سیاسی

در جلسه دیروز هیات دولت چه گذشت؟

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی اظهار کرد: زمینه‌سازی برای مشارکت مؤثر زنان در مسئولیت‌های مدیریتی یک ضرورت است.


وی با تأکید بر اهمیت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان سازمانی با مسئولیت‌های متنوع، اظهار امیدواری کرد که با همکاری همه دستگاه‌های اجرایی شاهد استمرار توفیقات دوره مدیریت آقای سلطانی‌فر باشیم.


رییس‌جمهور بازگرداندن چهار مجموعه از اشیاء با ارزش میراث فرهنگی به داخل کشور، ثبت پنج مورد از آثار فرهنگی کشور در یونسکو، توسعه هتل‌سازی و گردشگری و واگذاری اماکن به بخش خصوصی را از جمله دستاوردهای ارزشمند این سازمان در سال‌های اخیر عنوان کرد.


روحانی با تاکید بر اولویت اشتغال برای کشور؛ توسعه گردشگری، احیای روستاها با استفاده از جاذبه‌های گردشگری و تقویت صنایع دستی را از فرصت‌های مهم برای تقویت اشتغال در کشور دانست و ریاست جدید این سازمان را به بهره‌گیری مناسب از این فرصت‌ها توصیه کرد.


در ادامه جلسه، اعضای دولت گزارش معاونت علمی و فناوری رییس‌جمهور و بنیاد ملی نخبگان درخصوص «وضعیت حضور آحاد اجتماعات نخبگان در کشور» را مورد بررسی قرار دادند.


بنیاد ملی نخبگان گزارشی از چگونگی اجرای طرح همکاری با متخصصان و دانشمندان ایرانی غیرمقیم، به هیات وزیران ارایه کرد.


مخاطبان این طرح شامل دانش آموختگان دوره دکتری و اساتید از یکی از ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیا و همچنین متخصصان و کارآفرینان فعال در یکی از موسسات شاخص علمی و فناوری یا شرکت‌های دانش‌بنیان خارجی هستند.


هدف اصلی این طرح ایجاد ساز و کاری جهت بهره‌مندی از دانش و تجارب ارزشمند دانشمندان و متخصصان ایرانی غیرمقیم در قالب برنامه‌هایی همچون پسا دکتری، فرصت مطالعاتی، اساتید مدعو و معین، فعالیت‌های فناورانه و برگزاری سخنرانی و کارگاه تخصصی با تأکید بر مدل چرخش مغزها تعریف شده است.


به موجب اجرای این طرح تاکنون ۳۴۵ متخصص طی ۱۸ ماه گذشته به کشور بازگشته و شروع به کار کرده‌اند که ۱۲۰ نفر از آنها در سه ماه گذشته بازگشته‌اند.


بر این اساس ۳۰۳ نفر از تسهیلات پسا دکترای و نظام وظیفه، ۱۳ نفر استاد مدعو، ۱۵ نفر از فرصت مطالعاتی استفاده کرده‌اند و ۱۴ طرح فناورانه ارایه شده است که در این میان ۴۱ نفر از ۱۰ دانشگاه برتر، ۱۳۹ نفر از ۱۰۰ دانشگاه برتر، ۱۱۵ نفر از ۲۰۰ دانشگاه برتر و ۵۰ نفر از ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیا بوده‌اند.


 در ادامه، وزارت امور اقتصادی و دارایی، گزارشی از بدهی سود سهام شرکت‌های دولتی را که توسط خزانه داری کل کشور به تفکیک وزارتخانه‌های ذی‌ربط و شرکت‌های مربوط تنظیم شده است به استحضار اعضای دولت رساند.


همچنین در ادامه جلسه، دولت به وزارت جهاد کشاورزی اجازه داد نسبت به انجام مذاکره، پیش امضا (پاراف) و امضای موقت موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت مغولستان درخصوص همکاری در زمینه قرنطینه دام و خدمات دامپزشکی اقدام نماید.


هیات وزیران همچنین با تصویب موافقتنامه همکاری در زمینه بهداشت و قرنطینه گیاهی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری خلق چین موافقت کرد.


صدور مجوز انجام مذاکره، پیش امضا (پاراف) و امضای موقت موافقتنامه کشتیرانی تجاری دریایی در دریای خزر بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت های فدراسیون روسیه، جمهوری آذربایجان، جمهوری قزاقستان و ترکمنستان، از دیگر مصوبات این جلسه  هیات دولت بود.


هیات دولت همچنین با پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی برای استرداد لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در صندوق همبستگی اسلامی برای توسعه وابسته به بانک توسعه اسلامی موافقت کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا