز گفت: اگر میانگین روزهای سالم و ناسالم را در ۳ سال گذشته ببینیم تعداد روزهای سالم افزایش یافته است و این به دلیل مجموعه اقدامات دولت بوده است.

مدیر کل مدیریت بحران استان تهران افزود: افزایش حمل‌ونقل عمومی و غیره را شاهد بوده‌ایم اما این کافی نیست و باید سازمان‌ها مصوبه هیأت دولت را با محوریت محیط زیست انجام دهند.

رحمتی از تشکیل کارگروه ویژه کاهش آلودگی هوا در استانداری تهران و در روز گذشته خبر داد و گفت: در آبان ماه تا دی به دلیل وارونگی هوا و نبود بادهای موسمی پایداری جو را شاهد هستیم البته هنوز به وضعیت بحران نرسیده‌ایم و فقط هشدار بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن