اجتماعی و فرهنگی

جزئیات پرداخت خسارت به آسیب‌دیدگان سوانح طبیعی

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  برای خدمات رسانی به اقشار محروم و آسیب پذیر استان تهران و همچنین هم افزایی و مشارکت، جمعیت هلال احمر به نمایندگی حسین کتابدار مدیرعامل و کمیته امداد استان تهران به نمایندگی محسن ولیئی مدیرکل کمیته استان تهران در زمینه‌­های مختل از جمله استفاده بهینه از قابلیت‌­ها و دستاوردهای همدیگر، تفاهم‌نامه همکاری منعقد و مبادله کردند.

تفاهم نامه همکاری با هدف ایجاد زمینه مناسب برای برگزاری دوره‌های آموزش عمومی و همگانی امداد و نجات، توسعه و ترویج فرهنگ خدمات داوطلبانه، بشر دوستانه و عام المنفعه در سطح جامعه(استان)، توسعه و ترویج فرهنگ خودامدادی  و دگر امدادی از طرق مختلف در سطح جامعه هدف، حمایت از افراد آسیب پذیر با توجه به اهداف سازمانی طرفین، هدایت و استفاده افراد نیازمند از خدمات ارائه شده ،استفاده از امکانات و اماکن طرفین در زمان حوادث و بحران‌های ملی، ایجاد بسترهای مناسب اوقات فراغت جوانان  و مددجویان و لزوم برنامه‌ریزی برای شفاف سازی انواع خدمات حمایتی و شیوه‌­­های بهره­مندی از مشارکت‌­های مردمی(کمک­‌های مادی، معنوی، انسانی و … ) در زمان عادی و در زمان وقوع حادثه منعقد شده است.

برای اجرای این تفاهم‌نامه طرفین به برگزاری جلسات منظم فصلی برای پیگری روند اجرایی اقدامات، همکاری طرفین در خصوص اجرای پروژه‌­های مشترک انسان دوستانه و محرومیت زدائی در راستای اهداف مشترک با  بهره‌­گیری از توان اعضای داوطلبان و خیرین، فراهم کردن شرایط مناسب برای بهره­ گیری از ظرفیت­‌ها و امکانات، فضاهای اداری و آموزشی طرفین متعهد شدند.

همکاری و حمایت از مددجویان آسیب دیده ناشی از حوادث آتش سوزی یا پزشکی از سوی کمیته امداد با توجه به مقدورات و امکانات و بودجه پیش‌بینی شده سالیانه جمعیت هلال استان در چارچوب ضوابط مربوط، همکاری در برگزاری دوره‌های آموزشی همگانی و تخصصی امداد و نجات برای مددجویان و پرسنل، صدور گواهی­نامه دوره ­‌های آموزش امداد و نجات برای فراگیران و پرسنل کمیته امداد با شرط موفقیت در آزمون پایانی و همچنین کسب امتیاز بالا، صدور کارت عضویت برای داوطلبان معرفی شده از سوی کمیته امداد که در سامانه ثبت شده است از اقداماتی است که طی یک سال مدت تفاهم‌نامه اجرایی خواهد شد.

محسن ولیئی مدیرکل کمیته امداد استان تهران در حاشیه امضای این تفاهم‌نامه با اشاره به اینکه حدود ۱۲۰ هزار نفر از خدمات کمیته امداد استان تهران بهره‌مند می شوند، اظهار کرد: با همکاری این دو نهاد امدادی در زمینه بحران و آسیب های اجتماعی بتوانیم الگوی مناسبی برای سایر استانها باشیم.

وی افزود: این تفاهم نامه به مدت سه ماه برای راستی آزمایی در شهرستان های ورامین و شهریار اجرایی و بعد از آن در کل استان اجرایی خواهد شد.

مدیرکل کمیته امداد استان تهران به ارائه خدمات بیمه برای منازل مددجویان تحت حمایت کمیته امداد استان تهران اشاره کرد و گفت: منازل مسکونی تمامی مددجویان تحت پوشش بیمه حوادث غیر مترقبه و سوانح طبیعی قرار گرفته است. در صورت بروز حادثه تمامی مبلغ خسارت پرداخت و نسبت به بازتوانی خانوار آسیب دیده اقدامات لازم را انجام خواهد شد.

حسین کتابدار مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران در این مراسم با بیان اینکه کمیته امداد یکی از اولین نهادهای تأسیس شده در ابتدای انقلاب است، افزود: این نهاد مزین به نام بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی است. نهادی که برای خدمت به محرومان ، مستضعفان و وفاداران به انقلاب تأسیس شده است.

وی به ارائه آموزش در حوزه جمعیت هلال احمر، به آموزش های عمومی، تخصصی و ضمن خدمت اشاره کرد و گفت: انعقاد این تفاهم نامه فتح بابی برای الگوسازی در سایر نقاط کشور شود تا بتوانیم برای کنترل و مهار بحران های انسان ساز که طبیعت بر ما تحمیل می کند، خسارات و مشکلات را به حداقل برسانیم.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن